RTVS pripravila špeciálny program ku koncu druhej svetovej vojny (VIDEO) Foto: Archív RTVS

RTVS pripravila špeciálny program ku koncu druhej svetovej vojny (VIDEO)

07.05.2020 09:22 | TV | mk

RTVS prináša ku Dňu víťazstva výnimočné, oceňované filmy, ktorých hlavným zameraním je utrpenie človeka v čase vojny. 

 

Jednotka

Piatok 8. mája

16:55 Obchod na Korze
Tragikomický príbeh jednoduchého slušného človeka, ktorý počas vojny podľahne tlaku okolia a vplyvom diania sa dostáva do neriešiteľnej situácie.

20:30 Oslobodenie. 75 rokov života v mieri.
V čase koronavírusu, kedy sa celosvetovo najvyššie oceňovanou a chránenou hodnotou stal ľudský život, oslavujeme 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, v ktorej zahynulo viac ako 70 000 000 ľudí. S účasťou popredných umelcov, najvyšších štátnych predstaviteľov, ako aj s účasťou priamych účastníkov vojny aj v podmienkach antikoronavírusových opatrení zaznie jasné a noblesné poďakovanie za 75 rokov života v mieri a zároveň aj jasné odhodlanie udržať tento neoceniteľný dar predchádzajúcich generácií aj pre generácie nasledujúce.

21:45 Hviezda
Špeciálna prieskumná jednotka s krycím menom Hviezda musí presne určiť pozície nepriateľa. Ich úlohou je prejsť front, obísť nepriateľa a zistiť čo najviac o pripravovanom útoku nacistickej armády. Nepriateľ pripravuje nebezpečný ťah, jeho vojaci majú sliediacich psov a vyhnúť sa im je nad ľudské sily...

Sobota 9. mája

14:20 Osud človeka
Sugestívny vojnový príbeh režiséra Sergeja Bondarčuka, nakrútený podľa novely Michaila Šolochova. Film sa začína v povojnovom lete r. 1946, kedy sa spisovateľ stretne s neznámym mužom.. Tým neznámym je Andrej Sokolov, prostý človek, ktorý by bol žil spokojným životom obyčajného človeka, keby neprišla vojna. Andrej rozpráva o strašných podmienkach života, o utrpení vo vojenských táboroch a strate ľudskej dôstojnosti. Andrej sa však nedal pokoriť a má odvahu čeliť svojmu osudu, ktorý preň nikdy nestratil zmysel.

10.5. 16:05 Oslobodenie: Prielom
17.5. 15:35 Oslobodenie: Smer hlavného úderu
24.5. 15:55 Oslobodenie: Bitka o Berlín
31.5. 16:30 Oslobodenie: Posledný úder

Monumentálna päťdielna epopeja režiséra Jurija Ozerova je fascinujúcim putovaním po bojiskách 2. svetovej vojny, ktoré svojím rozsahom v kinematografii doteraz nemá obdobu. Film, nakrútený s obrovským rozpočtom, sa snaží o maximálnu presnosť historických i technických detailov. Tvorcovia sa nezameriavajú len na udalosti na východnom fronte, ale snažia sa do filmu zakomponovať aj činnosť západných spojencov. Veľkolepé bojové scény sú skombinované s autentickými dokumentárnymi materiálmi zo sovietskych, amerických, britských, nemeckých i francúzskych archívov, a vytvárajú tak unikátnu dokudrámu, v ktorej vystupujú reálne postavy. Na scenári sa spolu s Ozerovom podieľal aj slávny spisovateľ Jurij Bondarev a vojenskými poradcami boli výlučne samotní priami účastníci 2. svetovej vojny.

15.5. 22:30 Zachráňte vojaka Ryana
Počas vylodenia v Normandii prídu o život dvaja bratia, ich tretí súrodenec zahynul už skôr na Novej Guinei. Keď sa kapitán John Miller dozvie o poslednom, štvrtom bratovi, chce ho za každú cenu zachrániť a dostať domov k matke. Na túto ťažkú úlohu sa podujme skupina ôsmich mužov...

16.5. 14:25 Kam sa podela siedma rota?
Vojaci francúzskej armády Chaudard, Pithivier a Tassin dostali v roku 1940 rozkaz zriadiť pozorovateľňu a udržiavať spojenie tak, aby ich armáda mohla čo najrýchlejšie a najlepšie ustupovať, postup Nemcov bol totiž oveľa razantnejší, ako sa čakalo. Podarené trio tak ostalo odrezané od svojej roty, ktorá sa dostala do zajatia...

22.5. 22:30 Pád Tretej ríše
Historický film o tom, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri.

23.5. 15:45 Návrat siedmej roty
Chaudard, Pithivier a Tassin sú síce vlastenci v uniformách francúzskej armády, ale vojnu by najradšej prežili niekde v ústraní. Osud im však predurčil úlohu hrdinov, a tak musia oslobodiť siedmu rotu z nemeckého zajatia a dokonca i bojovať!

