Vedenie VŠMU žiada ospravedlnenie od mesta Humenné

12.11.2018 10:55 | Tlačové správy |

Vyhlásenie Akademického senátu VŠMU a vedenia Vysokej školy múzických umení v Bratislave v súvislosti so zverejnením článku mesta Humenné o VŠMU

 

 

Vysoká škola múzických umení sa dôrazne ohradzuje proti obsahu článku s nadpisom „VŠMU sa ospravedlnila Mestu Humenné za študenta Cichu kvôli filmu ZUŠ Petra Breinera“, zverejneného na webovom sídle mesta Humenné v uplynulých dňoch (https://www.humenne.sk/Aktuality-a-oznamy/VSMU-sa-ospravedlnila-Mestu-Humenne-za-studenta-Cichu-kvoli-filmu-ZUS-Petra-Breinera/).

List VŠMU adresovaný Mestskému úradu Humenné, z ktorého cituje autor článku Emil Semanco, bol zaslaný dňa 15.03.2018 ako odpoveď VŠMU na list Mestského úradu Humenné zo dňa 27. 02. 2018. V tomto čase film „Základná umelecká škola Petra Breinera“, ktorého autorom je Eduard Cicha, študent Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, ešte v žiadnej podobe neexistoval. Je teda zrejmé, že nadpis dotknutého článku, ako aj jeho obsah je klamlivý a zavádzajúci.

Zverejnením dotknutého článku s klamlivými informáciami bola VŠMU a jej rektorka vtiahnutá do predvolebného – žiaľ nečestného – súboja a do dezinformačnej kampane, čo považujeme za neprijateľné. Rektorka VŠMU doc. Mgr. art. Mária Heinzová, ArtD. listom zo dňa 07. novembra 2018 oficiálne požiadala o ospravedlnenie sa VŠMU zo strany mesta Humenné, ako aj zo strany súčasnej primátorky mesta Humenné a autora článku, jej zástupcu. Zároveň v mene VŠMU vyzvala primátorku, aby dotknutý článok stiahla z webovej stránky mesta Humenné.

Akademický senát VŠMU a jej predseda prof. Peter Pavlac berie na vedomie list pani rektorky doc. Mgr. art. .Márie Heinzovej, ArtD. zo dňa 07. N ovembra 2018, adresovaný súčasnej primátorke mesta Humenné PhDr. Jane Vaľovej a v plnej miere podporuje jej snahu ohradiť sa voči zavádzajúcim informáciám, ktoré boli zverejnené v článku prezentovanom na oficiálnom webovom sídle mesta Humenné.
Akademický senát VŠMU zároveň podporuje snahu pani rektorky o očistenie mena inštitúcie VŠMU žiadosťou o ospravedlnenie sa zo strany mesta Humenné VŠMU ako aj snahu o očistenie jej mena.
Akademický senát VŠMU sa stotožňuje aj s vyjadrením pedagógov Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU, uverejnenom v médiách v pondelok 5.11.201, a zároveň vyjadruje podporu absolventovi VŠMU Eduardovi Cichovi.

VŠMU je akademická inštitúcia, ktorá okrem iného vedie svojich študentov k slobodnej, otvorenej, spoločensky kritickej umeleckej tvorbe. Akademický senát VŠMU tak vyjadruje podporu nevyhnutnosti angažovanej a slobodnej tvorby, ako jednému z najpodstatnejších zmyslov existencie umelecko-akademickej inštitúcie, akou je VŠMU.

Akademický senát VŠMU sa dištancuje od zneužitia mena VŠMU aj inštitútu rektora VŠMU na akékoľvek politické praktiky.

pošli na vybrali.sme.sk


Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

1. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

2. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

3. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

4. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

5. Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

Nielen na Slovensku ale aj v ČR sa v týchto dňoch objavila nezvyčajná bilbordová kampaň, ktorá ukazuje fotky mŕtvych vtákov.

Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

6. Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

Festival Dúhový PRIDE vyvrcholí 20. júla 2019 sprievodom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V tejto súvislosti organizátori festivalu vyzývajú slovenských politikov a političky, aby prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach, hľadali riešenia problémov, ktoré ľudí naozaj trápia a prijali konečne legislatívu pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny.

Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

7. Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

Ako získať kompromitujúci materiál od neplnoletých osôb, je jednou z tém filmu s názvom Kto je ďalší?, ktorý ide do kín. Film je nakrútený podľa skutočných príbehov zo Slovenska, Kanady a Ruska. Ako námet slúžila aj reálna instagramová stránka, ktorá dodnes funguje.

Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

8. Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

Neznámy útočník v sobotu na sídlo ukrajinskej spravodajskej televízie 112 vypálil strelu z granátometu, nikto zranený nebol, budova ale bola poškodená. Prípad úrady vyšetrujú ako teroristický akt, napísala agentúra AP.

České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

9. České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

 Vydavatelství Vltava Labe Media loni prohloubilo ztrátu z 18 milionů na 83,6 milionu korun. Tržby vydavatele novin Deník klesly zhruba o desetinu na 1,46 miliardy korun. Vyplývá to účetní závěrky společnosti.

DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

10. DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

Spoločnosť DIGI SLOVAKIA si na letné obdobie pripravila zaujímavú ponuku. Výhodné zľavy na prvých 6 mesiacov pre nových zákazníkov, TV + Internet pod jednou strechou, ako aj rozprávková ponuka detských programov pre všetkých.

Najčítanejšie