Speváčka Conchita Wurst sa po vyhrážkach priznala, že je HIV pozitívna Instagram conchitawurst

Speváčka Conchita Wurst sa po vyhrážkach priznala, že je HIV pozitívna

16.04.2018 13:24 | TV | ČTK, mk

Rakúska speváčka vystupujúca pod umeleckým menom Conchita Wurst, je infikovaná vírusom HIV.

 

Transvestita so skutočným menom Thomas Neuwirth v roku 2014 ako speváčka s umeleckým menom Conchita Wurst pre Rakúsko vyhrala spevácku súťaž Eurovízia.

"Som už mnoho rokov HIV pozitívna," napísala Conchita na Instagrame. Informáciu vraj zverejňuje preto, že sa jej bývalý priateľ vyhrážal, že ju sám rozšíri. "Ani v budúcnosti nedám nikomu právo, aby ma zastrašoval, a zasahoval mi tak do života," píše. "Coming out je lepšie, než aby to vyšlo najavo od tretej osoby," poznamenala.

Napriek nákaze je vraj zdravotne na tom dobre. Conchita ďalej píše, že od diagnózy je pod lekárskym dohľadom a vírus na nikoho nepreniesla. Dúfa, že dodá odvahy aj ostatným a že prispeje tak proti stigmatizácii ľudí, ktorí sa nakazili vírusom HIV, či už v dôsledku svojho správania, alebo nevedome.

Speváčka ďalej oznámila, že doteraz informáciu o svojej nákaze nezverejňovala, aby svojej rodine ušetrila s tým spojenú pozornosť. Priatelia už o tejto skutočnosti dlhší čas vedia a zaobchádzajú s ňou s prirodzenosťou, akú by priala každému nakazenému, poznamenala speváčka.

Fanúšikovia Conchita Wurst na správu podľa agentúry DPA reagovali s pochopením a vyjadrili jej rešpekt za odvahu.

Nemecká organizácia na pomoc ľuďom nakazeným vírusom HIV Deutsche AIDS-Hilfe (DAH) verejné priznanie ocenila, ale poukázala na to, že bolo urobené až pod tlakom okolností. "To ukazuje, že ešte zďaleka nie sme v cieli, ktorým je sebavedomý postoj bez diskriminácie. Conchita Wurst bude v budúcnosti určite silným hlasom smerujúcim k tomuto cieľu," povedal DPA hovorca organizácie Holger Wicht.

Conchita Wurst v ženských šatách a s fúzmi vyhrala súťaž Eurovízie s piesňou Rise like a Phoenix. Ihneď sa stala svetovou celebritou a bojovníčkou za toleranciu. Spievala aj na pôde OSN či v Európskom parlamente.

heute ist der tag gekommen, mich für den rest meines lebens von einem damoklesschwert zu befreien: ich bin seit vielen jahren hiv-positiv. das ist für die öffentlichkeit eigentlich irrelevant, aber ein ex-freund droht mir, mit dieser privaten information an die öffentlichkeit zu gehen, und ich gebe auch in zukunft niemandem das recht, mir angst zu machen und mein leben derart zu beeinflussen. seit ich die diagnose erhalten habe, bin ich in medizinischer behandlung, und seit vielen jahren unterbrechungsfrei unter der nachweisgrenze, damit also nicht in der lage, den virus weiter zu geben. ich wollte aus mehreren gründen bisher nicht damit an die öffentlichkeit gehen, nur zwei davon will ich hier nennen: der wichtigste war mir meine familie, die seit dem ersten tag bescheid weiss und mich bedingungslos unterstützt hat. ihnen hätte ich die aufmerksamkeit für den hiv-status ihres sohnes, enkels und bruders gerne erspart. genauso wissen meine freunde seit geraumer zeit bescheid und gehen in einer unbefangenheit damit um, die ich jeder und jedem betroffenen wünschen würde. zweitens ist es eine information, die meiner meinung nach hauptsächlich für diejenigen menschen von relevanz ist, mit denen sexueller kontakt infrage kommt. coming out ist besser als von dritten geoutet zu werden. ich hoffe, mut zu machen und einen weiteren schritt zu setzen gegen die stigmatisierung von menschen, die sich durch ihr eigenes verhalten oder aber unverschuldet mit hiv infiziert haben. an meine fans: die information über meinen hiv-status mag neu für euch sein – mein status ist es nicht! es geht mir gesundheitlich gut, und ich bin stärker, motivierter und befreiter denn je. danke für eure unterstützung!

Príspevok, ktorý zdieľa conchita (@conchitawurst),

pošli na vybrali.sme.sk
Otvára sa druhý ročník O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, umožní vznik akadémií na ďalších 40 školách

Otvára sa druhý ročník O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, umožní vznik akadémií na ďalších 40 školách

Popri tvrdej príprave na majstrovstvá Európy sa olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 kilometrov Matej Tóth venuje aj športovej príprave mladej generácie v O2 Športovej akadémii Mateja Tótha.

Knižný kompas. Nový projekt pre milovníkov kníh

Knižný kompas. Nový projekt pre milovníkov kníh

Máte radi knihy? Nezostáva vám však veľa času, keďže každodenných povinností pribúda?

Daniel Krajcer mieri do médií

Daniel Krajcer mieri do médií

Bývalý redaktor a moderátor televízie Markíza a bývalý minister kultúry Daniel Krajcer sa vracia do médií.

Ministerstvo kultúry má novú šéfku komunikačného oddelenia

Ministerstvo kultúry má novú šéfku komunikačného oddelenia

Poradcom ministerky kultúry Ľubice Laššákovej je bývalý novinár a hovorca.

RTVS hľadá nových redaktorov aj moderátorov

RTVS hľadá nových redaktorov aj moderátorov

RTVS hľadá nových ľudí.

EP odsúdil vraždu Kuciaka, vyzval k ochrane novinárov v Európe

EP odsúdil vraždu Kuciaka, vyzval k ochrane novinárov v Európe

Europoslanci prijali rezolúciu, v ktorej odsúdili februárovú vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

RTVS sa musí za reportáž Zuzany Kovačič Hanzelovej ospravedlniť (VIDEO)

RTVS sa musí za reportáž Zuzany Kovačič Hanzelovej ospravedlniť (VIDEO)

Rada pre vysielanie a retransmisiu dala RTVS sankciu za príspevok o voľbách v ČR a českých médiách, ktoré získal Andrej Babiš.

Mediálny dom KOŠICE:DNES má nové vedenie

Mediálny dom KOŠICE:DNES má nové vedenie

Košický mediálny dom KOŠICE-DNES má novú generálnu riaditeľku aj ďalšie personálne zmeny.

Francúzske médiá sa pýtajú, kto stojí za Czech Media Invest. Spomínajú Panama Papers

Francúzske médiá sa pýtajú, kto stojí za Czech Media Invest. Spomínajú Panama Papers

Francouzské časopisy včetně Elle patřící firmě Lagardère Group kupuje ve Francii neznámý český miliardář, který figuroval v takzvaných Panamských dokumentech (Panama Papers), píše o Danielu Křetínském francouzský tisk.

Krajmer má novú prácu, bude komunikovať s novinármi

Krajmer má novú prácu, bude komunikovať s novinármi

Bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, ktorý v minulosti ohlásil odchod z pozície šéfa protikorupčnej jednotky potom, ako ho novinári usvedčili, že bol na mieste činu zavraždeného novinára, hoci mal v tomto prípade konflikt záujmov, ostáva na polícii.

Najčítanejšie