Speváčka Conchita Wurst sa po vyhrážkach priznala, že je HIV pozitívna Instagram conchitawurst

Speváčka Conchita Wurst sa po vyhrážkach priznala, že je HIV pozitívna

16.04.2018 13:24 | TV | ČTK, mk

Rakúska speváčka vystupujúca pod umeleckým menom Conchita Wurst, je infikovaná vírusom HIV.

 

Transvestita so skutočným menom Thomas Neuwirth v roku 2014 ako speváčka s umeleckým menom Conchita Wurst pre Rakúsko vyhrala spevácku súťaž Eurovízia.

"Som už mnoho rokov HIV pozitívna," napísala Conchita na Instagrame. Informáciu vraj zverejňuje preto, že sa jej bývalý priateľ vyhrážal, že ju sám rozšíri. "Ani v budúcnosti nedám nikomu právo, aby ma zastrašoval, a zasahoval mi tak do života," píše. "Coming out je lepšie, než aby to vyšlo najavo od tretej osoby," poznamenala.

Napriek nákaze je vraj zdravotne na tom dobre. Conchita ďalej píše, že od diagnózy je pod lekárskym dohľadom a vírus na nikoho nepreniesla. Dúfa, že dodá odvahy aj ostatným a že prispeje tak proti stigmatizácii ľudí, ktorí sa nakazili vírusom HIV, či už v dôsledku svojho správania, alebo nevedome.

Speváčka ďalej oznámila, že doteraz informáciu o svojej nákaze nezverejňovala, aby svojej rodine ušetrila s tým spojenú pozornosť. Priatelia už o tejto skutočnosti dlhší čas vedia a zaobchádzajú s ňou s prirodzenosťou, akú by priala každému nakazenému, poznamenala speváčka.

Fanúšikovia Conchita Wurst na správu podľa agentúry DPA reagovali s pochopením a vyjadrili jej rešpekt za odvahu.

Nemecká organizácia na pomoc ľuďom nakazeným vírusom HIV Deutsche AIDS-Hilfe (DAH) verejné priznanie ocenila, ale poukázala na to, že bolo urobené až pod tlakom okolností. "To ukazuje, že ešte zďaleka nie sme v cieli, ktorým je sebavedomý postoj bez diskriminácie. Conchita Wurst bude v budúcnosti určite silným hlasom smerujúcim k tomuto cieľu," povedal DPA hovorca organizácie Holger Wicht.

Conchita Wurst v ženských šatách a s fúzmi vyhrala súťaž Eurovízie s piesňou Rise like a Phoenix. Ihneď sa stala svetovou celebritou a bojovníčkou za toleranciu. Spievala aj na pôde OSN či v Európskom parlamente.

heute ist der tag gekommen, mich für den rest meines lebens von einem damoklesschwert zu befreien: ich bin seit vielen jahren hiv-positiv. das ist für die öffentlichkeit eigentlich irrelevant, aber ein ex-freund droht mir, mit dieser privaten information an die öffentlichkeit zu gehen, und ich gebe auch in zukunft niemandem das recht, mir angst zu machen und mein leben derart zu beeinflussen. seit ich die diagnose erhalten habe, bin ich in medizinischer behandlung, und seit vielen jahren unterbrechungsfrei unter der nachweisgrenze, damit also nicht in der lage, den virus weiter zu geben. ich wollte aus mehreren gründen bisher nicht damit an die öffentlichkeit gehen, nur zwei davon will ich hier nennen: der wichtigste war mir meine familie, die seit dem ersten tag bescheid weiss und mich bedingungslos unterstützt hat. ihnen hätte ich die aufmerksamkeit für den hiv-status ihres sohnes, enkels und bruders gerne erspart. genauso wissen meine freunde seit geraumer zeit bescheid und gehen in einer unbefangenheit damit um, die ich jeder und jedem betroffenen wünschen würde. zweitens ist es eine information, die meiner meinung nach hauptsächlich für diejenigen menschen von relevanz ist, mit denen sexueller kontakt infrage kommt. coming out ist besser als von dritten geoutet zu werden. ich hoffe, mut zu machen und einen weiteren schritt zu setzen gegen die stigmatisierung von menschen, die sich durch ihr eigenes verhalten oder aber unverschuldet mit hiv infiziert haben. an meine fans: die information über meinen hiv-status mag neu für euch sein – mein status ist es nicht! es geht mir gesundheitlich gut, und ich bin stärker, motivierter und befreiter denn je. danke für eure unterstützung!