30.5. 15:50 Siedma rota za úplnku
Tassin a Pithivier prišli na návštevu k svojmu bývalému veliteľovi Chaudardovi. Plánujú spoločný oddych, ktorý nebude mať nič spoločné s vojnou, pri prvej príležitosti sa však zamotajú do tajnej akcie, a tak im neostane nič iného, len stať sa pre Francúzov hrdinami odboja a pre Nemcov nebezpečnými teroristami.

Dvojka

Štvrtok 7. máj

22:15 Nickyho rodina
Slovensko- český film o tom, ako príklad jedného človeka môže pozitívne ovplyvniť svet, predovšetkým mladých ľudí. Voľné pokračovanie dokumentu Nicholas Winton – Sila ľudskosti, oceneného v r. 2002 cenou Emmy Award zachytáva neobyčajný ohlas vo svete odvážneho činu pána Wintona a prináša príbehy novoobjavených zachránených detí. Ukazuje, ako mladí ľudia z rôznych krajín pod vplyvom Wintonovho činu začali spontánne konať skutky dobročinnosti a tiež hľadať doteraz nenájdené deti z Wintonovho zoznamu z r. 1939. Takto sa stávajú tiež súčasťou Nickyho rodiny, ktorú už tvorí viac ako päťtisíc príbuzných „wintonových detí“ rôznych generácií. 

Piatok 8. mája

9:00 Európsky koncert 2020 - premiéra
Záznam Európskeho koncertu Berlínskej filharmónie diriguje Kirill Petrenko.
Tradične 1. mája uvádza Berlínska filharmónia koncert na niektorom z rozličných miest európskeho kontinentu. Takéto koncerty sa uskutočnili v Royal Albert Hall v Londýne, Mariinskom divadle v Petrohrade, ale i v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe, kde sa uskutočnil takýto koncert po prvýkrát. Tento koncert bol vždy charakterizovaný zjednotenou Európou, odkazom, ktorý sa nám dnes zdá dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Súčasná výnimočná situácia spôsobená pandémiou koronavírusu si vyžiadala výnimočné riešenie. Členovia Berlínskej filharmónie vystúpia tentoraz pod vedením dirigenta Kirilla Petrenka na vlastnom berlínskom pódiu. Kirilll Petrenko je v súčasnosti generálnym hudobným riaditeľom Bavorskej štátnej opery a šéfdirigentom Berlínskej filharmónie. Toto hudobné teleso sa na koncerte predstaví v komornom, asi pätnásťčlennom obsadení bez prítomnosti publika. Na koncerte odznejú diela 4. Symfónia Gustáva Mahlera v komornej verzii Erwina Steina so sopránistkou Chriastiane Karg, Adagio pre sláčiky Samuela Barbera a ďalej kompozícia Ramifications György Ligetiho a Fratres Arvo Pärta.

10:50 Prešporská kasáreň maľovaná
Pôvodná televízna inscenácia pre deti z obdobia druhej svetovej vojny. Do vidieckej jednotriedky, v ktorej učí starý učiteľ, prichádza nemecký dôstojník. Pôvodne bol tiež učiteľom, vie už, že Veľkonemecká ríša vojnu prehrá, preto sa tvári neobyčajne ľudsky. Postupne sa približuje k deťom a získava si ich, aby cez ne, akoby mimochodom, získal bližšie informácie o partizánoch, skrývajúcich sa v blízkych horách. 
14:35 Právo na minulosť
Slovensko-ruský film natočený podľa reportáže Bohuslava Chňoupka Vstaň a choď z knihy Generál s levom. Dramatický príbeh z rokov po 2. svetovej vojne. Réžia Martin Hollý ml.

16:25 Chvíľka poézie (Günter Eich) – premiéra
Pri príležitosti výročia ukončenia druhej svetovej vojny sprostredkuje poézia nemeckého básnika Güntera Eicha jej podobu, skrytú hlboko v mysli vojaka ležiaceho na fronte.

16:35 Neznámi hrdinovia
Dokumentárny film o pôsobení amerických letcov na Slovensku počas 2.svetovej vojny. Osudy amerických letcov, ktorí pôsobili na Slovensku počas 2. svetovej vojny, sú strhujúcim príbehom boja o prežitie uprostred neznámej krajiny. Príbehom vôle nepoddať sa osudu, ale čeliť mu s dôstojnosťou a bez straty sebaúcty. Ale aj odvahy pozrieť sa smrti do očí a obetovať svoj život v mene slobody. 
21:00 Kukačka v temném lese
Československo-poľský vojnový film.
Trinásťročnú Emilku z Moravy po absolvovaní rasových skúšok pošlú na prevýchovu a ponemčenie do rodiny nacistického dôstojníka, ktorý je veliteľom koncentračného tábora. Výnimočný ruský herec Oleg Tabakov v úlohe nacistu, ktorý sa ujme dievčaťa.

22:35 Biely tiger
Ruský vojnový film o nemeckom tanku Biely tiger, ktorý takto nazvali ruskí tankisti, je nočnou morou ruskej armády. Kdekoľvek sa zjaví, podarí sa mu zastaviť postup ruských jednotiek. Medzi tankistami sa šíri správa, že tank má dušu zvieraťa. Ruská generalita sa snaží nájsť tank, ktorý sa Bielemu tigrovi vyrovná.

Sobota 9. mája

20:40 Vyšší princíp
Česko-slovenský film z roku 1960 z obdobia druhej svetovej vojny po atentáte na Heydricha. Sfilmovaná poviedka Jána Drdu hovorí o neľudskosti a o hrozných činoch nacistov. Film sa začína tým, že blázniví maturanti sa smejú zo svojho tabla. O niekoľko minút sa začne po celom Protektoráte ozývať hlásenie. Odmena 10 miliónov českých korún. Odmenia toho, kto odhalí mená atentátnikov. Zároveň je zákaz vychádzok po 20.00. Ivan Mistrík v hlavnej postave je šikovný študent, ktorého majú radi či spolužiaci, či učitelia. Až na jedného, ktorého otec je obchodník. Otca stvárnil Rudolf Hrušínský a jeho syna mladučký Jiří Kodet.

Trojka

Diváci si pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny môžu pozrieť dvojdielny televízny film podľa románu Rudolfa Jašíka Mŕtvi nespievajú, ktorý režíroval významný slovenský režisér Andrej Lettrich. Prvú časť uviedla Trojka 3. mája a druhú časť odvysiela 7. mája o 20:00. Do programu podvečer 8. mája zaradila dokument Vysoko nad mestom – o stavaní pomníkov obetiam druhej svetovej vojny po roku 1945.

RÁDIO SLOVENSKO

V Rádiu Slovensko vyvrcholí v piatok 8. mája séria príspevkov 75 sviečok za obete druhej svetovej vojny, ktoré do rozhlasového a televízneho vysielania pripravovali od 24. februára redaktori a zahraniční spravodajcovia RTVS. V publicistických príspevkoch sa poslucháči dozvedia o úspechoch slovenských letcov v boji o Britániu, ako sa ríšskemu ministrovi pre propagandu Josephovi Goebbelsovi v tých časoch podarilo využívať reklamu a masové médiá a ako fungovali nemocnice počas vojny. Historik Jakub Drábik vysvetlí definíciu fašizmu. Keďže 8. máj je aj Dňom Slovenského červeného kríža, tak hosťom po 17:00 bude prezident SČK Viliam Dobiáš.

RÁDIO REGINA

Rádio Regina Západ tento týždeň až do štvrtka 7. mája po 15:05 priblíži v dokumentárnom cykle Mozaika storočia bombardovanie Slovenska v roku 1944, Karpatsko-dukliansku operáciu a koniec druhej svetovej vojny. V piatok 8. mája o 16:05 odvysiela rozhlasovú hru Gosta Berling, ktorá vznikla podľa rovnomenného románu slávnej švédskej spisovateľky Selmy Lagerlöfovej. Účinkujú v nej Emília Vášáryová, Anna Javorková, Miloslav Král, Ján Gallovič, Boris Farkaš, Rebeka Poláková, Dominika Žiaranová, František Kovár či Ján Mistrík. Obľúbený večerný cyklus Dejiny.sk ponúkne po 22:00 prvú časť so zameraním na druhú svetovú vojnu - oslobodenie Slovenska.

Rádio Regina Stred si Deň víťazstva nad fašizmom pripomenie po 9:05 unikátnymi zápismi z kroník stredoslovenských obcí, v ktorých učitelia či kňazi zaznamenali koniec vojny, aj to, čo prvé sa v nich začalo budovať. V premiére o 16:05 odvysiela reláciu Zahrajte mi túto, ktorá vo sviatočnom vydaní prinesie ľudové piesne s vojenskou tematikou.

RÁDIO DEVÍN

Počas tohto týždňa až do 8. mája ponúkne Rádio Devín v rámci relácie Ranné ladenie o 9:20 publicistický cyklus, ktorým priblíži historické súvislosti druhej svetovej vojny a jej reflexiu po 75. rokoch. Zároveň každý deň o 14:00 odvysiela dramatický seriál z cyklu Slovenské rody, ktorý sa venuje rodu Viestovcov. V deň výročia o 14:30 uvedie špeciálne vydanie Ars litery - Vojna nemá peknú tvár, ktorá sa zaoberá literatúrou o druhej svetovej vojne i literatúre po nej. O 15:30 si poslucháči môžu vypočuť rozhlasové spracovanie novely Leopolda Laholu - Zastrelený, zachytávajúcu peripetie vojakov povstaleckej armády. V Koncertnom Rádiu Devín odznie o 19:00 dielo Bohuslava Martinů Polní mše v podaní Slovenského filharmonického zboru. Autor dielo skomponoval na počesť dobrovoľníkov bojujúcich v radoch francúzskej armády. Program venovaný výročiu ukončenia druhej svetovej vojny vyvrcholí o 21:00 rozhlasovou adaptáciou legendárnej divadelnej hry dramatika Petra Karvaša z vojnového obdobia - Polnočná omša.Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Najčítanejšie