Speváčka Conchita Wurst sa po vyhrážkach priznala, že je HIV pozitívna Instagram conchitawurst

Speváčka Conchita Wurst sa po vyhrážkach priznala, že je HIV pozitívna

16.04.2018 13:24 | TV | ČTK, mk

Rakúska speváčka vystupujúca pod umeleckým menom Conchita Wurst, je infikovaná vírusom HIV.

 

Transvestita so skutočným menom Thomas Neuwirth v roku 2014 ako speváčka s umeleckým menom Conchita Wurst pre Rakúsko vyhrala spevácku súťaž Eurovízia.

"Som už mnoho rokov HIV pozitívna," napísala Conchita na Instagrame. Informáciu vraj zverejňuje preto, že sa jej bývalý priateľ vyhrážal, že ju sám rozšíri. "Ani v budúcnosti nedám nikomu právo, aby ma zastrašoval, a zasahoval mi tak do života," píše. "Coming out je lepšie, než aby to vyšlo najavo od tretej osoby," poznamenala.

Napriek nákaze je vraj zdravotne na tom dobre. Conchita ďalej píše, že od diagnózy je pod lekárskym dohľadom a vírus na nikoho nepreniesla. Dúfa, že dodá odvahy aj ostatným a že prispeje tak proti stigmatizácii ľudí, ktorí sa nakazili vírusom HIV, či už v dôsledku svojho správania, alebo nevedome.

Speváčka ďalej oznámila, že doteraz informáciu o svojej nákaze nezverejňovala, aby svojej rodine ušetrila s tým spojenú pozornosť. Priatelia už o tejto skutočnosti dlhší čas vedia a zaobchádzajú s ňou s prirodzenosťou, akú by priala každému nakazenému, poznamenala speváčka.

Fanúšikovia Conchita Wurst na správu podľa agentúry DPA reagovali s pochopením a vyjadrili jej rešpekt za odvahu.

Nemecká organizácia na pomoc ľuďom nakazeným vírusom HIV Deutsche AIDS-Hilfe (DAH) verejné priznanie ocenila, ale poukázala na to, že bolo urobené až pod tlakom okolností. "To ukazuje, že ešte zďaleka nie sme v cieli, ktorým je sebavedomý postoj bez diskriminácie. Conchita Wurst bude v budúcnosti určite silným hlasom smerujúcim k tomuto cieľu," povedal DPA hovorca organizácie Holger Wicht.

Conchita Wurst v ženských šatách a s fúzmi vyhrala súťaž Eurovízie s piesňou Rise like a Phoenix. Ihneď sa stala svetovou celebritou a bojovníčkou za toleranciu. Spievala aj na pôde OSN či v Európskom parlamente.

heute ist der tag gekommen, mich für den rest meines lebens von einem damoklesschwert zu befreien: ich bin seit vielen jahren hiv-positiv. das ist für die öffentlichkeit eigentlich irrelevant, aber ein ex-freund droht mir, mit dieser privaten information an die öffentlichkeit zu gehen, und ich gebe auch in zukunft niemandem das recht, mir angst zu machen und mein leben derart zu beeinflussen. seit ich die diagnose erhalten habe, bin ich in medizinischer behandlung, und seit vielen jahren unterbrechungsfrei unter der nachweisgrenze, damit also nicht in der lage, den virus weiter zu geben. ich wollte aus mehreren gründen bisher nicht damit an die öffentlichkeit gehen, nur zwei davon will ich hier nennen: der wichtigste war mir meine familie, die seit dem ersten tag bescheid weiss und mich bedingungslos unterstützt hat. ihnen hätte ich die aufmerksamkeit für den hiv-status ihres sohnes, enkels und bruders gerne erspart. genauso wissen meine freunde seit geraumer zeit bescheid und gehen in einer unbefangenheit damit um, die ich jeder und jedem betroffenen wünschen würde. zweitens ist es eine information, die meiner meinung nach hauptsächlich für diejenigen menschen von relevanz ist, mit denen sexueller kontakt infrage kommt. coming out ist besser als von dritten geoutet zu werden. ich hoffe, mut zu machen und einen weiteren schritt zu setzen gegen die stigmatisierung von menschen, die sich durch ihr eigenes verhalten oder aber unverschuldet mit hiv infiziert haben. an meine fans: die information über meinen hiv-status mag neu für euch sein – mein status ist es nicht! es geht mir gesundheitlich gut, und ich bin stärker, motivierter und befreiter denn je. danke für eure unterstützung!

