Súd potvrdil pre JOJ jednu z najvyšších pokút Foto: JOJ

Súd potvrdil pre JOJ jednu z najvyšších pokút

25.10.2019 09:13 | TV | mk

Vysielateľ televízie Joj podal žalobu na Radu pre vysielanie a retransmisiu za rozhodnutie o vysokej pokute.

 

Rada v decembri 2016 vysielateľovi televízii JOJ spoločnosti MAC TV udelila jednu z najvyšších finančných sankcií - pokutu vo výške 80 000 eur. Vysielateľ podľa rady porušil povinnosť zreteľne oddeľovať reklamu od iných programov, nedodržal povolený počet prerušení programu reklamou, prekročil maximálne povolený časový rozsah reklamy počas jednej hodiny a porušil podmienky umiestňovania produktov (product placement) v programe.

Správne konanie voči vysielateľovi začala Rada v apríli 2016, po doručení sťažnosti televízneho diváka. Sťažovateľ namietal množstvo reklamy a reklamných prerušení v období od 5. do 26. 4. 2016 na JOJ. Rada v správnom konaní dospela k záveru, že došlo k porušeniu štyroch ustanovení zákona o vysielaní a retransmisii.

V uvedenom časovom období vysielateľ celkovo devätnásťkrát prerušil vysielanie programu Noviny (pričom každé vysielanie trvalo približne 49 minút) zaradením reklamy dvakrát, čím porušil ustanovenie zákona, ktoré pri vysielaní spravodajského programu povoľuje jedno prerušenie reklamou na každý 30-minútový časový úsek.

Rada ďalej vyhodnotila, že vysielateľ odvysielal reklamné a telenákupné šoty v časovom rozsahu vyššom ako je povolených 12 minút počas jednej hodiny.

Podľa zákona je vysielateľ povinný rozoznateľne a zreteľne oddeliť reklamu a telenákup od iných častí programu. V správnom konaní bolo preukázané, že počas piatich dní došlo pred a po programe Šport k odvysielaniu komunikátu označujúceho sponzora programu - spoločnosť Tipsport, pričom nebol zreteľne oddelený od iných častí programu.

Vysielateľ ďalej porušil zákon tým, že celkovo osemnásťkrát zreteľne neinformoval verejnosť o existencii umiestňovania produktov v programe Šport, označením na jeho začiatku. Zákon prikazuje informovať verejnosť o umiestňovaní produktov označením na začiatku a na konci programu, ako aj pri pokračovaní programu po prerušení mediálnou komerčnou komunikáciou.

"Vzhľadom na skutočnosť, že išlo o mnohonásobné opakované porušenie týchto povinností, Rada prijala uznesenie o uložení úhrnnej sankcie vo výške 80 000 eur," píše rada v v tlačovej správe.

Televízia podala voči rozhodnutiu rady žalobu, ktorú včera Krajský súd v Bratislave zamietol.

Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, vysielateľ MAC TV s.r.o. môže voči rozsudku podať kasačnú sťažnosť.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie