Speváčka Conchita Wurst sa po vyhrážkach priznala, že je HIV pozitívna Instagram conchitawurst

Speváčka Conchita Wurst sa po vyhrážkach priznala, že je HIV pozitívna

16.04.2018 13:24 | TV | ČTK, mk

Rakúska speváčka vystupujúca pod umeleckým menom Conchita Wurst, je infikovaná vírusom HIV.

 

Transvestita so skutočným menom Thomas Neuwirth v roku 2014 ako speváčka s umeleckým menom Conchita Wurst pre Rakúsko vyhrala spevácku súťaž Eurovízia.

"Som už mnoho rokov HIV pozitívna," napísala Conchita na Instagrame. Informáciu vraj zverejňuje preto, že sa jej bývalý priateľ vyhrážal, že ju sám rozšíri. "Ani v budúcnosti nedám nikomu právo, aby ma zastrašoval, a zasahoval mi tak do života," píše. "Coming out je lepšie, než aby to vyšlo najavo od tretej osoby," poznamenala.

Napriek nákaze je vraj zdravotne na tom dobre. Conchita ďalej píše, že od diagnózy je pod lekárskym dohľadom a vírus na nikoho nepreniesla. Dúfa, že dodá odvahy aj ostatným a že prispeje tak proti stigmatizácii ľudí, ktorí sa nakazili vírusom HIV, či už v dôsledku svojho správania, alebo nevedome.

Speváčka ďalej oznámila, že doteraz informáciu o svojej nákaze nezverejňovala, aby svojej rodine ušetrila s tým spojenú pozornosť. Priatelia už o tejto skutočnosti dlhší čas vedia a zaobchádzajú s ňou s prirodzenosťou, akú by priala každému nakazenému, poznamenala speváčka.

Fanúšikovia Conchita Wurst na správu podľa agentúry DPA reagovali s pochopením a vyjadrili jej rešpekt za odvahu.

Nemecká organizácia na pomoc ľuďom nakazeným vírusom HIV Deutsche AIDS-Hilfe (DAH) verejné priznanie ocenila, ale poukázala na to, že bolo urobené až pod tlakom okolností. "To ukazuje, že ešte zďaleka nie sme v cieli, ktorým je sebavedomý postoj bez diskriminácie. Conchita Wurst bude v budúcnosti určite silným hlasom smerujúcim k tomuto cieľu," povedal DPA hovorca organizácie Holger Wicht.

Conchita Wurst v ženských šatách a s fúzmi vyhrala súťaž Eurovízie s piesňou Rise like a Phoenix. Ihneď sa stala svetovou celebritou a bojovníčkou za toleranciu. Spievala aj na pôde OSN či v Európskom parlamente.

heute ist der tag gekommen, mich für den rest meines lebens von einem damoklesschwert zu befreien: ich bin seit vielen jahren hiv-positiv. das ist für die öffentlichkeit eigentlich irrelevant, aber ein ex-freund droht mir, mit dieser privaten information an die öffentlichkeit zu gehen, und ich gebe auch in zukunft niemandem das recht, mir angst zu machen und mein leben derart zu beeinflussen. seit ich die diagnose erhalten habe, bin ich in medizinischer behandlung, und seit vielen jahren unterbrechungsfrei unter der nachweisgrenze, damit also nicht in der lage, den virus weiter zu geben. ich wollte aus mehreren gründen bisher nicht damit an die öffentlichkeit gehen, nur zwei davon will ich hier nennen: der wichtigste war mir meine familie, die seit dem ersten tag bescheid weiss und mich bedingungslos unterstützt hat. ihnen hätte ich die aufmerksamkeit für den hiv-status ihres sohnes, enkels und bruders gerne erspart. genauso wissen meine freunde seit geraumer zeit bescheid und gehen in einer unbefangenheit damit um, die ich jeder und jedem betroffenen wünschen würde. zweitens ist es eine information, die meiner meinung nach hauptsächlich für diejenigen menschen von relevanz ist, mit denen sexueller kontakt infrage kommt. coming out ist besser als von dritten geoutet zu werden. ich hoffe, mut zu machen und einen weiteren schritt zu setzen gegen die stigmatisierung von menschen, die sich durch ihr eigenes verhalten oder aber unverschuldet mit hiv infiziert haben. an meine fans: die information über meinen hiv-status mag neu für euch sein – mein status ist es nicht! es geht mir gesundheitlich gut, und ich bin stärker, motivierter und befreiter denn je. danke für eure unterstützung!

