Kauza záchranky: Pellegrini kryje človeka podozrivého z manipulácie tendra za 800 miliónov eur

21.10.2019 15:14 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško robí všetko pre to, aby kryl netransparentnosť záchrankového tendra. Na návrh ministerky zdravotníctva sa nenechal odvolať vládou, ale sám "akože iniciatívne odstúpil". Tým neúnosne predĺžil dobu, do kedy bude predsedať úradu - a to do konca novembra 2019. Keďže vo svojej funkcii môže brániť vyšetrovaniu, predseda vlády Peter Pellegrini by mal konať a z funkcie ho odvolať okamžite.

Pre pochybenia v záchrankovom tendri a po výzvach hnutia OĽANO podala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská návrh vláde, aby odvolala šéfa ÚDZS Tomáša Haška. V deň, keby ho vláda odvolala, musel by vo funkcii skončiť. Šéf úradu ale opäť vymyslel fintu, ako všetkých oklamať. Rozhodol sa, že svojej funkcie sa vzdá sám. Takto však môže Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou šéfovať do konca novembra.

Podľa tieňového ministra zdravotníctva za hnutie OĽANO Mareka Krajčího je to výsmech všetkým ľuďom, ktorí mali ešte aké také ilúzie o tom, že súčasná vládna moc má záujem na prešetrení viac ako trištvrte miliardového nástenkového tendra na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby. „Z jeho strany ide opäť o podobné účelové konanie, ako keď sám na seba podal podnet na Generálnu prokuratúru, aby sa poslanci Zdravotníckeho výboru v rámci poslaneckého prieskumu na ÚDZS nedostali k dokumentom o výberovom konaní. Pán Tomáš Haško od začiatku robí všetko preto, aby kryl aktérov tohoto konania a vzbudil maximálne podozrenie verejnosti, že celá súťaž bola od začiatku zmanipulovaná,“ vysvetľuje Marek Krajčí.

Na úrade v súčasnosti prebiehajú odvolacie konania ku 192 podnetom, ale aj prešetrovanie samotného tendra, v ktorom ide o 800 miliónov eur. „Všetky kompetencie má pritom v rukách jeho predseda, teda v súčasnosti pán Haško, ktorý celý tender nastavil, do výberovej komisie vybral zaujatých členov a od začiatku kryje týchto aktérov rôznymi manévrami. Je absolútne neprijateľné, aby Tomáš Haško ako odvolací orgán rozhodoval sám osebe, či to bolo alebo nebolo fér. Je neprijateľné, aby pán Haško čo i len o jeden deň naviac zastával túto pozíciu, nakoľko môže mariť vyšetrovanie, prípadne spôsobiť iné machinácie,“ zdôrazňuje Krajčí.

Podľa lídra hnutia OĽANO Igora Matoviča necháva premiér šéfa ÚDZS, aby maril vyšetrovanie a zametal stopy. „Peter Pellegrini a strana Smer si najprv pripravili zákon o tom, ako vyberú nových poskytovateľov záchraniek. Všetku moc dali svojmu človeku - šéfovi ÚDZS Tomášovi Haškovi. Ten si do komisie vybral väčšinu členov, ktorí boli prepojení s víťazom tendra. Po zisteniach o manipulácii tendra premiér mlčí a namiesto toho, aby okamžite odvolal šéfa ÚDZS, necháva mu priestor na to, aby pozametal stopy. Pellegrini to robí preto, lebo Tomáš Haško je jeho človek a o pár mesiacov si budú všetci mädliť ruky, že biznis za takmer 800 miliónov sa podaril. Zaujímalo by nás preto, koľko z toho bude mať Peter Pellegrini, lebo určite to nerobí zadarmo,“ uviedol Matovič a pýta sa: „či sa premiér nehanbí kryť zlodejinu za 800 miliónov eur na úkor všetkých chorých ľudí na Slovensku? Toto je váš boj za chorých ľudí na Slovensku? Toto nie je ani Ficova ani Dzurindova gorila. Toto je vaše maslo! Hanbite sa!“

Podľa hnutia OĽANO musia ministerka zdravotníctva s premiérom Petrom Pellegrinim okamžite konať! „Vyzývame preto pána premiéra, aby v stredu na vláde SR inicioval okamžité odvolanie Tomáša Haška a pani ministerku, aby Vláde SR urýchlene predložila návrh na vymenovanie nového predsedu Úradu, ktorý vo verejnosti vzbudí nádej na spravodlivé vyriešenie celej kauzy!“ žiada Igor Matovič.

Podľa Matoviča hľadá premiér výhovorky, ako problémových ľudí na prokuratúre a súdoch nemôže dostať z funkcie. „Funkcia Tomáša Haška je priamo v kompetencii vlády, takže konať môže okamžite. Vláda musí pána Haška odvolať s okamžitou platnosťou!“

Hnutie OĽANO zároveň vyzýva premiéra Pellegriniho, aby podnikol všetky kroky k čo najrýchlejšiemu zrušeniu celého netransparentného tendra, ukončil tak neistotu všetkých aktérov tejto kauzy a uložil povinnosť ministerke zdravotníctva, aby prijala plán na zabezpečenie kontinuity v prevádzke staníc záchrannej zdravotnej služby aj po skončení platnosti súčasných licencií. Pokiaľ tak pán premiér v stredu na vláde neurobí, hnutie OĽANO má pripravené ďalšie kroky, ktoré v tejto súvislosti podnikne.Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Novým hovorcom SaS je bývalý redaktor Parlamentných listov

Novým hovorcom SaS je bývalý redaktor Parlamentných listov

Strana Sloboda a solidarita má nového hovorcu.

Výzva osobností parlamentu a vláde: Nedopustíme okliešťovanie ľudských práv a základných demokratických hodnôt

Výzva osobností parlamentu a vláde: Nedopustíme okliešťovanie ľudských práv a základných demokratických hodnôt

Mnohí verejní činitelia a činiteľky už roky dávajú najavo, že ľudské práva ani svoje zodpovednosti v tejto oblasti neberú vážne. Nedávno väčšina poslancov a poslankýň NR SR s jasne prejaveným dešpektom k ľudským právam odmietla zobrať na vedomie správu verejnej ochrankyne práv, v ktorej informovala o nedostatkoch a potrebe ich nápravy. Hoci „nezobratie na vedomie“ nemá zásadnejšiu právnu relevanciu, odhaľuje podstatnú skutočnosť: porušovanie ústavou garantovaných práv a slobôd pre väčšinu poslancov a poslankýň nič neznamená.

Najčítanejšie