Zomrel herec, ktorý stvárnil Hercula Poirota (VIDEO) Foto z filmu

Zomrel herec, ktorý stvárnil Hercula Poirota (VIDEO)

08.02.2019 15:30 | TV | ČTK

Albert Finney bol shakespearovským klasikom aj filmovým Poirotom.

 

Vo veku 82 rokov zomrel britský herec Albert Finney, známy okrem iného ako belgický detektív Hercule Poirot vo filme Vražda v Orient Expresse z roku 1974.

 S odvolaním sa na umelcovu rodinu o tom dnes informoval denník The Guardian. Finney bol niekoľkokrát nominovaný na Oscara, ocenenie americkej filmovej akadémie ale nikdy nezískal.

Finney, ktorý bol tiež uznávaným divadelným hercom, sa pred filmovou kamerou objavil prvýkrát v roku 1960 v sociálne ladenom filme V sobotu večer, v nedeľu ráno.

Neskôr si zahral aj v historickom filme Tom Jones (1963), ktorý mu priniesol aj prvú nomináciu na Oscara.

Ďalšie nominácie prišli s Vraždou v Orient Exprese, ktorá bola natočená podľa predlohy Aghaty Christie a filmami Garderobier (1983), V tieni vulkánu (1984) a Erin Brockovich (2000). V roku 2012 sa objavil tiež v bondovke Skyfall.

Finney sa preslávil aj svojím odporom k publicite, nedával takmer žiadne rozhovory a povestným sa stalo jeho umenie povedať "nie". V roku 1980 napríklad odmietol Rád britského impéria a o 20 rokov neskôr pohrdol rytierskym stavom. "Prečo by som sa mal stať šľachticom za to, že robím prácu, ktorá ma baví? Nášho mliekára práca tiež baví, stále si píska a vyzerá veselo, ale rytiera impéria z neho nikto nerobí," vysvetlil Finney svoje pohnútky. V 60. rokoch tiež povedal "nie" slávnemu Laurence Olivierovi, ktorý chcel, aby ho vystriedal vo vedení britského národného divadla.

pošli na vybrali.sme.sk


Danšari. Spoznajte umenie upratovať

1. Danšari. Spoznajte umenie upratovať

Danšari je japonské umenie upratovať, ktoré ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale v sebe samom. Výborne ho popísala a ponúkla aj množstvo tipov Hideko Jamašitová v knihe Danšari – umenie upratovať.

Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

2. Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

Vydavatelia vlani zaznamenali nižší predaj tlačeného vydania novín. Predaný náklad klesol oproti predchádzajúcemu roku každému z piatich sledovaných celoštátnych denníkov.

RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

3. RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

Od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynie vo štvrtok 21. februára presne rok.

Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

4. Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

Televízia vysvetľuje, prečo v dueli nepočítala so Zuzanou Čaputovou.

Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

5. Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

Spoločnosť Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastnia hlavne český miliardár Daniel Křetínský a Patrik Tkáč z J&T, dokončila nákup francúzskych časopisov mediálnej skupiny Lagardère za 52 miliónov eur. Súčasťou kúpy je licencia na značku módneho magazínu Elle pre Francúzsko.

Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

6. Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

Národná rada dnes opätovne nezvolila žiadnych kandidátov na sudcov Ústavného súdu a súd sa tým stane nefunkčným.

eKasa prichádza na Slovensko

7. eKasa prichádza na Slovensko

Od 1. apríla vstúpi do platnosti nová povinnosť pre podnikateľov vo forme eKasy s online pripojením do systému finančnej správy. Štátu má priniesť zvýšenie transparentnosti výberu daní a podnikateľom zjednodušenie komunikácie so štátom a potenciál pre inovácie. Nové riešenia pokladníc okrem online pripojenia majú priniesť mnohé vlastnosti, ktoré podnikateľom môžu uľahčiť život. Všetky bločky z pokladníc budú po novom obsahovať aj QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní overiť pravosť a platnosť pokladničného dokladu.

Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

8. Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

Bývalý prorektor Univerzity Karlovej v Prahe Martin Kovář sa podľa etickej komisie Filozofickej fakulty UK dopustil plagiátorstva. Na rokovaní akademického senátu Filozofickej fakulty UK to uviedla členka komisie Olga Lomová.

Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

9. Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

Cestovatelskou legendou se už za života stala dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila bývalé Československo a vozy Tatra a mimo jiné dojednala i zakázky pro československý průmysl.

O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

10. O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

Len niekoľko týždňov po prezidentských voľbách čakajú Slovensko ďalšie dôležité voľby – voľby do Európskeho parlamentu. Voliči na Slovensku budú v sobotu 25. mája 2019 vyberať 14 zástupcov do Európskeho parlamentu.

Najčítanejšie