Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela Reprofoto Markíza

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

21.03.2019 12:05 | TV | mk

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

 

Televízia priniesla vyjadrenia manžela, svedkov, ktorí tvrdili, že oživovanie sprevádzal chaos, a dala priestor aj druhej strane, odborníkom a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Na svojom poslednom zasadnutí rada rozhodla, že televízia v upútavkách a reportážach Po pôrode skončila v kóme a Smrť po pôrode neporušila ustanovenie o objektívnosti ale o ochrane ľudskej dôstojnosti a ľudskosti za čo dostala pokutu 33 319 eur.

Televízia vo svojom stanovisku pre radu uviedla, že reportáž vyhotovila aj zo záberov, ktoré dobrovoľne poskytol manžel rodičky. „Podľa jeho slov odchádzala pani Ž. do nemocnice ako zdravá žena, avšak počas pôrodu nastali komplikácie a rodička následne upadla do kómy. Z tejto kómy sa však už neprebrala, zakrátko zomrela. Nakoľko je možné, že počas pôrodu došlo k pochybeniu zdravotníckeho personálu, čo je v súčasnosti v šetrení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a pán Ž. je po tejto tragickej udalosti vdovcom a osamelým otcom troch malých detí. Vysielateľ sa snažil nestranne a objektívne a zároveň citlivo a empaticky informovať o tejto nešťastnej udalosti,“ píše v stanovisku televízia. Odmieta, že by o udalosti informoval tendenčne, respektíve by zneužil osobnú tragédiu na zvýšenie svojej sledovanosti.

Rada nemala problém so spracovaním príspevku z pohľadu objektívnosti ale so zverejnenými zábermi, ktoré zasahovali do ľudskej dôstojnosti ženy a pri ktorých bolo vidieť utrpenie rodičky a aj a aj keď bola v kóme.

„Téma je určite relevantná a považujeme za spoločensky žiaduce informovať o možných pochybeniach v zdravotníctve v tak závažných prípadoch, akým tento bezpochyby je. Rada má však problém so zverejnenými zábermi,

„Napriek tomu, že zobrazenie tela rodičky bolo v oblasti jej rozkroku rozrastrované, zo záberu je jednoznačne možné rozoznať ženu počas pôrodu ležiacu na chrbte, vidieť jej obnažené brucho a zdvihnuté nohy. Takéto vyobrazenia spracované v kontexte pôrodu rodičky, o ktorej recipient vie, že jeho následkom zomrela, doplnené jej zúfalými stonmi a obavami o to, že pôrod neprežije, považujeme jednoznačne za ponižujúce a nedôstojné. To isté platí pre zábery Márie Ž. v kóme, kde je vyobrazené jej bezvládne telo, v nose a ústach má hadičky, je jednoznačne identifikovateľná, z kontextu reportáží a príspevkov vyplýva, že je v kóme,“ píše kancelária rady. „Vyobrazenia bezvládneho tela rodičky v tak ťažkom zdravotnom stave, bezmocnej a neschopnej ovplyvniť akékoľvek dianie okolo seba vrátane zachytenia jej podobizne a následného odvysielania v celoplošnej programovej službe sme vyhodnotili rovnako za difamujúce a zasahujúce do jej ľudskej dôstojnosti. Detailné zábery na tvár Márie Živojinovej s hadičkami v nose a ústach takisto spadajú pod uvedenú skupinu difamujúcich záberov z totožných dôvodov,“ dodáva kancelária rady.Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Novým hovorcom SaS je bývalý redaktor Parlamentných listov

Novým hovorcom SaS je bývalý redaktor Parlamentných listov

Strana Sloboda a solidarita má nového hovorcu.

Výzva osobností parlamentu a vláde: Nedopustíme okliešťovanie ľudských práv a základných demokratických hodnôt

Výzva osobností parlamentu a vláde: Nedopustíme okliešťovanie ľudských práv a základných demokratických hodnôt

Mnohí verejní činitelia a činiteľky už roky dávajú najavo, že ľudské práva ani svoje zodpovednosti v tejto oblasti neberú vážne. Nedávno väčšina poslancov a poslankýň NR SR s jasne prejaveným dešpektom k ľudským právam odmietla zobrať na vedomie správu verejnej ochrankyne práv, v ktorej informovala o nedostatkoch a potrebe ich nápravy. Hoci „nezobratie na vedomie“ nemá zásadnejšiu právnu relevanciu, odhaľuje podstatnú skutočnosť: porušovanie ústavou garantovaných práv a slobôd pre väčšinu poslancov a poslankýň nič neznamená.

Najčítanejšie