Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela Reprofoto Markíza

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

21.03.2019 12:05 | TV | mk

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

 

Televízia priniesla vyjadrenia manžela, svedkov, ktorí tvrdili, že oživovanie sprevádzal chaos, a dala priestor aj druhej strane, odborníkom a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Na svojom poslednom zasadnutí rada rozhodla, že televízia v upútavkách a reportážach Po pôrode skončila v kóme a Smrť po pôrode neporušila ustanovenie o objektívnosti ale o ochrane ľudskej dôstojnosti a ľudskosti za čo dostala pokutu 33 319 eur.

Televízia vo svojom stanovisku pre radu uviedla, že reportáž vyhotovila aj zo záberov, ktoré dobrovoľne poskytol manžel rodičky. „Podľa jeho slov odchádzala pani Ž. do nemocnice ako zdravá žena, avšak počas pôrodu nastali komplikácie a rodička následne upadla do kómy. Z tejto kómy sa však už neprebrala, zakrátko zomrela. Nakoľko je možné, že počas pôrodu došlo k pochybeniu zdravotníckeho personálu, čo je v súčasnosti v šetrení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a pán Ž. je po tejto tragickej udalosti vdovcom a osamelým otcom troch malých detí. Vysielateľ sa snažil nestranne a objektívne a zároveň citlivo a empaticky informovať o tejto nešťastnej udalosti,“ píše v stanovisku televízia. Odmieta, že by o udalosti informoval tendenčne, respektíve by zneužil osobnú tragédiu na zvýšenie svojej sledovanosti.

Rada nemala problém so spracovaním príspevku z pohľadu objektívnosti ale so zverejnenými zábermi, ktoré zasahovali do ľudskej dôstojnosti ženy a pri ktorých bolo vidieť utrpenie rodičky a aj a aj keď bola v kóme.

„Téma je určite relevantná a považujeme za spoločensky žiaduce informovať o možných pochybeniach v zdravotníctve v tak závažných prípadoch, akým tento bezpochyby je. Rada má však problém so zverejnenými zábermi,

„Napriek tomu, že zobrazenie tela rodičky bolo v oblasti jej rozkroku rozrastrované, zo záberu je jednoznačne možné rozoznať ženu počas pôrodu ležiacu na chrbte, vidieť jej obnažené brucho a zdvihnuté nohy. Takéto vyobrazenia spracované v kontexte pôrodu rodičky, o ktorej recipient vie, že jeho následkom zomrela, doplnené jej zúfalými stonmi a obavami o to, že pôrod neprežije, považujeme jednoznačne za ponižujúce a nedôstojné. To isté platí pre zábery Márie Ž. v kóme, kde je vyobrazené jej bezvládne telo, v nose a ústach má hadičky, je jednoznačne identifikovateľná, z kontextu reportáží a príspevkov vyplýva, že je v kóme,“ píše kancelária rady. „Vyobrazenia bezvládneho tela rodičky v tak ťažkom zdravotnom stave, bezmocnej a neschopnej ovplyvniť akékoľvek dianie okolo seba vrátane zachytenia jej podobizne a následného odvysielania v celoplošnej programovej službe sme vyhodnotili rovnako za difamujúce a zasahujúce do jej ľudskej dôstojnosti. Detailné zábery na tvár Márie Živojinovej s hadičkami v nose a ústach takisto spadajú pod uvedenú skupinu difamujúcich záberov z totožných dôvodov,“ dodáva kancelária rady.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie