Zomrel herec, ktorý stvárnil Hercula Poirota (VIDEO) Foto z filmu

Zomrel herec, ktorý stvárnil Hercula Poirota (VIDEO)

08.02.2019 15:30 | TV | ČTK

Albert Finney bol shakespearovským klasikom aj filmovým Poirotom.

 

Vo veku 82 rokov zomrel britský herec Albert Finney, známy okrem iného ako belgický detektív Hercule Poirot vo filme Vražda v Orient Expresse z roku 1974.

 S odvolaním sa na umelcovu rodinu o tom dnes informoval denník The Guardian. Finney bol niekoľkokrát nominovaný na Oscara, ocenenie americkej filmovej akadémie ale nikdy nezískal.

Finney, ktorý bol tiež uznávaným divadelným hercom, sa pred filmovou kamerou objavil prvýkrát v roku 1960 v sociálne ladenom filme V sobotu večer, v nedeľu ráno.

Neskôr si zahral aj v historickom filme Tom Jones (1963), ktorý mu priniesol aj prvú nomináciu na Oscara.

Ďalšie nominácie prišli s Vraždou v Orient Exprese, ktorá bola natočená podľa predlohy Aghaty Christie a filmami Garderobier (1983), V tieni vulkánu (1984) a Erin Brockovich (2000). V roku 2012 sa objavil tiež v bondovke Skyfall.

Finney sa preslávil aj svojím odporom k publicite, nedával takmer žiadne rozhovory a povestným sa stalo jeho umenie povedať "nie". V roku 1980 napríklad odmietol Rád britského impéria a o 20 rokov neskôr pohrdol rytierskym stavom. "Prečo by som sa mal stať šľachticom za to, že robím prácu, ktorá ma baví? Nášho mliekára práca tiež baví, stále si píska a vyzerá veselo, ale rytiera impéria z neho nikto nerobí," vysvetlil Finney svoje pohnútky. V 60. rokoch tiež povedal "nie" slávnemu Laurence Olivierovi, ktorý chcel, aby ho vystriedal vo vedení britského národného divadla.

pošli na vybrali.sme.sk


Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

1. Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

Nezáleží na tom, či prázdninové mesiace strávite v Tatrách, pri jadranskom pobreží alebo kdekoľvek inde. Kým budete mimo domu, treba sa postarať o to, aby vaša obývačka zostala bez neželaných návštev.

Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

2. Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

Čínske štátne médiá sa stali nástrojom informačnej vojny Pekingu proti demonštrantom, ktorí sa od júna búria proti pomerom v Hongkongu. Obhajujú kroky tamojšej polície a manipulatívnym spravodajstvom zhadzujú účastníkov protestov, z ktorých zosnovania vinia Západ. V čínskom podaní sú aktuálne udalosti dielom malej skupiny násilníkov, ktorá bez podpory ľudu usiluje o nezávislosť Hongkongu a rozvracia Čínu, píše denník The New York Times.

DIGI prináša najlepší svetový program

3. DIGI prináša najlepší svetový program

DIGI SLOVAKIA si so štartom svetových futbalových líg pripravila pre svojich zákazníkov zaujímavú jesennú kampaň. Na štyroch kanáloch DIGI SPORT a novom programe PREMIER SPORT čaká na divákov to najlepšie zo svetového futbalu. Zákazníci si môžu vychutnať až 11 športových HD kanálov a k tomu 54 rodinných programov už v základnom balíku za stále nezmenených 9,60 € mesačne. Jesennú kampaň DIGI spúšťa od 15. augusta 2019.

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

4. Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

5. Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

Tri desiatky expertov na Rusko v Európe a USA, medzi nimi pracovníci mimovládnych organizácií, akademici, novinári a politickí aktivisti, sa stali obeťou dômyselného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigatívny server Bellingcat.

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

6. Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

7. Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

Odídenci z Trendu pripravujú ďalší nový ekonomický projekt.

Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

8. Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém dnešním zasedání vyměřila pokutu 400.000 korun televizi Barrandov za neobjektivitu a nevyváženost v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

9. Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí majú dve zamestnania. Pätina pracujúcich, každý desiaty dôchodca a každý ôsmy rodič, starajúci sa o dieťa do troch rokov však v prieskume uviedli, že musia mať ešte jeden džob.

Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

10. Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

Speváčka Marta Jandová bude mať vlastnú televíznu talkshow.

Najčítanejšie