Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela Reprofoto Markíza

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

21.03.2019 12:05 | TV | mk

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

 

Televízia priniesla vyjadrenia manžela, svedkov, ktorí tvrdili, že oživovanie sprevádzal chaos, a dala priestor aj druhej strane, odborníkom a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Na svojom poslednom zasadnutí rada rozhodla, že televízia v upútavkách a reportážach Po pôrode skončila v kóme a Smrť po pôrode neporušila ustanovenie o objektívnosti ale o ochrane ľudskej dôstojnosti a ľudskosti za čo dostala pokutu 33 319 eur.

Televízia vo svojom stanovisku pre radu uviedla, že reportáž vyhotovila aj zo záberov, ktoré dobrovoľne poskytol manžel rodičky. „Podľa jeho slov odchádzala pani Ž. do nemocnice ako zdravá žena, avšak počas pôrodu nastali komplikácie a rodička následne upadla do kómy. Z tejto kómy sa však už neprebrala, zakrátko zomrela. Nakoľko je možné, že počas pôrodu došlo k pochybeniu zdravotníckeho personálu, čo je v súčasnosti v šetrení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a pán Ž. je po tejto tragickej udalosti vdovcom a osamelým otcom troch malých detí. Vysielateľ sa snažil nestranne a objektívne a zároveň citlivo a empaticky informovať o tejto nešťastnej udalosti,“ píše v stanovisku televízia. Odmieta, že by o udalosti informoval tendenčne, respektíve by zneužil osobnú tragédiu na zvýšenie svojej sledovanosti.

Rada nemala problém so spracovaním príspevku z pohľadu objektívnosti ale so zverejnenými zábermi, ktoré zasahovali do ľudskej dôstojnosti ženy a pri ktorých bolo vidieť utrpenie rodičky a aj a aj keď bola v kóme.

„Téma je určite relevantná a považujeme za spoločensky žiaduce informovať o možných pochybeniach v zdravotníctve v tak závažných prípadoch, akým tento bezpochyby je. Rada má však problém so zverejnenými zábermi,

„Napriek tomu, že zobrazenie tela rodičky bolo v oblasti jej rozkroku rozrastrované, zo záberu je jednoznačne možné rozoznať ženu počas pôrodu ležiacu na chrbte, vidieť jej obnažené brucho a zdvihnuté nohy. Takéto vyobrazenia spracované v kontexte pôrodu rodičky, o ktorej recipient vie, že jeho následkom zomrela, doplnené jej zúfalými stonmi a obavami o to, že pôrod neprežije, považujeme jednoznačne za ponižujúce a nedôstojné. To isté platí pre zábery Márie Ž. v kóme, kde je vyobrazené jej bezvládne telo, v nose a ústach má hadičky, je jednoznačne identifikovateľná, z kontextu reportáží a príspevkov vyplýva, že je v kóme,“ píše kancelária rady. „Vyobrazenia bezvládneho tela rodičky v tak ťažkom zdravotnom stave, bezmocnej a neschopnej ovplyvniť akékoľvek dianie okolo seba vrátane zachytenia jej podobizne a následného odvysielania v celoplošnej programovej službe sme vyhodnotili rovnako za difamujúce a zasahujúce do jej ľudskej dôstojnosti. Detailné zábery na tvár Márie Živojinovej s hadičkami v nose a ústach takisto spadajú pod uvedenú skupinu difamujúcich záberov z totožných dôvodov,“ dodáva kancelária rady.

pošli na vybrali.sme.sk


Do 17 slovenských miest ide Roadshow - Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ

1. Do 17 slovenských miest ide Roadshow - Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ

Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spúšťajú spoločnú akciu - roadshow s názvom "Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ".

Facebook oznámil uzavretie množstva falošných účtov a stránok

2. Facebook oznámil uzavretie množstva falošných účtov a stránok

Internetový gigant Facebook v prvom štvrťroku tohto roka celosvetovo zrušil mnoho falošných užívateľských účtov a celkom osem koordinovaných sietí s pôvodom napríklad v Severnom Macedónsku, Kosove či v Rusku.

Andrej Kiska: Sledovanie novinárov nemôžme tolerovať!

3. Andrej Kiska: Sledovanie novinárov nemôžme tolerovať!

Prezident Andrej Kiska dnes zverejnil stanovisko, v ktorom reagoval na informácie o tom, ako dal Marian Kočner sledovať viacerých známych novinárov a ich rodiny.

Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

4. Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

Na sociálnych sieťach známych influencerov a youtuberov pribudli neobvyklé videá, fotky a statusy, v ktorých známe tváre nepromujú žuvačky, nápoje, či aplikácie, ale mladým vysvetľujú, prečo je dôležité ísť k eurovoľbám.

K vražde novinárky sa prihlásila Nová IRA

5. K vražde novinárky sa prihlásila Nová IRA

K zodpovednosti za vraždu novinárky Lýry McKeeovej pri nepokojoch v severoírskom meste Londonderry sa dnes prihlásila radikálna republikánska organizácie Nová IRA.

PRIESKUM: Zverejnili poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia mandátov v budúcom Európskom parlamente

6. PRIESKUM: Zverejnili poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia mandátov v budúcom Európskom parlamente

Európsky parlament zverejnil štvrtú a poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia 751 poslaneckých kresiel v povolebnom pléne EP založenú na vnútroštátnych prieskumoch.

MS mimo mantinelov: Chápeme, že hokej je viac ako hra (VIDEO)

7. MS mimo mantinelov: Chápeme, že hokej je viac ako hra (VIDEO)

Spoločnosť Orange Slovensko, ktorá je oficiálnym partnerom MS v hokeji 2019, prichádza s novou imidžovou kampaňou. Odohráva sa v prostredí bratislavskej školy, kde vládne šikana. Deťom pri nej pomáha súdržnosť a vzájomná pomoc, ktoré poznajú zo športu.

Kniha, ktorá letí už desaťročia

8. Kniha, ktorá letí už desaťročia

Jeden z najpopulárnejších amerických povojnových románov. Klasika modernej literatúry, ktorú si treba prečítať. Román Kto chytá v žite je svetový fenomén. Salinger ho napísal ešte v roku 1951, no odvtedy ho preložili do takmer všetkých svetových jazykov. Každý rok sa z neho predá okolo 250 000 výtlačkov a doteraz sa predalo 65 miliónov kníh.

Vraha bulharskej novinárky odsúdili na 30 rokov

9. Vraha bulharskej novinárky odsúdili na 30 rokov

Bulharský súd dnes poslal na 30 rokov za mreže vraha novinárky Viktorie Marinovovej.

Zomrel autor hudby k filmom o Vinnetouovi (VIDEO)

10. Zomrel autor hudby k filmom o Vinnetouovi (VIDEO)

Vo veku 91 rokov zomrel skladateľ filmovej hudby Martin Böttcher, oznámila dnes agentúre DPA jeho dcéra Betsy Schlüterová. Skladateľ zomrel v noci z piatka na sobotu.

Najčítanejšie