Príspevok, ktorý zdieľa conchita (@conchitawurst),

pošli na vybrali.sme.sk
Podľa poroty je komik Cosby vinný za znásilnenie

Podľa poroty je komik Cosby vinný za znásilnenie

Súdna porota dnes uznala amerického komika Billa Cosbyho vinným z omámenia a znásilnenia Andrey Constandovej v roku 2004. 12-členná porota sa rozhodovala dva dni. 80-ročnému Cosbymu hrozí až desať rokov väzenia za každý z troch bodov obžaloby.

Kočner vyhral prvý spor s Markízou o miliónové zmenky

Kočner vyhral prvý spor s Markízou o miliónové zmenky

Podnikateľ Marián Kočner a jeho firma Správa a inkaso zmeniek vyhrali prvý zo série sporov o miliónové zmenky, ktoré žiada zaplatiť od bývalého riaditeľa Markízy Pavla Ruska, presnejšie 8,3 milióna, ktoré ak nebude mať Pavol Rusko musí zaplatiť televízia Markíza.

EK navrhla vytvorenie kódexu proti dezinformáciám

EK navrhla vytvorenie kódexu proti dezinformáciám

Európska komisia dnes v rámci boja proti falošným správam na internete navrhla vytvorenie únijného kódexu pre nakladanie s dezinformáciami.

Telekom uvádza na trh nové paušály ÁNO: ponúknu viac dát v najlepšej 4G sieti, aj výrazné výhody pre Magenta 1 členov

Telekom uvádza na trh nové paušály ÁNO: ponúknu viac dát v najlepšej 4G sieti, aj výrazné výhody pre Magenta 1 členov

Slovak Telekom štartuje v piatok 27. apríla 2018 predaj nových paušálov ÁNO. Podľa výšky programu získa zákazník neobmedzené volania, neobmedzené SMS a MMS, aj veľké balíky dát. Odlišný bude celkový prístup k portfóliu – zákazník využíva služby z jedného balíka doma i v krajinách EÚ.

Prehovoril otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak: Za útokom vidím „našich ľudí“

Prehovoril otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak: Za útokom vidím „našich ľudí“

Otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak včera s manželkou v Bratislave prebral Cenu transparentnosti za odvážnu investigatívnu prácu a odhaľovanie korupcie, ktorú jeho synovi Jánovi Kuciakovi in memoriam udelila americká ambasáda.

Pluska.sk pochovala policajta, ten však vtedy ležal v nemocnici

Pluska.sk pochovala policajta, ten však vtedy ležal v nemocnici

V ranných hodinách došlo pri Galante k zrážke policajného auta s autobusom, pri nehode zahynul jeden policajt a druhý bol ťažko zranený, informovala o nehode ráno na facebooku polícia.

Eva Mihočková má vlastnú diskusnú reláciu Otvorene

Eva Mihočková má vlastnú diskusnú reláciu Otvorene

Bývalá redaktorka Slovenskej televízie a neskôr týždenníka Plus 7 dní Eva Mihočková je opäť na obraze.

Konštruktéra Madsena odsúdili za vraždu novinárky na doživotie

Konštruktéra Madsena odsúdili za vraždu novinárky na doživotie

V Dánsku bol dnes k doživotnému trestu väzenia odsúdený konštruktér Peter Madsen, ktorý bol uznaný vinným, že na svojej ponorke vlani v auguste mučil a potom zavraždil švédsku novinárku Kim Wallovú.

Slovensko kleslo v rebríčku Slobody tlače, pre vraždu novinára, aj správanie sa Fica či Rezníka

Slovensko kleslo v rebríčku Slobody tlače, pre vraždu novinára, aj správanie sa Fica či Rezníka

Miera slobody tlače sa na Slovensku za posledný rok výrazne znížila, vyplýva to z každoročnej správy medzinárodnej mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF).

Český premiér žaluje Nový Čas o milión eur

Český premiér žaluje Nový Čas o milión eur

Podnikateľovi a českému premiérovi Andrejovi Babišovi sa nepáči rozhovor Nového Času s bývalým príslušníkom ŠtB Jánom Sarkocym, ktorý v ňom tvrdil, že Babiš bol agentom ŠtB a za svoje udavačské správy poberal nemalé peniaze.

Najčítanejšie