Mika chystá zvýšenie koncesionárskych poplatkov

Mika chystá zvýšenie koncesionárskych poplatkov

28.05.2014 12:44 | TV | mk

Generálny riaditeľ Václav Mika, podobne ako jeho predchodcovia, nie je spokojný s výškou koncesionárskych poplatkov, ale ani celkovým spôsobom financovania RTVS.

 


Pri svojom nástupe hovoril, že o zmene poplatku môže hovoriť, až keď diváci uvidia v RTVS zmenu. Dnes si už pripravuje pôdu na zmeny. Na nedostatočné zdroje pre chod RTVS upozornil nedávno pri rozhovore pre Omédiách.com, včera zmenu financovania riešila Rada RTVS, ktorá mu vyjadrila podporu. Aktuálne RTVS spustila kampaň s koncesionárikom. Zmeny musí schváliť parlament.

 

Za systemové riešenie považuje zvýšenie poplatku za infláciu za posledných 12 rokov, za či sľubuje spustenie tretieho programu, ktorý nebude výlučne športový, prípadne ďalšie programové služby. V súčasnosti je výška poplatku 4,64 eura. "Keby mal poplatok v sebe infláciu, dnes sme na 6,95 eura. Nehovorím, že je to suma, ktorú navrhujem, hovorím, že keby mal poplatok v sebe infláciu, dnes sme na sume 6,95," povedal podľa TASR na rade Mika.

Odporúčame aj: Všetko o platení koncesionárskych poplatkov

Václav Mika pre Omédiách.com o tom ako a prečo chce zmeniť financovanie RTVS

V minulosti ste hovorili, že RTVS potrebuje zvýšiť koncesionárske poplatky, ale že divák musí pocítiť zlepšenie, aby vedel, za čo platí. Nastal už ten čas?

Ten čas nastal pred 10 rokmi. Sme v unikátnej situácii, keď na Slovensku 12 rokov neboli zvyšované koncesie. Nepoznám veľa poplatkov, ktoré by nezohľadňovali mieru inflácie a valorizácie za tak dlhé obdobie. Za to isté obdobie sme stratili ostatné tipy príjmov, najmä príjmy z reklamy. Vlastné príjmy dnes predstavujú len 3 percentá príjmov. Za ten čas sa znížili príjmy z poplatkov, kvôli rozšíreniu oslobodených. Dôchodcovia platia polovicu, a ďalšie státisíce ľudí neplatia nič, lebo sú zo sociálnych a zdravotných dôvodov oslobodení, čo považujem za prirodzené.

Ale máte zmluvu so štátom, na základe ktorej prichádzajú do RTVS ročne milióny eur?

Zmluva so štátom nám pomáha. Ale keď to zoberiem, koľko nám dáva zmluva a koľko sme bilančne stratili, tak sme niekoľko desiatok miliónov eur v mínuse.
Máme 97 príjmov bez DPH a všetky naše výdavky sú s DPH, ktoré musím zaplatiť. Je to neriešiteľný problém. Nie je to nijako kompenzované a poklesom vlastných príjmov, ktoré boli prirodzene s DPH, je tento dopad ešte vyšší, čo predstavuje sumu takmer 10 mil. eur.
Náš poplatok je de facto najnižší v Európe, nebol 12 rokov zvyšovaný, nebol valorizovaný a je to náš hlavný príjem. Iné príjmy, ktoré sme stratili, neboli kompenzované, tak ten deficit je vysoký. Musím povedať, že napriek tomu sa nám darí fungovať v normálnom režime, ale dlhodobé fungovanie týmto spôsobom je neudržateľné, čo potvrdila aj Rada RTVS už pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok.

Ako si predstavujete financovanie RTVS?

Zvýšenie koncesionárskych poplatkov nie je jedinou možnosťou. Operátori majú povinnosť šíriť RTVS bezplatne, keď máme 90 percent domácnosti, ktorí prijímajú takýmto spôsobom signál. Ľudia platia operátorovi v balíku, ale nie za vysielanie RTVS. Čiže jediné, čo má platiť divák je poplatok nám, teda koncesie. Aktuálnym príkladom manipulácie s programom RTVS je že konkrétny operátor ponúka špeciálny balík zápasov z MS v hokeji, ktoré vysiela RTVS a táto konkrétna ponuka je v HD balíku za 9,90 Eur. Pritom, my tieto práva kupujeme a exkluzívne vlastníme a operátor si pýta za HD cenu vyššiu, ako je náš mesačný, koncesionársky poplatok za celý program rozhlasu a televízie dovedna. Je to absurdné? Prirodzene to budeme riešiť lebo podľa nás to nie je ani v súlade s legislatívou.
RTVS čaká ešte mimoriadny záväzok. Ak chce byť Slovensko usporiadateľom veľkých športových podujatí, musí mať broadcastera, teda vysielateľa, ktorý dokáže poskytnúť signál a dostať ho do celosvetovej siete. V tomto je RTVS nezastupiteľná inými vysielateľmi a organizáciami.
Ak sa nebudeme snažiť o zmenu financovania, nebudeme môcť jednoducho vysielať ambiciózne, vo väzbe na záujmy našich divákov a poslucháčov. Rozvoj a rast RTVS bez zmeny nie je možný a ani súčasný stav nepovažujem za dlhodobo udržateľný.

pošli na vybrali.sme.sk


Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

1. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

2. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

3. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

4. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

5. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

6. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

7. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

8. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

9. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

10. Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole, ktorý sa preslávil fotkou osamoteného muža, ako stojí proti kolóne tankov. Informoval o tom dnes server BBC News.

Najčítanejšie