Kauza záchranky: Pellegrini kryje človeka podozrivého z manipulácie tendra za 800 miliónov eur

21.10.2019 15:14 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško robí všetko pre to, aby kryl netransparentnosť záchrankového tendra. Na návrh ministerky zdravotníctva sa nenechal odvolať vládou, ale sám "akože iniciatívne odstúpil". Tým neúnosne predĺžil dobu, do kedy bude predsedať úradu - a to do konca novembra 2019. Keďže vo svojej funkcii môže brániť vyšetrovaniu, predseda vlády Peter Pellegrini by mal konať a z funkcie ho odvolať okamžite.

Pre pochybenia v záchrankovom tendri a po výzvach hnutia OĽANO podala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská návrh vláde, aby odvolala šéfa ÚDZS Tomáša Haška. V deň, keby ho vláda odvolala, musel by vo funkcii skončiť. Šéf úradu ale opäť vymyslel fintu, ako všetkých oklamať. Rozhodol sa, že svojej funkcie sa vzdá sám. Takto však môže Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou šéfovať do konca novembra.

Podľa tieňového ministra zdravotníctva za hnutie OĽANO Mareka Krajčího je to výsmech všetkým ľuďom, ktorí mali ešte aké také ilúzie o tom, že súčasná vládna moc má záujem na prešetrení viac ako trištvrte miliardového nástenkového tendra na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby. „Z jeho strany ide opäť o podobné účelové konanie, ako keď sám na seba podal podnet na Generálnu prokuratúru, aby sa poslanci Zdravotníckeho výboru v rámci poslaneckého prieskumu na ÚDZS nedostali k dokumentom o výberovom konaní. Pán Tomáš Haško od začiatku robí všetko preto, aby kryl aktérov tohoto konania a vzbudil maximálne podozrenie verejnosti, že celá súťaž bola od začiatku zmanipulovaná,“ vysvetľuje Marek Krajčí.

Na úrade v súčasnosti prebiehajú odvolacie konania ku 192 podnetom, ale aj prešetrovanie samotného tendra, v ktorom ide o 800 miliónov eur. „Všetky kompetencie má pritom v rukách jeho predseda, teda v súčasnosti pán Haško, ktorý celý tender nastavil, do výberovej komisie vybral zaujatých členov a od začiatku kryje týchto aktérov rôznymi manévrami. Je absolútne neprijateľné, aby Tomáš Haško ako odvolací orgán rozhodoval sám osebe, či to bolo alebo nebolo fér. Je neprijateľné, aby pán Haško čo i len o jeden deň naviac zastával túto pozíciu, nakoľko môže mariť vyšetrovanie, prípadne spôsobiť iné machinácie,“ zdôrazňuje Krajčí.

Podľa lídra hnutia OĽANO Igora Matoviča necháva premiér šéfa ÚDZS, aby maril vyšetrovanie a zametal stopy. „Peter Pellegrini a strana Smer si najprv pripravili zákon o tom, ako vyberú nových poskytovateľov záchraniek. Všetku moc dali svojmu človeku - šéfovi ÚDZS Tomášovi Haškovi. Ten si do komisie vybral väčšinu členov, ktorí boli prepojení s víťazom tendra. Po zisteniach o manipulácii tendra premiér mlčí a namiesto toho, aby okamžite odvolal šéfa ÚDZS, necháva mu priestor na to, aby pozametal stopy. Pellegrini to robí preto, lebo Tomáš Haško je jeho človek a o pár mesiacov si budú všetci mädliť ruky, že biznis za takmer 800 miliónov sa podaril. Zaujímalo by nás preto, koľko z toho bude mať Peter Pellegrini, lebo určite to nerobí zadarmo,“ uviedol Matovič a pýta sa: „či sa premiér nehanbí kryť zlodejinu za 800 miliónov eur na úkor všetkých chorých ľudí na Slovensku? Toto je váš boj za chorých ľudí na Slovensku? Toto nie je ani Ficova ani Dzurindova gorila. Toto je vaše maslo! Hanbite sa!“

Podľa hnutia OĽANO musia ministerka zdravotníctva s premiérom Petrom Pellegrinim okamžite konať! „Vyzývame preto pána premiéra, aby v stredu na vláde SR inicioval okamžité odvolanie Tomáša Haška a pani ministerku, aby Vláde SR urýchlene predložila návrh na vymenovanie nového predsedu Úradu, ktorý vo verejnosti vzbudí nádej na spravodlivé vyriešenie celej kauzy!“ žiada Igor Matovič.

