Kaliňák k únosu: Bol som na detektore lži, teraz je na rade Denník N (VIDEO) Reprofoto FB Denník N/TV

Kaliňák k únosu: Bol som na detektore lži, teraz je na rade Denník N (VIDEO)

07.08.2018 13:25 | TV | mk

Exminister vnútra Robert Kaliňák zvolal dnes tlačovú besedu, kde avizoval zásadné vyhlásenie k téme únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha.

 

Opis únosu z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a použitia vládneho špeciálu, ktorý zverejnil Denník N, už skôr ministerstvo vnútra označilo za úplný nezmysel s tým, že obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi.

Bývalý minister vnútra Kaliňák, dnes oznámil, že podstúpil detektor lži. Prítomným novinárom prečítal otázky, ktoré na detektore dostal, aj svoje odpovede. Test absolvoval podľa jeho slov vo firme Akruks. Pričom sám ich aj kladne zanalyzoval: povedal, že odpovedal na štyri kľúčové otázky: či vedel v čase návštevy vietnamského ministra o únose občana Vietnamu, či pomáhal únos organizovať a či dával pokyny zamestnancom ministerstva vnútra, aby pomáhali únos organizovať a či mal informáciu, že omámený občan bol preložený do delegácie. Kaliňák na všetky odpovede odpovedal nie a prístroj ich podľa neho vyhodnotil ako pravdepodobne pravdivé.

Novinárom nedovolil na tlačovej besede položiť žiadne otázky.

"Vyzývam redakciu Denníka N*, aby sa rovnako zodpovedne postavila k tejto téme, pretože doteraz žiadnym spôsobom nepreukázala dôveryhodnosť zverejnených informácií,“ povedal exminister, s tým, že je pripravený spolupracovať s vyšetrovateľmi.

Detektor lži mnohí odborníci z oblasti psychológie nepovažujú za relevantný nástroj vyšetrovania.

"Kľúčové nie je to, čo Robert Kaliňák hovorí pred novinármi, verejnosťou a ani na detektore lži. Dôležité je, čo Robert Kaliňák robil počas návštevy vietnamského ministra vnútra a ako postupoval za rok odvtedy. A spolupáchateľ by sa nesprával inak," reaguje v komentári na tlačovku Kaliňáka šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. "Slovensko sa stalo súčasťou únosu. Robert Kaliňák bol v jeho strede. To platí aj po jeho detektore lži. To je jednoducho pravda."
Pripomína, že nemeckí vyšetrovatelia za rok získali množstvo detailných informácií. Vedia, kto, ako a kedy Thanha uniesol. Akými autami sa presúvali z Prahy do Bratislavy, kto šoféroval a vedia aj to, že tých záhadných osem ľudí, čo sa stali súčasťou vietnamskej delegácie až na ceste z Bôrika, sú únoscovia a unesený Thanh.
"Robert Kaliňák sa snaží odpútať pozornosť. V tomto prípade však nejde o to, či prejde detektorom. Sú len dve možnosti. A obe sú pre neho, aj pre Slovensko zlé. Buď o únose nevedel, potom je však trestuhodné, ako zlyhali naše bezpečnostné zložky. Ako je možné, že sme prepožičali našich ľudí a stroje na medzinárodný zločin a ešte aj rok potom sme si spokojne škrabkali bruchá? Alebo bol súčasťou plánu a teraz len predvádza zručnosti, ktoré v politike pri všetkých tých bašternákoch za posledné roky získal," píše Kostolný.

*Manžel autorky článku je redaktorom Denníka N

Na zázname Denníka N začína tlačová beseda po 8:20 minúte:

pošli na vybrali.sme.sk


Najlepším európskym filmom je film Studená vojna (VIDEO)

1. Najlepším európskym filmom je film Studená vojna (VIDEO)

Cenu Európskej filmovej akadémie (EFA) pre najlepší film roka získal poľsko-britsko-francúzsky film Studená vojna.

Únia chce posilniť boj proti dezinformáciám, považuje ich za hrozbu

2. Únia chce posilniť boj proti dezinformáciám, považuje ich za hrozbu

Európska únia považuje zámerné a masové šírenie dezinformácií za obrovské bezprostredné ohrozenie demokratických systémov, a chce preto proti nemu intenzívnejšie bojovať.

Nová kniha o reklame a komunikácii sľubuje viac

3. Nová kniha o reklame a komunikácii sľubuje viac

Prezident Klubu reklamných agentúr Slovenska - Róbert Slovák, vydal svoju prvú knihu o komunikácii, kreativite, nadhľade a veciach, ktoré s tým všetkým viac-menej nejak súvisia. Napríklad život ako taký.

Televízia sa ospravedlnila za nevhodnú hudbu pri reportáži o atentáte v Štrasburgu (VIDEO)

4. Televízia sa ospravedlnila za nevhodnú hudbu pri reportáži o atentáte v Štrasburgu (VIDEO)

Francúzska spravodajská televízia BFMTV sa dnes ospravedlnila za to, že vo štvrtok vo svojom vysielaní zahrala pesničku Boba Marleyho s názvom I Shot the Sheriff (Zastrelil som šerifa).

Pozrite si rebríček 25 najmenej bezpečných hesiel

5. Pozrite si rebríček 25 najmenej bezpečných hesiel

Rebríčku najmenej bezpečných hesiel, ktorý zostavila americká spoločnosť SplashData tento rok (podobne ako 4 roky predtým) kraľuje zoskupenie čísel "123456" a slovo "password" (heslo).

Magio Kino na Vianoce pre všetkých zákazníkov zadarmo

6. Magio Kino na Vianoce pre všetkých zákazníkov zadarmo

Telekom prináša zákazníkom Magio televízie špeciálny vianočný darček: Od soboty 15. decembra až do 14.1. zákazníkom Magia bezplatne aktivuje doplnkovú službu Magio Kino v najvyššom variante.

Novinári zistili, že robot, ktorým sa chvália Rusi, je v skutočnosti človek (VIDEO)

7. Novinári zistili, že robot, ktorým sa chvália Rusi, je v skutočnosti človek (VIDEO)

Robot, predstavený na mládežníckom technologickom fóre v Jaroslavli v centrálnom Rusku, vedel hovoriť, počítať aj tancovať a úspech zožal aj v štátnej televízii Rossija 24. Problémom sa však stala jedna fotka.

Prokremeľské médiá šíria viaceré dezinformácie o žltých vestách. Pozrite sa, ktoré to sú

8. Prokremeľské médiá šíria viaceré dezinformácie o žltých vestách. Pozrite sa, ktoré to sú

Weby, ktoré priamo, či nepriamo šíria prokremeľskú propagandu, sa najnovšie sústredia na francúzskej protestné hnutie "žltých viest", o ktorom šíria niekoľko dezinformačných príbehov s cieľom rozširovať zmätok a vytvárať obraz o chaose v Európe.

Rokovania o smernici o ochrane práv na webe skončili bez dohody

9. Rokovania o smernici o ochrane práv na webe skončili bez dohody

Bez dohody dnes skončili rokovania medzi zástupcami europarlamentu, rakúskym predsedníctvom EÚ a Európskou komisiou o kompromisnej podobe budúcej smernice o ochrane autorských práv na internete.

Fico zverejnil video, v ktorom vyhlásil vojnu Denníku N (VIDEO)

10. Fico zverejnil video, v ktorom vyhlásil vojnu Denníku N (VIDEO)

Robert Fico sa po dlhšej prestávke vrátil k svojmu obľúbenému žánru - na aktuálne témy reaguje videom, zverejneným na facebooku. Odpovedať na otázky novinárov pritom pravidelne odmieta.

Najčítanejšie