Vlastník Markízy sa chystá zbaviť televízií v Chorvátsku a Slovinsku

Vlastník Markízy sa chystá zbaviť televízií v Chorvátsku a Slovinsku

Nepriaznivú finančnú situáciu sa chystá mediálna skupina CME riešiť predajom niektorých televízii.

 

 

Skupina CME zvažuje predaj svojich televízií v Chorvátsku a Slovinsku, informáciu o tomto zámere prinisol dnes chorvátsky ekonomický portál Business.hr. Informáciiu dnes prebrali viaceré svetové médiá, medzi nimi aj agentúra Bloomberg, či ČTK. Mediálny koncern CME má v portfóliu viacero televízií strednej a východnej Európy, na Slovensku pod CME patrí mediálna skupina Markíza.

Business.hr dnes informoval, že CME má predávať hlavnú komerčnú chorvátsku televíziu Nova TV v jednom balíku so slovinskou televíznou stanicou Pop TV. Web sa odvolával na „neoficiálne zdroje." V balíku sa má vraj predávať aj druhý chorvátsky program Doma TV a druhý slovinský program Kanal A.

Správa sa objavila len pár dní po tom, ako skupina CME informovala o nie veľmi priaznivých hospodárskych výsledkoch. CME za tretí štvrťrok klesli výnosy a prevádzkový zisk, jej prevádzková strata sa zvýšila. „Trhy CME sú v útlme a v druhom polroku zisky z reklamy nespĺňujú naše očakávania," napísala CME v tlačovej správe.

Šéf CME Adrian Sarbu podľa agentúry Bloomberg povedal, že CME bude uvažovať o zlepšení finanční likvidity pomocou emisie nových akcií v spolupráci so spoluvlastníkom Time Warner a že uvažovať bude aj o predaji majetku.

Podľa Business.hr má byť predaj Novy a Pop súčasťou reštrukturalizácie a za predaj očakáva zisk 150 až 200 miliónov dolárov.

Zaujímavosťou je, že spoluvlastník CME mediálny holding Time Warner plánuje nákupy nových televízií. Podľa informácií Financial Times má záujem o regióny Latinskej Ameriky, Stredného východu, Nemecko, ale aj krajiny strednej a východnej Európy a tiež o ázijský trh. 

CME ani Markíza sa zatiaľ k informácii nevyjadrili.