PS v kauze haciendy iniciuje poslanecký prieskum na PPA, hnutie sa obracia aj na Európsku komisiu a OLAF (VIDEO)

Ficovmu zlepencu je EÚ dobrá len na zneužívanie eurofondov. Za európske peniaze sa mali stavať nové nemocnice, školy, cesty, v prípade tejto konkrétnej výzvy infraštruktúra pre cestovný ruch, namiesto toho sa za ne postavili haciendy obohnané plotmi, ktoré slúžia iba súkromnému luxusu a oligarchom tejto vlády, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

“Malanta, Sebechleby a ďalšie podozrivé haciendy. Sebe chleby, ľuďom omrvinky, to presne charakterizuje Ficov zlepenec. Za milióny z eurofondov mali podporiť poctivých miestnych podnikateľov, zabezpečiť trvalé pracovné miesta, pritiahnuť k nám udržateľný cestovný ruch. Miestni ľudia ani celé Slovensko z nich ale nemajú nič. Je to očividné zneužívanie európskych zdrojov, ktoré v PS nenecháme len tak,” zdôraznil Šimečka s tým, že PS proti takémuto okrádaniu využije národnú aj európsku úroveň.

Poslanec NR SR Ján Hargaš sa o medializovaných informáciách išiel presvedčiť na vlastné oči.

“Po príchode k haciende sme zistili, že ani na predĺžený víkend tam nemajú žiadnych hostí. Bol tam len jeden pracovník, ktorý si hneď po našom príchode začal s niekým písať na mobile a spoza zatvorenej brány si fotil naše auto a ŠPZ. V akom ubytovacom zariadení ste toto zažili?” spýtal sa Hargaš.

“Odmietame to nechať tak. Ľudia si zaslúžia poznať odpovede, a najrýchlejšie ich získame cez poslanecký prieskum. Na jeho zvolanie treba aj hlasy koaličných poslancov, budeme sledovať, či si niektorí z nich trúfnu zahlasovať proti. Zároveň si na európsky výbor predvoláme aj šéfa PPA, ministra Takáča, a podáme aj všetky možné infožiadosti,” uviedol Hargaš.

Podpredsedníčka Výboru EP pre rozpočet Lucia Yar dodala, že stavanie haciend z eurofondov je nielen papalášizmus, ale aj okrádanie občanov a občianok Slovenska. “Kým pre vyvolených sa na Slovensku stavajú ranče a kaštiele pre vyvolených, my, bežní ľudia sa skladáme na okná a podlahy pre nemocnice.Toto sa musí skončiť,” podotkla Yar.

Europoslanci a europoslankyne za PS aj na úrovni EÚ iniciovali hneď niekoľko krokov. Listom oslovili Európsku komisiu a zároveň vyzývajú Európsky úrad na boj proti podvodom či Európsku prokuratúru, aby požiadali slovenské riadiace orgány o vysvetlenie, ako boli projekty hodnotené.

“Vyzývame aj na začatie nezávislého vyšetrovania možného zneužitia eurofondov. A rovnako navrhujeme aj zvolanie spoločného vypočutia v europarlamente, s cieľom preveriť tieto prípady. Nemôžeme byť ticho,” doplnila Yar.

Slovensko sa dostáva do hľadáčiku Výboru pre kontrolu rozpočtu EP opakovane, upozornil člen tohto výboru Michal Wiezik.

“Dôvodom je zneužívanie dotácií z Únie, najmä v agrosektore. Takto systémové zneužívanie eurofondov je bezprecedentné. Haciendové podvody sú pritom škodlivé hneď trojnásobne,” vyhlásil Wiezik.
“Akú má Slovensko asi reputáciu u európskych partnerov? Aké meno má EÚ v očiach občanov, ktorí vidia tabule o podpore verejných projektov na súkromných haciendách? A ako sa musia cítiť obyvatelia vidieka s dobrými projektami, keď sa nedostanú k európskym prostriedkom, lebo tie sú vyhradené len pre oligarchov a spriaznencov vládnych politikov? Tieto podvody musia prestať, prostriedky musia byť vrátené a využité pre prospech všetkých,” uzavrel Wiezik.