Kaliňák k únosu: Bol som na detektore lži, teraz je na rade Denník N (VIDEO) Reprofoto FB Denník N/TV

Kaliňák k únosu: Bol som na detektore lži, teraz je na rade Denník N (VIDEO)

07.08.2018 13:25 | TV | mk

Exminister vnútra Robert Kaliňák zvolal dnes tlačovú besedu, kde avizoval zásadné vyhlásenie k téme únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha.

 

Opis únosu z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a použitia vládneho špeciálu, ktorý zverejnil Denník N, už skôr ministerstvo vnútra označilo za úplný nezmysel s tým, že obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi.

Bývalý minister vnútra Kaliňák, dnes oznámil, že podstúpil detektor lži. Prítomným novinárom prečítal otázky, ktoré na detektore dostal, aj svoje odpovede. Test absolvoval podľa jeho slov vo firme Akruks. Pričom sám ich aj kladne zanalyzoval: povedal, že odpovedal na štyri kľúčové otázky: či vedel v čase návštevy vietnamského ministra o únose občana Vietnamu, či pomáhal únos organizovať a či dával pokyny zamestnancom ministerstva vnútra, aby pomáhali únos organizovať a či mal informáciu, že omámený občan bol preložený do delegácie. Kaliňák na všetky odpovede odpovedal nie a prístroj ich podľa neho vyhodnotil ako pravdepodobne pravdivé.

Novinárom nedovolil na tlačovej besede položiť žiadne otázky.

"Vyzývam redakciu Denníka N*, aby sa rovnako zodpovedne postavila k tejto téme, pretože doteraz žiadnym spôsobom nepreukázala dôveryhodnosť zverejnených informácií,“ povedal exminister, s tým, že je pripravený spolupracovať s vyšetrovateľmi.

Detektor lži mnohí odborníci z oblasti psychológie nepovažujú za relevantný nástroj vyšetrovania.

"Kľúčové nie je to, čo Robert Kaliňák hovorí pred novinármi, verejnosťou a ani na detektore lži. Dôležité je, čo Robert Kaliňák robil počas návštevy vietnamského ministra vnútra a ako postupoval za rok odvtedy. A spolupáchateľ by sa nesprával inak," reaguje v komentári na tlačovku Kaliňáka šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. "Slovensko sa stalo súčasťou únosu. Robert Kaliňák bol v jeho strede. To platí aj po jeho detektore lži. To je jednoducho pravda."
Pripomína, že nemeckí vyšetrovatelia za rok získali množstvo detailných informácií. Vedia, kto, ako a kedy Thanha uniesol. Akými autami sa presúvali z Prahy do Bratislavy, kto šoféroval a vedia aj to, že tých záhadných osem ľudí, čo sa stali súčasťou vietnamskej delegácie až na ceste z Bôrika, sú únoscovia a unesený Thanh.
"Robert Kaliňák sa snaží odpútať pozornosť. V tomto prípade však nejde o to, či prejde detektorom. Sú len dve možnosti. A obe sú pre neho, aj pre Slovensko zlé. Buď o únose nevedel, potom je však trestuhodné, ako zlyhali naše bezpečnostné zložky. Ako je možné, že sme prepožičali našich ľudí a stroje na medzinárodný zločin a ešte aj rok potom sme si spokojne škrabkali bruchá? Alebo bol súčasťou plánu a teraz len predvádza zručnosti, ktoré v politike pri všetkých tých bašternákoch za posledné roky získal," píše Kostolný.

*Manžel autorky článku je redaktorom Denníka N

Na zázname Denníka N začína tlačová beseda po 8:20 minúte:

pošli na vybrali.sme.sk


Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

1. Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič sa už v prvej televíznej debate po sobotňajšom prvom kole volieb prezidenta vymedzil voči právničke Zuzane Čaputovej, s ktorou bude 30. marca súperiť o hlasy voličov v druhom kole volieb.

V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

2. V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

V nedeľu ráno pokračujú televízie ale aj vieceré spravodajské médiá so špeciálnym vysielaním k prezidentským voľbám.

Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

3. Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

Dnes, v deň volieb, denník SME na titulnej strane tlačeného vydania uverejnil ilustračný volebný lístok, ktorý sa nezhodoval s originálnym volebným lístkom.

Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

4. Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

Francúzska módna značka Louis Vuitton stiahne zo svojej letnej pánskej kolekcie všetky modely, ktoré mali byť poctou zosnulému popovému spevákovi Michaelovi Jacsonovi.

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

5. Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára Tomasza Surdela, ktorý udalosti v juhoamerickej krajine monitoruje pre denník Gazeta Wyborcza.

Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

6. Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

Spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete musia dôraznejšie odstraňovať príspevky, ktoré šíria radikálne a násilnícke myšlienky.

Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

7. Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

 Anticenu Bludný balvan, kterou za matení veřejnosti a pavědu uděluje Český klub skeptiků Sisyfos, získali za loňský rok politici.

Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

8. Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

Prezidentské voľby sú jednou z hlavných politických udalostí roka. Televízie, rádiá ale aj spravodajské weby chystajú špeciálne spravodajstvo a volebné štúdiá.

Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

9. Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

V stredu večer pár hodín pred začiatkom moratória pred prezidentskými voľbami vystúpil premiér Peter Pellegrini v RTVS s mimoriadnym prejavom.

Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

10. Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák dnes odmietol informácie, že zhruba mesiac pred minuloročnou vraždou novinára Jána Kuciaka mu kontroverzný podnikateľ Marian Kočner písal o príprave likvidácie nemenovanej osoby. Kočnera polícia obvinila z objednania Kuciakovej vraždy, už skôr boli v kauze obvinené iné štyri osoby.

Najčítanejšie