Príspevok, ktorý zdieľa conchita (@conchitawurst),

pošli na vybrali.sme.sk
Služba otta teraz dostupná aj pre iOS

Služba otta teraz dostupná aj pre iOS

Od soboty 14.7.2018 si môžu zákazníci nájsť online službu otta už aj cez App Store. Aplikácia je tak zadarmo dostupná aj pre zariadenia s operačným systémom iOS.

Kaspersky Lab pre východnú Európu má novú členku marketingového tímu

Kaspersky Lab pre východnú Európu má novú členku marketingového tímu

Tím spoločnosti Kaspersky Lab posilní Zorana Jurić na pozícii senior marketingovej manažérky pre východnú Európu.

Hotely majú tajné izby, o ktorých vám nehovoria

Hotely majú tajné izby, o ktorých vám nehovoria

Hotel Blue Lagoon leží napoly schovaný v drsnej krajine pri Reykjavíku. Otvorený bol síce ešte len pred tromi mesiacmi, ale už teraz sa svojím geotermálne vyhrievaným bazénom a oknami od stropu až k podlahe s výhľadom na kusy lávy patrí k vyhľadávaným luxusným miestam v Európe.

Luxusná firma Burberry zničila tovar za milióny, nechce zlacňovať

Luxusná firma Burberry zničila tovar za milióny, nechce zlacňovať

Britský výrobca luxusného módneho tovaru Burberry vlani zlikvidoval nepredané oblečenie, doplnky a parfumy za 28,6 milióna libier. Aby zachoval exkluzivitu značky, nechal tovar radšej spáliť, než by ich zlacnel, informoval server BBC.

V auguste štartuje nová Orange Sport TV, chystá sa aj Orange Sport 2, 3 a 4

V auguste štartuje nová Orange Sport TV, chystá sa aj Orange Sport 2, 3 a 4

Už o pár týždňov 15. augusta odštartuje nová televízna stanica Orange Sport spoločnosti Orange.

Sesterský projekt Denníka N bude Nový deník, oznámil dátum štartu a zloženie redakcie

Sesterský projekt Denníka N bude Nový deník, oznámil dátum štartu a zloženie redakcie

Sesterský projekt Denníka N v Česku má už názov, bude sa volať Nový deník.

Zuckerberg: Facebook má jasné dôkazy o ruskom zasahovaní

Zuckerberg: Facebook má jasné dôkazy o ruskom zasahovaní

Spoločnosť Facebook má "úplne jasné" dôkazy o tom, že Rusko sa pokúšalo miešať do amerických prezidentských volieb.

Britský spevák vysúdil od BBC odškodné za narušenie súkromia

Britský spevák vysúdil od BBC odškodné za narušenie súkromia

Britský spevák Cliff Richard vysúdil od BBC a polície odškodné v celkovej výške 210.000 libier za narušenie práva na súkromie.

Vydavateľstvo Penty v ČR kúpilo časopis Receptář vrátane webu

Vydavateľstvo Penty v ČR kúpilo časopis Receptář vrátane webu

Vydavatelství Vltava Labe Media koupilo od společnosti Tarsago nejprodávanější tuzemský hobby magazín Receptář.

Mladí thajskí futbalisti odpovedali na otázky novinárov na špeciálnej tlačovke

Mladí thajskí futbalisti odpovedali na otázky novinárov na špeciálnej tlačovke

Médiá špekulujú, že chlapci strávia krátky čas ako mnísi v budhistickom chráme.