Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela Reprofoto Markíza

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

21.03.2019 12:05 | TV | mk

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

 

Televízia priniesla vyjadrenia manžela, svedkov, ktorí tvrdili, že oživovanie sprevádzal chaos, a dala priestor aj druhej strane, odborníkom a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Na svojom poslednom zasadnutí rada rozhodla, že televízia v upútavkách a reportážach Po pôrode skončila v kóme a Smrť po pôrode neporušila ustanovenie o objektívnosti ale o ochrane ľudskej dôstojnosti a ľudskosti za čo dostala pokutu 33 319 eur.

Televízia vo svojom stanovisku pre radu uviedla, že reportáž vyhotovila aj zo záberov, ktoré dobrovoľne poskytol manžel rodičky. „Podľa jeho slov odchádzala pani Ž. do nemocnice ako zdravá žena, avšak počas pôrodu nastali komplikácie a rodička následne upadla do kómy. Z tejto kómy sa však už neprebrala, zakrátko zomrela. Nakoľko je možné, že počas pôrodu došlo k pochybeniu zdravotníckeho personálu, čo je v súčasnosti v šetrení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a pán Ž. je po tejto tragickej udalosti vdovcom a osamelým otcom troch malých detí. Vysielateľ sa snažil nestranne a objektívne a zároveň citlivo a empaticky informovať o tejto nešťastnej udalosti,“ píše v stanovisku televízia. Odmieta, že by o udalosti informoval tendenčne, respektíve by zneužil osobnú tragédiu na zvýšenie svojej sledovanosti.

Rada nemala problém so spracovaním príspevku z pohľadu objektívnosti ale so zverejnenými zábermi, ktoré zasahovali do ľudskej dôstojnosti ženy a pri ktorých bolo vidieť utrpenie rodičky a aj a aj keď bola v kóme.

„Téma je určite relevantná a považujeme za spoločensky žiaduce informovať o možných pochybeniach v zdravotníctve v tak závažných prípadoch, akým tento bezpochyby je. Rada má však problém so zverejnenými zábermi,

„Napriek tomu, že zobrazenie tela rodičky bolo v oblasti jej rozkroku rozrastrované, zo záberu je jednoznačne možné rozoznať ženu počas pôrodu ležiacu na chrbte, vidieť jej obnažené brucho a zdvihnuté nohy. Takéto vyobrazenia spracované v kontexte pôrodu rodičky, o ktorej recipient vie, že jeho následkom zomrela, doplnené jej zúfalými stonmi a obavami o to, že pôrod neprežije, považujeme jednoznačne za ponižujúce a nedôstojné. To isté platí pre zábery Márie Ž. v kóme, kde je vyobrazené jej bezvládne telo, v nose a ústach má hadičky, je jednoznačne identifikovateľná, z kontextu reportáží a príspevkov vyplýva, že je v kóme,“ píše kancelária rady. „Vyobrazenia bezvládneho tela rodičky v tak ťažkom zdravotnom stave, bezmocnej a neschopnej ovplyvniť akékoľvek dianie okolo seba vrátane zachytenia jej podobizne a následného odvysielania v celoplošnej programovej službe sme vyhodnotili rovnako za difamujúce a zasahujúce do jej ľudskej dôstojnosti. Detailné zábery na tvár Márie Živojinovej s hadičkami v nose a ústach takisto spadajú pod uvedenú skupinu difamujúcich záberov z totožných dôvodov,“ dodáva kancelária rady.

pošli na vybrali.sme.sk


Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

1. Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

Špeciána volebná kalkulčka vám pomôže, ktorý politický subjekt je nabližšie k vašim názorom a hodnotám.

Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

2. Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

Nemecký časopis Der Spiegel videonahrávku s politikom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachom nezverejnil krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu zámerne.

Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

3. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

4. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

5. Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

Pápež František dnes vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi, ktorí sú v ťažkej situácii, ale už im nie je venovaná pozornosť.

Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

6. Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

Rakúsky vicekanclár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes oznámil odchod z oboch politických funkcií. Stalo sa to po tom, čo nemecké médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej s údajnou príbuznou ruského oligarchu jedná o politickej podpore svojej strany výmenou za zabezpečenie štátnych zákaziek. Predseda ľudovcov vlády Sebastian Kurz podľa Stracheho rezignáciu na post vicekancelára prijal.

Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

7. Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

Voľby do Európskeho parlamentu sa v členských štátoch EÚ uskutočnia v dňoch 23. - 26. mája, na Slovensku prebehnú 25. mája.

Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

8. Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

nemecké médiá zverejnili sedemhodinový tajný videozáznam.

Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

9. Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

Nenechajte si ujsť najväčší herný festival spolu s pop-kultúrnym podujatím Y-CON a stretnite špeciálneho hosťa Vladimíra Furdíka alias Night Kinga z Game of Thrones.

Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

10. Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

V roku 1952 jedenásťročný Jozef Galus krátko pred obedom plával na drevenej doske v rieke Morava v blízkosti hradu Devín. Aj keď bolo zjavné, že je to dieťa, pohraničná hliadka začala strieľať. Na chlapca, ktorého možno len odvial prúd, hliadka strieľala z guľometu, samopalov a niekoľkých pušiek. Len z guľometu bolo proti nemu vystrelených 140 nábojov. Zabili ho za pár sekúnd. Ľudia, spoluzodpovední za tieto zločiny, ich doposiaľ pravidelne oslavovali s heslom "Neprejdú"- v uniformách, so symbolmi totalitného režimu, zbraňami - a to v priestoroch mesta. Pokračovanie.

Najčítanejšie