Príspevok, ktorý zdieľa conchita (@conchitawurst),

pošli na vybrali.sme.sk


Z Ruska vyhostili ukrajinskú novinárku, ktorá sa zapojila aj do bitky v televízii, vo vlasti ju zavreli (VIDEO)

1. Z Ruska vyhostili ukrajinskú novinárku, ktorá sa zapojila aj do bitky v televízii, vo vlasti ju zavreli (VIDEO)

Ruské úrady vyhostili ukrajinskú novinárku, ktorá sa v Moskve usilovala o politický azyl ako odporkyňa režimu prezidenta Petra Porošenka.

Jaromír Soukup ohlásil v televízii vstup do politiky - zakladá stranu

2. Jaromír Soukup ohlásil v televízii vstup do politiky - zakladá stranu

Český mediálny podnikateľ Jaromír Soukup zakládá politické hnutie List Jaromíra Soukupa.

Polícia: Hoaxy o únosoch detí dosiahli neúnosnú mieru, šíriť ich je trestné

3. Polícia: Hoaxy o únosoch detí dosiahli neúnosnú mieru, šíriť ich je trestné

Polícia posledné obdobie zaregistrovala zvýšený nárast šírenia hoaxu o únosoch maloletých osôb na Slovensku.

Smer navrhuje zmenu tlačového zákona v prospech politikov

4. Smer navrhuje zmenu tlačového zákona v prospech politikov

Poslanci vládnej strany Smer-SD navrhli vrátiť do tlačového zákona právo politikov na zverejnenie reakcie na články v médiách, ktoré sa týkajú ich osoby. Predlohu novely zákona poslanci predložili do parlamentu.

Bývalý moderátor O 5 minút 12 má nové diskusie v SND

5. Bývalý moderátor O 5 minút 12 má nové diskusie v SND

Slovenské národné divadlo pripravilo nový cyklus diskusií s názvom Slovensko 2043, ktoré moderuje bývalý moderátor diskusnej politickej relácie RTVS O 5 minút 12 Martin Strižinec.

Po Jánovi Kuciakovi bude pomenovaná stáž EP pre novinárov

6. Po Jánovi Kuciakovi bude pomenovaná stáž EP pre novinárov

Stáž pre novinárov, ktorú zastrešuje Európsky parlament, bude pomenovaná po zavraždenom slovenskom novinárovi Jánovi Kuciakovi.

Banka 365 a Branči Kováč si uťahujú z ľudí, ktorí veria konšpiráciám a hoaxom (VIDEO)

7. Banka 365 a Branči Kováč si uťahujú z ľudí, ktorí veria konšpiráciám a hoaxom (VIDEO)

365.bank prišla s netradičnou kampaňou, v ktorej si uťahuje z ľudí, ktorí veria, že zem je plochá.

Kvôli kontaktom s obvinenou z vraždy novinára prokurátor prišiel o funkciu

8. Kvôli kontaktom s obvinenou z vraždy novinára prokurátor prišiel o funkciu

Slovenský generálny prokurátor Jaromír Čižnár dnes odvolal z funkcie jedného zo svojich námestníkov Reného Vaneka.

Dobrý anjel od nového roka s podporou najväčšej banky

9. Dobrý anjel od nového roka s podporou najväčšej banky

Od januára má Dobrý anjel novú posilu. Partnerom neziskovej organizácie sa stala Slovenská sporiteľňa. Prináša možnosť viac ako 700 000 používateľom Georgea vyklikať si trvalý príkaz a stať sa Dobrým anjelom, súčasne túto možnosť ponúka aj v 250 pobočkách po celom Slovensku.

Objednávateľka vraždy Kuciaka sa pokúšala flirtovať aj s vtedajším komentátorom SME

10. Objednávateľka vraždy Kuciaka sa pokúšala flirtovať aj s vtedajším komentátorom SME

Sieť kontaktov, ktoré nadväzovala s vplyvnými ľuďmi Alena Zsuzsová, ktorá je obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa rozrastá.

Najčítanejšie