Manžel ženy, ktorá zomrela pri pôrode a Markíza zverejnila jeho zábery, napísal otvorený list Foto: Markíza

Manžel ženy, ktorá zomrela pri pôrode a Markíza zverejnila jeho zábery, napísal otvorený list

26.03.2019 19:11 | TV | mk

Po tom, ako Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila televízii Markíza pokutu za reportáž o smrti rodičky pri pôrode, ozval sa manžel ženy, pokuta ho nahnevala.

 

Markíza minulý rok priniesla sériu reportáži, v ktorých upozornila na prípad ženy, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela. Televízia priniesla vyjadrenia manžela, svedkov, ktorí tvrdili, že oživovanie sprevádzal chaos, a dala priestor aj druhej strane, odborníkom a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Rada rozhodla, že televízia v upútavkách a reportážach neporušila ustanovenie o objektívnosti ale o ochrane ľudskej dôstojnosti a ľudskosti za čo dostala pokutu 33 319 eur.

Podrobnosti: Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Manžel ženy napísal predsedníčke a členom rady otvorený list, v ktorom vyjadril nesúhlas s pokutou.

Zarážajúce je podľa neho hlavne odôvodnenie o uložení pokuty. „Vraj si myslíte, že bolo zasiahnuté do ľudskej dôstojnosti a jej integrity. Tak o tom Vám niečom poviem, nečudujem sa, že je verejnosť z takéhoto rozhodnutia zhrozená, lebo zhrození sme aj my sami, najbližšia rodina, ktorá jednostranne súhlasila so zverejnením a odvysielaním prípadu tak, ako sa vec má. Áno, podľa Vás by to asi malo vyzerať tak, že sa manžel posťažuje k tomu, čo sa stalo a ukážu sa nejaké pekné foto z doby, keď bola manželka zdravá a šťastná a je reportáž "vybavená". No takáto reportáže nemá žiadnu výpovednú hodnotu, nie sú v nej uvedené dôkazné prostriedky, resp. fakty, ktoré celý obraz dotvárajú, objektivizujú,“ píše v liste, ktorý zverejnila televízia.

Nesúhladí, že s odvysielaním reportáže bolo zasiahnuté do ľudskej dôstojnosti a integrity. „Ja som bol s manželkou denne, poznal som jej zmýšľanie, jej obavy, jej pocity a správanie a jej vôľu ako by chcela, aby veci vyzerali a ako by sa mali diať… A keď sa stala takáto vec, sama by súhlasila so zverejnením, v minulosti, ak bol podobný problém, sama iniciovala konanie,“ napísal.

Zásah do jej integrity bol podľa neho neprimeraný vtedy, "keď pri pôrode ležala bezbranná vo veľkých bolestiach, nahá a niekto ju tam ponižoval aká je neschopná, to si ani neviete predstaviť aký bol toto zásah a nie zverejnenie pravdy, faktov, takže to za ďalšie."

„Ak bolo do niekoho integrity zasiahnuté, tak … do integrity mojej a mojich detí, ktorým nám táto udalosť prevrátila, ale že komplet prevrátila celý život, ani nemáte tušenia ako... v každom jednom ohľade, emocionálnom, psychickom, časovom, finančnom, v každom ohľade... ja a či moje deti budeme môcť trvale hovoriť o zásahu do našej integrity a do integrity mojej nebohej manželky, ktorej práve obhajujem teraz, nielen ako dedič, nielen ako dotknutá osoba či osoba poškodená, nielen ako najbližšia osoba,“ píše.

Rada dostala tento list mailom aj poštou. "Budeme naň v najbližšom možnom čase reagovať, veľmi nás mrzí tragédia, ktorá rodinu zasiahla. Manželovi zosnulej odpovieme," povedala pre Omediach.com hovorkyňa rady Ivana Furjelová.

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie