Požiadali o prešetrenie predaja vlastníka Markízy spoločnosti PPF Zdroj: Markíza

Požiadali o prešetrenie predaja vlastníka Markízy spoločnosti PPF

24.02.2020 15:38 | TV | ČTK

 Český senátor Lukáš Wagenknecht zo strany Pirátov a poslanec tejto strany Jan Lipavský požiadali členov amerického Kongresu a akcionárov skupiny CME o prešetrenie plánovaného predaja CME spoločnosti PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. Skupina PPF obavy odmieta.

Obávajú sa šírenia čínskej propagandy v Česku a na Slovensku a v ďalších štátoch, na ktorých CME pôsobí. Uviedli to Piráti v dnešnej tlačovej správe. CME vlastní v Českej republike televíziu Nova, na Slovensku Markízu a pôsobí tiež v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

CME vlani v októbri podpísala zmluvu s dcérskymi spoločnosťami skupiny PPF a PPF tak v krátkom čase ovládne celú mediálnu skupinu. Podmienkou dokončenia transakcie je súhlas akcionárov CME, Európskej komisie a národných regulátorov krajín, kde CME pôsobí.

"Akvizícia, vďaka ktorej by Petr Kellner získal tieto televízne stanice, by zvýšila možné riziká opätovného zásahu a šírenia čínske propagandy na území ČR a ďalších štátoch nášho regiónu, ktoré sú členmi NATO a EÚ," uviedol v tlačovej správe senátor Wagenknecht.

Odporúčame aj: Nový vlastník Markízy odmietol, že by chcel cez televízie ovplyvňovať politiku

Politici sa preto obrátili na členov amerického kongresu a požiadali ich o ich o stanovisko k veci a prejednanie možných rizík. Poukazujú napríklad na údajnú snahu o manipuláciu akademickej sféry a verejného priestoru zo strany subjektov financovaných spoločnosťou Home Credit, ktorá spadá do PPF. Cieľom manipulácie malo byť ovplyvnenie verejnej mienky v prospech Číny, tvrdí Wagenknecht. Home Credit už skôr uviedol, že nenajímali v ČR služby, aby presadzovali záujem cudzej krajiny.

"Skupina PPF vyrástla za tridsať rokov na jednu najväčších českých firiem a dnes pôsobí v 24 krajinách, na troch kontinentoch. Akcionári PPF, rovnako ako vrcholový manažment, vždy zastávali princípy slobody, liberálnej demokracie a voľného trhu. Zo skutočnosti, že podnikáme tiež v Číne, kde rovnako ako my podnikajú tisícky ďalších západných firiem, nemožno vyvodzovať nič o našom svetonázore. Naopak: ako ľudia, ktorí nemalú časť svojho života prežili v totalitnom komunizme, si extrémne vážime slobody prejavu. Znovu opakujeme, že PPF kupuje CME ako doplnok ku svojmu telekomunikačnému biznisu a nesledujeme akékoľvek iné postranné ciele. V rámci procesu prevzatia CME spolupracuje skupina PPF so všetkými zainteresovanými regulačnými inštitúciami a všetkým poskytujeme relevantné informácie," uviedla skupina na otázku ČTK.

Valné zhromaždenie CME, kde by malo padnúť rozhodnutie o predaji, sa má uskutočniť 27. februára. Skupina PPF podľa dohody za CME zaplatí 2,1 miliardy dolárov.O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka začiatkom júla spustila novú kampaň s názvom „Čo je v rodine to sa počíta“, ktorá sa odohráva v prostredí rodiny a susedov.

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

Európska únia potrebuje záväzné spoločné pravidlá, ktoré by prinútili internetové sociálne siete aktívne bojovať proti nenávistným prejavom a zároveň rešpektovať slobodu prejavu.

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Výnimočné situácie si žiadajú výnimočné riešenia. Preto sa organizátori festivalu Atmosféra, ktorý sa koná v prekrásnom prostredí viníc neďaleko Hontianskych Nemiec, rozhodli priniesť festival k návštevníkom aj tento rok – avšak v komornejšej verzii s dôrazom na bezpečnosť. Miniséria podujatí Nádych s Atmosférou ovládne atmosférickú lúku v auguste 2020 dokonca trikrát!

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Tomáš Nejedlý, ktorý patril medzi skupinu redaktorov, s ktorými vydavateľstvo News and Media Holding počas pandémie koronavírusu ukončilo spoluprácu, už pracuje na ministerstve školstva.

Najčítanejšie