Scientológovia chcú zastaviť vysielanie dokumentu na RTVS

Scientológovia chcú zastaviť vysielanie dokumentu na RTVS

08.10.2013 12:55 | TV | mk

Kontroverznému hnutiu scientológov sa nepáči film, ktorý má v programe RTVS.

 


RTVS v utorok večer o 20 hodine vysiela na Dvojke nový nemecký film s názvom Špióni scientology. Podľa upútavky ide o „investigatívny dokument z roku 2012 o praktikách scientologickej cirkvi, o jej pôsobení vo svete a využívaní špionážnych metód na získavanie prívržencov a informácií."

Zástupcovia scientologickej cirkvi sú pobúrení. Zo svojho centra pre strednú Európu so sídlom v Maďarsku poslali do televízie rozhorčený list, kde žiadajú dokument stiahnuť z vysielania. Tento film nie je hodný toho, aby bol vysielaný na Dvojke, televíznom programe, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie na Slovensku, píše PR manažérka Krisztina Tamas-Feth Scientology OTL Central Europe.

Podľa nej zámerom filmu je očierniť scientologickú cirkev osobou, ktorá pred 20 rokmi z tejto cirkvi vystúpila. Podľa vyhlásenia dokument môže poškodiť imidž ich hnutia. Žiada, aby RTVS program stiahla z vysielania. Ak ho predsa len televízia nestiahne z programu, žiadajú, aby televízia pred dokumentom odvysielala protestné vyhlásenie scientológov o tom, že dodržiavajú ľudské práva.

Scientologická cirkev bola založená v roku 1954 v Kalifornii, v súčasnosti pôsobí v 184 krajinách. V Spojených štátoch je scientológia už dve desiatky rokov uznávanou cirkvou, do jej radov patria mnohé celebrity na čele s Tomom Cruisom. S kontroverznou spoločnosťou sa však spájajú aj viaceré problémy. 

Na Slovensku sú jej zástupcovia registrovaní ako občianske združenie so sídlom v Bratislave, Košiciach a ďalších mestách.

Aktualizácia o 16:25: RTVS sa rozhodla bez zásahu dokument odvysielať, vysvetľuje to v stanovisku pre Omédiách.com.

Z upútavky k dokumentu: Scientológia je jednou z najkontroverznejších náboženských organizácií na svete. Napriek tomu, že v jej radoch nájdeme populárne filmové hviezdy ako Toma Cruisa a Johna Travoltu. Málokto vie, že táto organizácia, ktorú založil Ron Hubbart, má aj svoju tajnú službu: "Office of special affairs", alebo OSA – ktorú vedie David Miscavige v Los Angeles. Je to najstaršia súkromná spravodajská služba na svete. Je vplyvnejšia ako mnohé spravodajské služby niektorých štátov. Ale načo potrebuje toto náboženské spoločenstvo tajnú službu? Aké metódy používa? Kto pre ňu pracuje? V snahe nájsť odpovede na tieto otázky sa autori dokumentu Frank Nordhausen a Markus Thöss vybrali na cestu okolo sveta – chodili s kamerami po Európe a Spojených štátoch. Autori dokumentu odkrývajú stopy vedúce k špičkám politického života viacerých krajín. Vrátane State departmentu vo Washingtone. Vnútorný sledovací systém tejto organizácie sa podľa bývalého bavorského premiéra Becksteina podobá na sledovací aparát bývalej NDR.

 Podľa RTVS bol označený za najúspešnejší dokument v Nemecku roku 2012. (Produkcia DOKfilm Fernsehproduktion)Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie