Speváčka Conchita Wurst sa po vyhrážkach priznala, že je HIV pozitívna Instagram conchitawurst

Speváčka Conchita Wurst sa po vyhrážkach priznala, že je HIV pozitívna

16.04.2018 13:24 | TV | ČTK, mk

Rakúska speváčka vystupujúca pod umeleckým menom Conchita Wurst, je infikovaná vírusom HIV.

 

Transvestita so skutočným menom Thomas Neuwirth v roku 2014 ako speváčka s umeleckým menom Conchita Wurst pre Rakúsko vyhrala spevácku súťaž Eurovízia.

"Som už mnoho rokov HIV pozitívna," napísala Conchita na Instagrame. Informáciu vraj zverejňuje preto, že sa jej bývalý priateľ vyhrážal, že ju sám rozšíri. "Ani v budúcnosti nedám nikomu právo, aby ma zastrašoval, a zasahoval mi tak do života," píše. "Coming out je lepšie, než aby to vyšlo najavo od tretej osoby," poznamenala.

Napriek nákaze je vraj zdravotne na tom dobre. Conchita ďalej píše, že od diagnózy je pod lekárskym dohľadom a vírus na nikoho nepreniesla. Dúfa, že dodá odvahy aj ostatným a že prispeje tak proti stigmatizácii ľudí, ktorí sa nakazili vírusom HIV, či už v dôsledku svojho správania, alebo nevedome.

Speváčka ďalej oznámila, že doteraz informáciu o svojej nákaze nezverejňovala, aby svojej rodine ušetrila s tým spojenú pozornosť. Priatelia už o tejto skutočnosti dlhší čas vedia a zaobchádzajú s ňou s prirodzenosťou, akú by priala každému nakazenému, poznamenala speváčka.

Fanúšikovia Conchita Wurst na správu podľa agentúry DPA reagovali s pochopením a vyjadrili jej rešpekt za odvahu.

Nemecká organizácia na pomoc ľuďom nakazeným vírusom HIV Deutsche AIDS-Hilfe (DAH) verejné priznanie ocenila, ale poukázala na to, že bolo urobené až pod tlakom okolností. "To ukazuje, že ešte zďaleka nie sme v cieli, ktorým je sebavedomý postoj bez diskriminácie. Conchita Wurst bude v budúcnosti určite silným hlasom smerujúcim k tomuto cieľu," povedal DPA hovorca organizácie Holger Wicht.

Conchita Wurst v ženských šatách a s fúzmi vyhrala súťaž Eurovízie s piesňou Rise like a Phoenix. Ihneď sa stala svetovou celebritou a bojovníčkou za toleranciu. Spievala aj na pôde OSN či v Európskom parlamente.

heute ist der tag gekommen, mich für den rest meines lebens von einem damoklesschwert zu befreien: ich bin seit vielen jahren hiv-positiv. das ist für die öffentlichkeit eigentlich irrelevant, aber ein ex-freund droht mir, mit dieser privaten information an die öffentlichkeit zu gehen, und ich gebe auch in zukunft niemandem das recht, mir angst zu machen und mein leben derart zu beeinflussen. seit ich die diagnose erhalten habe, bin ich in medizinischer behandlung, und seit vielen jahren unterbrechungsfrei unter der nachweisgrenze, damit also nicht in der lage, den virus weiter zu geben. ich wollte aus mehreren gründen bisher nicht damit an die öffentlichkeit gehen, nur zwei davon will ich hier nennen: der wichtigste war mir meine familie, die seit dem ersten tag bescheid weiss und mich bedingungslos unterstützt hat. ihnen hätte ich die aufmerksamkeit für den hiv-status ihres sohnes, enkels und bruders gerne erspart. genauso wissen meine freunde seit geraumer zeit bescheid und gehen in einer unbefangenheit damit um, die ich jeder und jedem betroffenen wünschen würde. zweitens ist es eine information, die meiner meinung nach hauptsächlich für diejenigen menschen von relevanz ist, mit denen sexueller kontakt infrage kommt. coming out ist besser als von dritten geoutet zu werden. ich hoffe, mut zu machen und einen weiteren schritt zu setzen gegen die stigmatisierung von menschen, die sich durch ihr eigenes verhalten oder aber unverschuldet mit hiv infiziert haben. an meine fans: die information über meinen hiv-status mag neu für euch sein – mein status ist es nicht! es geht mir gesundheitlich gut, und ich bin stärker, motivierter und befreiter denn je. danke für eure unterstützung!

Príspevok, ktorý zdieľa conchita (@conchitawurst),

pošli na vybrali.sme.sk


Křetínský chce vraj kúpiť podiel vo francúzskom denníku Le Monde

1. Křetínský chce vraj kúpiť podiel vo francúzskom denníku Le Monde

Český miliardár Daniel Křetínský jedná s francúzskym finančníkom o kúpe podielu vo francúzskom denníku Le Monde.

Premiér: Rezort diplomacie sa stal terčom kybernetického útoku

2. Premiér: Rezort diplomacie sa stal terčom kybernetického útoku

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa stalo terčom kybernetického útoku.

Svrčeková odchádza z pozície hovorkyne SaS

3. Svrčeková odchádza z pozície hovorkyne SaS

Na komunikačnom oddelení strany Sloboda a solidarita sú zmeny.

Pribudli ďalšie mestá s optikou od Orangeu

4. Pribudli ďalšie mestá s optikou od Orangeu

Orange po Veľkom Mederi pripojil do svojej optickej siete ďalšie mestá. Dunajská Streda, Krompachy a Nováky tak rozšírili počet obcí, v ktorých môžu obyvatelia využívať optický internet a najzábavnejšiu Orange TV na optike.

RTVS už má náhradu za Petru Stano Maťašovskú

5. RTVS už má náhradu za Petru Stano Maťašovskú

Po rezignácií Petry Stano Maťašovskej má rozhlasové spravodajstvo nové vedenie.

Film Hovory s TGM hovorí o vášnivom vzťahu Masaryka, ktorý cenzúra do novín nepustila

6. Film Hovory s TGM hovorí o vášnivom vzťahu Masaryka, ktorý cenzúra do novín nepustila

Film režiséra Jakuba Červenku Hovory s TGM ukazuje prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka inak, než je známy z učebníc dejepisu.

 

Miloš Zeman bol v živom vysielaní opäť vulgárny

7. Miloš Zeman bol v živom vysielaní opäť vulgárny

Slová českého prezidenta z naživo vysielaného rozhovoru pre Český rozhlas kritizujú viacerí politici.

Vyhlásenie k roku od vraždy maltskej investigatívnej novinárky

8. Vyhlásenie k roku od vraždy maltskej investigatívnej novinárky

Presne pred rokom bola zavraždená maltská investigatívna novinárka Daphne Caruanová Galiziová.

Polícia robí u Kočnera aj v Bonaparte domové prehliadky, zo zásahu zverejnila fotky

9. Polícia robí u Kočnera aj v Bonaparte domové prehliadky, zo zásahu zverejnila fotky

Polícia v utorok ráno zverejnila fotografie z domových prehliadok.

Petra Stano Maťašovská končí vo funkcii šéfky rozhlasového spravodajstva RTVS

10. Petra Stano Maťašovská končí vo funkcii šéfky rozhlasového spravodajstva RTVS

Kontroverzné zásady, v ktorých odporúčala obmedziť opozíciu, necitovať súkromné médiá či nevysielať informácie o chystaných protestoch v Krátkych správach, stáli šéfku rozhlasového spravodajstva a publicistiky Petru Stano Maťašovskú miesto.

Najčítanejšie