Manžel ženy, ktorá zomrela pri pôrode a Markíza zverejnila jeho zábery, napísal otvorený list Foto: Markíza

Manžel ženy, ktorá zomrela pri pôrode a Markíza zverejnila jeho zábery, napísal otvorený list

26.03.2019 19:11 | TV | mk

Po tom, ako Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila televízii Markíza pokutu za reportáž o smrti rodičky pri pôrode, ozval sa manžel ženy, pokuta ho nahnevala.

 

Markíza minulý rok priniesla sériu reportáži, v ktorých upozornila na prípad ženy, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela. Televízia priniesla vyjadrenia manžela, svedkov, ktorí tvrdili, že oživovanie sprevádzal chaos, a dala priestor aj druhej strane, odborníkom a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Rada rozhodla, že televízia v upútavkách a reportážach neporušila ustanovenie o objektívnosti ale o ochrane ľudskej dôstojnosti a ľudskosti za čo dostala pokutu 33 319 eur.

Podrobnosti: Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Manžel ženy napísal predsedníčke a členom rady otvorený list, v ktorom vyjadril nesúhlas s pokutou.

Zarážajúce je podľa neho hlavne odôvodnenie o uložení pokuty. „Vraj si myslíte, že bolo zasiahnuté do ľudskej dôstojnosti a jej integrity. Tak o tom Vám niečom poviem, nečudujem sa, že je verejnosť z takéhoto rozhodnutia zhrozená, lebo zhrození sme aj my sami, najbližšia rodina, ktorá jednostranne súhlasila so zverejnením a odvysielaním prípadu tak, ako sa vec má. Áno, podľa Vás by to asi malo vyzerať tak, že sa manžel posťažuje k tomu, čo sa stalo a ukážu sa nejaké pekné foto z doby, keď bola manželka zdravá a šťastná a je reportáž "vybavená". No takáto reportáže nemá žiadnu výpovednú hodnotu, nie sú v nej uvedené dôkazné prostriedky, resp. fakty, ktoré celý obraz dotvárajú, objektivizujú,“ píše v liste, ktorý zverejnila televízia.

Nesúhladí, že s odvysielaním reportáže bolo zasiahnuté do ľudskej dôstojnosti a integrity. „Ja som bol s manželkou denne, poznal som jej zmýšľanie, jej obavy, jej pocity a správanie a jej vôľu ako by chcela, aby veci vyzerali a ako by sa mali diať… A keď sa stala takáto vec, sama by súhlasila so zverejnením, v minulosti, ak bol podobný problém, sama iniciovala konanie,“ napísal.

Zásah do jej integrity bol podľa neho neprimeraný vtedy, "keď pri pôrode ležala bezbranná vo veľkých bolestiach, nahá a niekto ju tam ponižoval aká je neschopná, to si ani neviete predstaviť aký bol toto zásah a nie zverejnenie pravdy, faktov, takže to za ďalšie."

„Ak bolo do niekoho integrity zasiahnuté, tak … do integrity mojej a mojich detí, ktorým nám táto udalosť prevrátila, ale že komplet prevrátila celý život, ani nemáte tušenia ako... v každom jednom ohľade, emocionálnom, psychickom, časovom, finančnom, v každom ohľade... ja a či moje deti budeme môcť trvale hovoriť o zásahu do našej integrity a do integrity mojej nebohej manželky, ktorej práve obhajujem teraz, nielen ako dedič, nielen ako dotknutá osoba či osoba poškodená, nielen ako najbližšia osoba,“ píše.

Rada dostala tento list mailom aj poštou. "Budeme naň v najbližšom možnom čase reagovať, veľmi nás mrzí tragédia, ktorá rodinu zasiahla. Manželovi zosnulej odpovieme," povedala pre Omediach.com hovorkyňa rady Ivana Furjelová.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie