Otvorený list premiéra šéfredaktorovi Aktuality.sk

Otvorený list premiéra šéfredaktorovi Aktuality.sk Foto: ÚV SR

Vážený pán šéfredaktor,

 

 

asi nebola náhoda, že komentátori portálu www.aktuality.sk komunikovali s predstaviteľmi opozície, ako účinne by sa mala robiť opozičná politika (D. Daniš a M. Vagovič s podpredsedom politickej strany NOVA G. Grendelom).

U niektorých novinárov a médií naďalej pretrváva pomýlená predstava, že musia nahrádzať opozíciu. Ešte horšie je, ak v mene tejto filozofie uverejňujú doslova klamstvá, len aby poškodili vládu SR. Stalo sa tak v prípade toho istého komentátora portálu www.aktuality.sk D. Daniša, ktorý vo svojom komentári pod názvom „Fico si za štrajk môže sám" uviedol, že platy učiteľom mierne rástli, raz o 5 a raz o 4 percentá.

Toto tvrdenie je čisté klamstvo. O to viac, ak skutočné zvýšenie platov učiteľov v rokoch 2012 – 2016 je všeobecne akceptovaný údaj, dokonca aj predstaviteľmi učiteľov iniciujúcich štrajk. Takže, v uvedených rokoch vláda zvyšovala platy učiteľom štyrikrát a v súhrne toto zvýšenie platov predstavuje 22 percent. Počas našej prvej vlády v rokoch 2006 – 2010 sme zvýšili platy učiteľov o 26 percent, dohromady o 48 percent za osem rokov účasti SMERU – sociálna demokracia vo vláde. Žiadnej inej profesii vo verejnej správe neboli v rokoch 2012 – 2016 platy zvyšované tak ako učiteľom. A na zvýšenie platov sa v týchto rokoch použilo 480 mil. eur.

Na toto klamstvo sme okamžite citovaný portál upozornili. Odmietli uverejniť naše stanovisko a narýchlo urobili v komentári D. Daniša zmenu, aby sa vyhli zverejneniu protestu zo strany predsedu vlády SR.

Proti týmto metódam manipulácie s údajmi a snahám za každú cenu poškodiť vládu SR ostro protestujem a očakávam, že portál www.aktuality.sk sa bude v období krátko pred voľbami správať novinársky profesionálne.

Robert Fico
V Bratislave 25. januára 2016