Pavel Novotný vynadal Rusom v živom televíznom prenose: Hovoríte asi len lži! (VIDEO) Reprofoto Rossija

Pavel Novotný vynadal Rusom v živom televíznom prenose: Hovoríte asi len lži! (VIDEO)

30.11.2019 21:58 | TV | ČTK, mk

Novotný v priamom prenose vyhlásil, že ruský názor nepovažuje za dôležitý.

 

Kvôli zámeru postaviť pomník takzvaným vlasovcom bývalý bulvárny novinár a teraz starosta pražskej mestskej časti Řeporyje Pavel Novotný v piatkovej relácii (00:33:45) "60 minút" ruskej štátnej televízie Rossija-1 čelil obvineniu z uctievania vojnových zločincov.

Vlasovci boli občania Sovietskeho zväzu, ktorí najprv bojovali po boku Nemcov proti Červenej armáde, ale v máji 1945 pomáhali oslobodiť Prahu. Príslušníkov takzvané Ruskej oslobodeneckej armády pod velením generála Andreja Vlasova pokladá Rusko za zradcov a kolaborantov.

V štúdiu ruskej televízie zaznela okrem iného argumentácia, že Vlasovci sa v májových dňoch vzopreli nemeckým jednotkám v snahe nakloniť si Američanov, do ktorých zajatia sa chceli dostať, lebo sa obávali sovietskeho zajatia. Jeden z účastníkov relácie vyhlásil, že jednotky maršala Ivana Koneva, ktorý velil sovietskym vojskám pri oslobodení časti Poľska a Čiech, museli v Prahe bojovať s nepriateľom aj potom, čo mesto vlasovci opustili. Zazneli tiež slová o tom, že Vlasov bol odsúdený v norimberskom procese s predstaviteľmi nacistického Nemecka.

Novotný poznamenal, že Konev dorazil do Prahy až deň po kapitulácii nemeckých vojsk a že v Norimbergu sa o vlasovcoch nehovorilo. Dodal, že sa nechystá staviať pomník priamo generálovi Vlasovovi, ale 300 príslušníkom takzvané Ruskej oslobodeneckej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Prahy v roku 1945. "Nič proti Rusku nemáme," povedal s tým, že ruský názor v danej veci "nás nezaujíma" .

„Usmievam sa, pretože hovoríte asi len lži. My nestaviame žiaden pomník Vlasovovi. To je absolútny nezmysel,“ povedal.

Jeden z moderátorov vlasovcov označil za vrahov, ktorí sa podieľali na potlačení varšavského povstania v roku 1944 a zabíjali Židov, Rusov, Poliakov, Nemcov, Ukrajincov, kohokoľvek. Novotný reagoval výzvou, aby jeho oponent už nikdy nehovoril o tom, že vlasovci strieľali Poliakov, a zdôraznil: "Vy ste postrieľali v Katyni 12.000 Poliakov, vy úbožiaci, čo pakt Ribbentrop-Molotov, čo si to vôbec dovoľujete hovoriť o strieľaní Poliakov?" Pripomenul tak zmluvu o neútočení medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom z roku 1939, pri ktorej si obe mocnosti de facto rozdelili Poľsko, a masaker poľských vojnových a civilných zajatcov z roku 1940, ktorý mala na svedomí sovietska tajná polícia NKVD a ku ktorému sa Moskva oficiálne prihlásila až v apríli 1990.

Rozhovor s Novotným bol obojstranne emotívny. "To, čo rozprávate v ruskej televízii, je úplne absurdné ohýbanie histórie. My sa tu tomu normálne smejeme v Českej republike," poznamenal starosta a o jednom z oponentov zapochyboval, či nie je opitý alebo sfetovaný. "Chápem, že ste zložitá osobnosť," reagovala naopak moderátorka na Novotného posunky či grimasy, zatiaľ čo jej kolega poznamenal, že starosta "melie samé nezmysly". "Prečo sa škeríte? Ste klaun alebo ste utiekol z blázinca?" pýtal sa moderátor Novotného, ​​ktorého vo finále označil za "hlupáka" a "ničomca".

O pomníku vlasovcom má zastupiteľstvo Řeporyja rozhodnúť 16. decembra. Zámer vytvoriť objekt vyvolal odmietavú reakciu ruskej diplomacie. Jej hovorkyňa tento týždeň označila podobné plány za zločinné prepisovanie dejín a za "absolútne príšernú iniciatívu", ktorá slúži reinkarnácii nacizmu. Český minister zahraničia Tomáš Petříček už skôr médiám povedal, že jeho úrad je s ruskou stranou v kontakte, ale že ide o záležitosť samosprávy, za ktorú nemôže rozhodovať vláda.

"Ja musím povedať a zdôrazniť, že za zahraničnú politiku zodpovedá vláda a sme demokracia, takže názory na niektoré veci sa môžu líšiť," povedal Petříček novinárom po rokovaní expertného tímu prezidenta Miloša Zemana k zahraničnej politike. Zdôraznil však, že ide aj o zodpovednosť. "Rešpektujem, keď miestna samospráva má svoje zámery, zároveň myslím, že by tiež komunálni politici mali rešpektovať nejaké dlhodobé smerovanie českej zahraničnej politiky," dodal šéf diplomacie.Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

Najčítanejšie