Nový člen licenčnej rady vydal oslavné ódy na Tisa

Nový člen licenčnej rady vydal oslavné ódy na Tisa Foto: ŽSK

Poslanci v stredu zvolili za nového člena Rady pre vysielanie a retransmisiu Pavla Holeštiaka.

 

Holeštiak bol roky riaditeľom Úradu Žilinského samosprávneho kraja, kam sa dostal vďaka členstve v SNS mu pomohla v minulosti dostať sa aj do Rady STV.

Holeštiak je veľkým obdivovateľom prezidenta vojnového Slovenského štátu a dsúdeného vojnového zločinca Jozefa Tisa. Dokonca vo svojom vydavateľstve Vzlet vydal v roku 2004 zbierku básní na oslavu Tisa.
Na titulke zbierky je ako autor uvedený Holeštiak a s ním aj Peter Kubica, ktorý Holeštiaka doprevádzal aj na úrade ŽSK. V súčasnosti je Kubica členom Rady RTVS. Čiže jeden obdivovateľ Tisa Kubica dozerá na RTVS v Rade RTVS a druhý obdivovateľ Tisa bude odteraz hovoriť, čo je správne a čo nie vo vysielaní rádií a televízií na Slovensku.
V knihe sú zozbierané obdivné fašizoidné ódy na Tisa od rôznych autorov, prispeli tam okrem Holeštiaka, Kubicu aj bývalý poslanec za SNS, ktorý neoprávnene používal profesorský titul a manželka ho obvinila z pokusu o vraždu jej a jej detí Jozef Rydlo. Ódami na Tisa prispel aj poslanec Smeru Ján Podmanický.

Holeštiak prispel napríklad týmto: „Je dosť toho, prečo načim vďaku - od devy po starca, z úprimných duší, ešte i dnes v dvetisícom roku... Ten maják dejín Slovenov, tak pevne stál, sám - obstál...“ napísal Holeštiak. Tých, ktorí neuznávajú Tisa označil za „fafrnkov nenávistných, s absenciou umu.“

Infantilné básne o Tisovi vzbudili pozornosť už v minulosti.

V roku 2007 vybral redaktor Plus 7 dní zo zbierky tieto perly:


- Tiso, skvost si, i anjel úcty, Kristus ťa objíma -kto z vás je spasiteľ? Rozdielu niet.
- Slovák slávny, dar nám Bohom darovaný - bojovník za práva ľudu, nástupca Andreja Hlinku... Vlastenec tiež mimoriadny - konal divy.
- Si naša legenda, tvoje slovo je ako plamienok, ako riečny tok, ako fluidum, vlieva nám nádej -do srdca i do dúm.
- Ostalo po ňom viacej perál než po zbabelcoch pien a trusu... To podľa osobného vkusu, tam sa trus, tu sa perla páči - sám na vás všetkých stačí, dráči.
- Rozhodne sa priznávame k bytčianskemu obrovi - ktorý z výšin, zhora z nebies, k národu hovorí.
- Milé sestry, milí bratia, od detí do starca, dobrý Slovák oslavuje štrnásteho marca - pripravte sa všetci na boj i na ťažké skúšky, dar slobody nepadne nám ako zrelé hrušky.
- Bože ťa požehnaj, drahý pastiern, ktorý také dobré a zlaté srdce máš.
- Zvážať si kázal i k chlebu sadnúť, modliť sa, spievať i v dome vládnuť - pre rodných vnukov, pre detné deti, sťa symbol boja, smrť tvoja svieti.

„Holeštiak sa už predtým angažoval v propagácii nacionalistických názorov, pred rozpadom Československa ich šíril ako šéfredaktor kysuckého časopisu Slovač - za dlhoročnú snahu dostal člen dnes už vládnej SNS odmenu aj vo forme menovania do Rady STV,“ prípomína v článku Peter Getting.
„Vydanie tejto antológie je skutočne obludnosť. O tom niet sporu. Ako celok ide o fašizoidný produkt, ktorý oslavuje vojnového zločinca a verného spojenca Hitlera. Medzi básnikmi sú zastúpení aj exiloví predstavitelia katolíckej moderny, ktorí sa svojho ideologického presvedčenia nikdy nevzdali, sú tam aj Tisovi obdivovatelia rôzneho druhu, ktorých spája to, že ich veršovačky nemajú žiadnu literárnu hodnotu,“ napísal o knihe básnik a publicista Ján Štrasser.

Holeštiak pracuje v súčasnosti vo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, do rady ho navrhlo Občianske združenie Spotrebiteľská informačná agentúra.

Za Holeštiaka hlasovali poslanci Smeru, SNS, Most-Híd a Sme rodina.