Podľa Matoviča hľadá premiér výhovorky, ako problémových ľudí na prokuratúre a súdoch nemôže dostať z funkcie. „Funkcia Tomáša Haška je priamo v kompetencii vlády, takže konať môže okamžite. Vláda musí pána Haška odvolať s okamžitou platnosťou!“

Hnutie OĽANO zároveň vyzýva premiéra Pellegriniho, aby podnikol všetky kroky k čo najrýchlejšiemu zrušeniu celého netransparentného tendra, ukončil tak neistotu všetkých aktérov tejto kauzy a uložil povinnosť ministerke zdravotníctva, aby prijala plán na zabezpečenie kontinuity v prevádzke staníc záchrannej zdravotnej služby aj po skončení platnosti súčasných licencií. Pokiaľ tak pán premiér v stredu na vláde neurobí, hnutie OĽANO má pripravené ďalšie kroky, ktoré v tejto súvislosti podnikne.

pošli na vybrali.sme.sk


30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

Čo znamená pre mladých Slovákov sloboda? Vedia niečo o Nežnej revolúcii a živote pred rokom 1989? A aký je podľa nich vzťah medzi slobodou a peniazmi? Odpovede aj na tieto otázky dal exkluzívny prieskum, ktorý pre Slovenskú sporiteľňu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravili spoločnosti Insight Diver a G82.

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

Donald Trump sa vlani v decembri osobne stretol s dvomi podnikateľmi z bývalého ZSSR a poveril ich "tajnou misiou" na Ukrajine, ktorá mala poškodiť povesť prezidentovho volebného soka Joea Bidena.

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

Výrobca prístrojov na domácu perlivú vodu SodaStream si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomína limitovanou edíciou fliaš so symbolmi Novembra 1989 pripravenou špeciálne pre slovenský a český trh.

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Pre mnohých ľudí predstavuje Ernest Hemingway skôr mýtus než človeka z mäsa a kostí. Vie sa o ňom, že bol vojakom, športovcom, vášnivým milencom, emigrantom s, samozrejme, vynikajúcim spisovateľom.

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Vo veku 93 rokov zomrel režisér, scenárista i odbojár Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všetci dobrí rodáci. ČTK to z poverenia rodiny oznámil Vítězslav Tichý. Potvrdil to tiež hovorca Slováckeho divadla Josef Kubáník. Uherskohradišťske divadlo to tiež uviedlo na svojom facebooku.

České televízie pripravujú k 30. výročiu revolúcie špeciálne relácie (VIDEO)

České televizní stanice připravují na neděli k 30. výročí začátku sametové revoluce speciální vysílání nebo pořady. Česká televize bude mít několik venkovních studií v centru Prahy.

Magio TV prináša viacero noviniek

Magio TV prináša viacero noviniek

Telekom vylepšuje svoju televíznu ponuku: prináša nové kanály v Magio TV, aj filmové a seriálové novinky vo videopožičovni Magio Kino. Zároveň vylepšuje aplikáciu Magio GO, ktorá je dostupná už aj pre Smart TV a prináša nové zaradenie Magio GO TV Box.

Po protestoch Poľska zmení Netflix film o strážcovi v tábore smrti (VIDEO)

Po protestoch Poľska zmení Netflix film o strážcovi v tábore smrti (VIDEO)

Americká spoločnosť Netflix po protestoch Poľska zmení v dokumentárnom filme Diabol od vedľa mapy, v ktorých boli nacistické vyhladzovacie tábory zakreslené na súčasných poľských hraniciach.

Rádio Expres si Nežnú revolúciu pripomenie sériou špeciálnych rozhovorov

Rádio Expres si Nežnú revolúciu pripomenie sériou špeciálnych rozhovorov

V nedeľu 17.novembra dopoludnia odvysiela Expres sedem jedinečných rozhovorov, ktoré pripravili redaktori spravodajstva s priamymi účastníkmi revolúcie, športovcami, hercami a pamätníkmi.  

Markíza bude mať špeciálne Na telo aj dokument k 17. novembru (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo aj dokument k 17. novembru (VIDEO)

Televízia Markíza nakrútila pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pôvodný dokument s názvom NEŽNÁ 30 - CESTA K SLOBODE. Odvysiela ho v nedeľu, 17. novembra 2019, so začiatkom o 20:30.

Najčítanejšie