Slovenská filmová a televízna akadémia sa postavila na stranu Piussi SND

Slovenská filmová a televízna akadémia sa postavila na stranu Piussi

05.11.2012 18:07 | TV | mk

"Mocenské zastrašovanie a bránenie slobode prejavu a umeleckej tvorby je typickým prejavom totality," odkazuje predstaviteľom štátnej moci filmová a televízna akadémia.

 

Predstaviteľov SFTA znepokojila informácia, že voči režisérke Zuzane Piussi vedie policajné oddelenie v Trenčianskych Tepliciach trestné stíhanie za použitie skrytej kamery vo filme o situácii v slovenskom súdnictve „Nemoc tretej moci".

Podanie trestného oznámenia na Zuzanu Piussi zo strany predstaviteľky súdnej moci je zjavným mocenským zastrašovaním a vedenie trestného stíhania samotného je v tomto prípade neopodstatnené, píše vo výzve SFTA. "Film je jednoznačne umeleckým dielom, ktorý ako dokument plní aj spravodajskú funkciu. Obidva tieto aspekty sú podľa občianskeho zákonníka dôvodom, prečo na vznik záznamu, ktorý je predmetom konanie sudkyne, nebol potrebný jej súhlas."

V prípade verejne činnej osoby, ktorou sudkyňa Kožíková ako členka najvyššieho orgánu súdnictva, Súdnej rady, jednoznačne bola, je právo verejnosti na informácie o jej činnosti vo funkciách v demokratickej spoločnosti nespochybniteľné, píše SFTA, ktorej prezidentkou je herečka Emília Vašáryová.

Podľa SFTA mocenské zastrašovanie a bránenie slobode prejavu a umeleckej tvorby je typickým prejavom totality. SFTA žiada preto najvyšších predstaviteľov slovenskej súdnej, výkonnej i zákonodarnej moci, aby si uvedomili svoju zodpovednosť, ktorá je s ich mocou spojená a aby verejne deklarovali svoje odhodlanie brániť slobodu prejavu a slobodu umeleckej tvorby všetkými zákonnými prostriedkami. "Súdne stíhanie Zuzany Piussi nespochybňuje len právo novinárov a umelcov reflektovať stav slovenskej spoločnosti. Jej stíhanie spochybňuje základné ústavné princípy, na ktorých je postavená i vaša moc."

SFTA združuje významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry. Okrem iného vystupuje aj na ochranu slobodnej umeleckej tvorby a na ochranu záujmov jej tvorcov. Členmi prezídia okrem Vašáryovej je Peter Dubecký, Marek Leščák, Ján Meliš, Zuzana Mistríková, Juraj Nvota, Ján Oparty, Stanislav Párnický a Matyás Prikler.

Podporu Piussi vyjadrili aj českí umelci, český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, či viacero osobností spoločneského života, ktorí podporujú protest 16. novembra pred ministerstvom spravodlivosti.Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí.

Vyhlásenie: Proti volebnej fraške a policajnej brutalite! Za slobodu Bieloruska!

My, príslušníci občianskej spoločnosti Slovenska, ako ľudia ktorí si ctia slobodné demokratické voľby, vyjadrujeme našu plnú podporu občiankam a občanom Bieloruska v ich protestoch proti masívnemu falšovaniu výsledkov prezidentských volieb, v ich boji za slobodu, ktorú im pred 26 rokmi ukradol človek, ktorý je dnes považovaný za jedného z posledných diktátorov v Európe.

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je bývalý novinár Karol Zimmer. Ten na ministerstvo, na čele ktorého je Milan Krajniak zo Sme rodina, nastúpil 1. júla 2020.

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V bieloruskom Minsku tretiu noc pokračujú protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra Lukašenka. "Policajti zasahujú s novou silou. Zatýkanie začalo. Počuť aj výbuchy, podobné ohlušujúcim granátom, ale k potýčkam doteraz nedošlo," hlási opozičný server Belorusskij partizan s odvolaním sa na informácie zo sociálnych sietí.

Najčítanejšie