Požiadali o prešetrenie predaja vlastníka Markízy spoločnosti PPF Zdroj: Markíza

Požiadali o prešetrenie predaja vlastníka Markízy spoločnosti PPF

24.02.2020 15:38 | TV | ČTK

 Český senátor Lukáš Wagenknecht zo strany Pirátov a poslanec tejto strany Jan Lipavský požiadali členov amerického Kongresu a akcionárov skupiny CME o prešetrenie plánovaného predaja CME spoločnosti PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. Skupina PPF obavy odmieta.

Obávajú sa šírenia čínskej propagandy v Česku a na Slovensku a v ďalších štátoch, na ktorých CME pôsobí. Uviedli to Piráti v dnešnej tlačovej správe. CME vlastní v Českej republike televíziu Nova, na Slovensku Markízu a pôsobí tiež v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

CME vlani v októbri podpísala zmluvu s dcérskymi spoločnosťami skupiny PPF a PPF tak v krátkom čase ovládne celú mediálnu skupinu. Podmienkou dokončenia transakcie je súhlas akcionárov CME, Európskej komisie a národných regulátorov krajín, kde CME pôsobí.

"Akvizícia, vďaka ktorej by Petr Kellner získal tieto televízne stanice, by zvýšila možné riziká opätovného zásahu a šírenia čínske propagandy na území ČR a ďalších štátoch nášho regiónu, ktoré sú členmi NATO a EÚ," uviedol v tlačovej správe senátor Wagenknecht.

Odporúčame aj: Nový vlastník Markízy odmietol, že by chcel cez televízie ovplyvňovať politiku

Politici sa preto obrátili na členov amerického kongresu a požiadali ich o ich o stanovisko k veci a prejednanie možných rizík. Poukazujú napríklad na údajnú snahu o manipuláciu akademickej sféry a verejného priestoru zo strany subjektov financovaných spoločnosťou Home Credit, ktorá spadá do PPF. Cieľom manipulácie malo byť ovplyvnenie verejnej mienky v prospech Číny, tvrdí Wagenknecht. Home Credit už skôr uviedol, že nenajímali v ČR služby, aby presadzovali záujem cudzej krajiny.

"Skupina PPF vyrástla za tridsať rokov na jednu najväčších českých firiem a dnes pôsobí v 24 krajinách, na troch kontinentoch. Akcionári PPF, rovnako ako vrcholový manažment, vždy zastávali princípy slobody, liberálnej demokracie a voľného trhu. Zo skutočnosti, že podnikáme tiež v Číne, kde rovnako ako my podnikajú tisícky ďalších západných firiem, nemožno vyvodzovať nič o našom svetonázore. Naopak: ako ľudia, ktorí nemalú časť svojho života prežili v totalitnom komunizme, si extrémne vážime slobody prejavu. Znovu opakujeme, že PPF kupuje CME ako doplnok ku svojmu telekomunikačnému biznisu a nesledujeme akékoľvek iné postranné ciele. V rámci procesu prevzatia CME spolupracuje skupina PPF so všetkými zainteresovanými regulačnými inštitúciami a všetkým poskytujeme relevantné informácie," uviedla skupina na otázku ČTK.

Valné zhromaždenie CME, kde by malo padnúť rozhodnutie o predaji, sa má uskutočniť 27. februára. Skupina PPF podľa dohody za CME zaplatí 2,1 miliardy dolárov.Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

V oblasti telekomunikácií je pojem 5G dlhodobo diskutovanou témou, pretože predstavuje novú mobilnú dátovú sieť, ktorá má nahradiť súčasné riešenie 4G.

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila nominované príspevky súťaže Novinárska cena 2019. Víťazov vyhlási na slávnostnom odovzdávaní 28. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

V čase, keď sa neustále zvyšujú počty nakazených na COVID-19, na Slovensku dochádza k odhaľovaniu korupcie za milióny, v putách končia sudcovia a ľudia veria stále viac konšpiráciám, v RTVS to vyzerá ako keby ich spravodajský tím sedel na inej planéte, niekde uprostred uhorkovej sezóny, všetci sú šťastní, zdraví, zamestnaní, v politike sa nič nedeje – jednoducho nie je čím zaplátať priestor vo večerných hlavných správach a tak sa vyrábajú trvalky - reportáže, ktorými sa pláta priestor.

Najčítanejšie