Ministerku zdravotníctva rozčúlila relácia Doslova

Ministerku zdravotníctva rozčúlila relácia Doslova

18.10.2012 11:36 | TV | Miroslava Kernová

V relácii Doslova mali prevahu zástupcovia súkromných poisťovní, myslí si ministerka. Jej ministerstvo posiela šéfovi RTVS aj na licenčnú radu sťažnosť.

 

Utorková relácia Doslova rozčúlila ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú natoľko, že napísala nahnevaný blog Kto sú hostia a pacienti v relácii Doslova?. Zároveň ministerstvo poslalo šéfovi RTVS sťažnosť na reláciu a moderátorku relácie a chystá ďalšiu sťažnosť na Radu pre vysielanie a retransmisiu.

V utorok STV odvysielala reláciu Doslova na tému pacienti a zdravotné poisťovne, moderátorkou relácie bola Andrea Paulínyová, dramaturgom Ľubomír Lintner. Do relácie bolo pozvaných niekoľko hostí - štátny tajomník ministerstva, analytici, zástupcovia súkromných poisťovní. Ministerka považuje za nevyváženú zostavu hostí, rovnako otázky publika aj moderátorky. Výber hostí namietala už pred reláciou. „Nepovažujem za férové ísť do diskusie, kde zo 7 respondentov je jeden ekonomický analytik, jeden zástupca pacientov, jeden zástupca ministerstva, ďalší je zástupcom lekárskej komory, avšak v minulosti tiež zastupoval súkromné zdravotné poisťovne, a traja zástupcovia súkromných zdravotných poisťovní. Áno traja. Jeden zastupoval súkromnú zdravotnú poisťovňu Union. Ďalším diskutujúcim bol predstaviteľ inštitútu HPI, ktorého členovia robia aj pre zdravotnú poisťovňu Dôvera a práve aj vďaka financiám tejto poisťovne realizujú svoje rôzne projekty. Do tretice musím spomenúť aj zástupcu Fóra nezávislých názorov, ktoré založila a financuje zdravotná poisťovňa Dôvera," napísala ministerka, ktorá bola v minulosti členkou predstavenstva Dôvery.

V blogu spochybnila aj publikum – podľa nej sa tvárili a pýtali ako „nezávislí a nahnevaní pacienti", no v skutočnosti to boli podľa nej zamestnanci Unionu a ľudia z PR agentúry, ktorá pracuje pre Union.

„Tí istí akože „pacienti" mali priestor opakovane a to aj napriek tomu, že aj moje publikum sa hlásilo, no viac ako k jednej otázke sa nedostali... Pani moderátorka si namoderovala svoj čas naozaj precízne. Podľa môjho odhadu tak 80 % venovala poisťovni Union a zvyšok mohol byť venovaný aj názorom za vytvorenie jednej poisťovne," napísala Zvolenská.

Moderátorka Andrea Paulínyová prišla do RTVS z Markízy.

Na výhrady ministerky reagoval RTVS tručne. "Nekomentujeme to," povedal hovorca RTVS.

Poisťovňa Union sa proti tvrdeniam ministerky ohradila. „Každý zo štyroch hlavných diskutérov mal možnosť si do relácie pozvať ľudí do publika, teda v publiku sedeli diváci pozvaní ministerstvom zdravotníctva, Union ZP, HPI a Asociáciou na ochranu práv pacientov. My sme do publika pozvali ľudí, ktorých téma zaujíma a vedia sa k nej vyjadriť," povedala hovorkyňa Union Judita Smatanová. Podľa nej čas na vyjadrenie názorov jednotlivých diskutérov bol proporčne vyvážený.

Nie je to prvýkrát, čo má ministerstvo zdravotníctva problém s reláciou, ktorú pripravovala Andrea Paulínyová. Za predchádzajúcej Ficovej vlády podalo ministerstvo zdravotníctva sťažnosť na licenčnej rade na reportáž Paľby Záchranky na Markíze, ktorú pripravovala práve táto redaktorka. Ministerstvo vtedy spochybnilo objektívnosť a nezávislosť relácie, kde rovnako podľa ministerstva dostali výrazne väčší priestor súkromné spoločnosti. Rada vtedy podnet uznala. Markíza za príspevok dostala sankciu upozornenie na porušenie zákona.Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o výskyte pľúcnej choroby vo Wu-chan až po dvoch žiadostiach vznesených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Najčítanejšie