Vedenie VŠMU žiada ospravedlnenie od mesta Humenné

12.11.2018 10:55 | Tlačové správy |

Vyhlásenie Akademického senátu VŠMU a vedenia Vysokej školy múzických umení v Bratislave v súvislosti so zverejnením článku mesta Humenné o VŠMU

 

 

Vysoká škola múzických umení sa dôrazne ohradzuje proti obsahu článku s nadpisom „VŠMU sa ospravedlnila Mestu Humenné za študenta Cichu kvôli filmu ZUŠ Petra Breinera“, zverejneného na webovom sídle mesta Humenné v uplynulých dňoch (https://www.humenne.sk/Aktuality-a-oznamy/VSMU-sa-ospravedlnila-Mestu-Humenne-za-studenta-Cichu-kvoli-filmu-ZUS-Petra-Breinera/).

List VŠMU adresovaný Mestskému úradu Humenné, z ktorého cituje autor článku Emil Semanco, bol zaslaný dňa 15.03.2018 ako odpoveď VŠMU na list Mestského úradu Humenné zo dňa 27. 02. 2018. V tomto čase film „Základná umelecká škola Petra Breinera“, ktorého autorom je Eduard Cicha, študent Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, ešte v žiadnej podobe neexistoval. Je teda zrejmé, že nadpis dotknutého článku, ako aj jeho obsah je klamlivý a zavádzajúci.

Zverejnením dotknutého článku s klamlivými informáciami bola VŠMU a jej rektorka vtiahnutá do predvolebného – žiaľ nečestného – súboja a do dezinformačnej kampane, čo považujeme za neprijateľné. Rektorka VŠMU doc. Mgr. art. Mária Heinzová, ArtD. listom zo dňa 07. novembra 2018 oficiálne požiadala o ospravedlnenie sa VŠMU zo strany mesta Humenné, ako aj zo strany súčasnej primátorky mesta Humenné a autora článku, jej zástupcu. Zároveň v mene VŠMU vyzvala primátorku, aby dotknutý článok stiahla z webovej stránky mesta Humenné.

Akademický senát VŠMU a jej predseda prof. Peter Pavlac berie na vedomie list pani rektorky doc. Mgr. art. .Márie Heinzovej, ArtD. zo dňa 07. N ovembra 2018, adresovaný súčasnej primátorke mesta Humenné PhDr. Jane Vaľovej a v plnej miere podporuje jej snahu ohradiť sa voči zavádzajúcim informáciám, ktoré boli zverejnené v článku prezentovanom na oficiálnom webovom sídle mesta Humenné.
Akademický senát VŠMU zároveň podporuje snahu pani rektorky o očistenie mena inštitúcie VŠMU žiadosťou o ospravedlnenie sa zo strany mesta Humenné VŠMU ako aj snahu o očistenie jej mena.
Akademický senát VŠMU sa stotožňuje aj s vyjadrením pedagógov Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU, uverejnenom v médiách v pondelok 5.11.201, a zároveň vyjadruje podporu absolventovi VŠMU Eduardovi Cichovi.

VŠMU je akademická inštitúcia, ktorá okrem iného vedie svojich študentov k slobodnej, otvorenej, spoločensky kritickej umeleckej tvorbe. Akademický senát VŠMU tak vyjadruje podporu nevyhnutnosti angažovanej a slobodnej tvorby, ako jednému z najpodstatnejších zmyslov existencie umelecko-akademickej inštitúcie, akou je VŠMU.

Akademický senát VŠMU sa dištancuje od zneužitia mena VŠMU aj inštitútu rektora VŠMU na akékoľvek politické praktiky.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie