Slovom roka sú utečenci. Pozrite si rebríček

Slovom roka sú utečenci. Pozrite si rebríček Reprofoto: video.aktuálne.cz

Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico už tretí rok obhájil druhé miesto, medziročne mu medializácia stúpla.

 

 

Spoločnosť NEWTON Media zverejnila rebríček s názvom Spravodajské slovo roka.

Na prvom mieste skončilo slovo utečenec, ktoré zaznamenalo v relevantných spravodajských médiách 11 769 príspevkov. „Ak k slovu utečenec prirátame aj príbuzné, či so slovami najčastejšie používané kľúčové slová ako migrant, utečenecká kríza, kvóty, Schengen, dostaneme viac ako 20 000 príspevkov. Utečenecká téma by teda prekonala rekord, ktorý patril Ukrajine. Tá v roku 2014 zaznamenala 16 000 príspevkov," povedal Martin Gonda, zo spoločnosti NEWTON Media.
Slovo migrant sa vyskytlo vo viac ako 7 700 príspevkoch a obsadilo piate miesto.

Druhé miesto s počtom príspevkov 9 210 má Robert Fico. Medziročne zaznamenal nárast medializácie o 1 650 príspevkov. „Roberta Fica dokáže v medializácii predbehnúť len mimoriadna udalosť, na ktorú ako premiér tiež spravidla reaguje. Zostáva najmedializovanejším politikom alebo presnejšie povedané najsledovanejším slovenským politikom," povedal Gonda.

Tretiu priečku obsadilo slovo Sýria, ktoré postúpilo z dvanásteho miesta.

Slovo zdravotníctvo kleslo z piateho miesta na siedme. Veľký nárast medializácie (+ 3066) zaznamenalo slovo rodina (rodina ako politická a celospoločenská téma).

Do prvej desiatky spravodajský slov sa dostal Islamský štát, ktorý postúpil zo 17. miesta na deviate, medializácia mu narástla o 2 788 príspevkov. Desiate miesto obsadilo slovo školstvo, ktoré zároveň uzatvára skupinu top slov s viac ako 5 000 príspevkami.

Posuny a druhá desiatka

Slovo sankcie, ktoré bolo v roku 2014 tretie, teraz kleslo na trinástu priečku. Medziročne z prvej desiatky vypadli prezidenti Vladimír Putin a Andrej Kiska. Ocitli sa v druhej desiatke spolu s prezidentom USA Barackom Obamom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá je prvýkrát v top dvadsiatke. Hlbšie klesol Pavol Paška.

Minuloroční víťazi

Ukrajina – víťaz za rok 2014
Nezamestnanosť – víťaz za rok 2013
Robert Fico – víťaz za roky 2012, 2010, 2009
Iveta Radičová – víťazka za rok 2011