Mika chystá zvýšenie koncesionárskych poplatkov

Mika chystá zvýšenie koncesionárskych poplatkov

28.05.2014 12:44 | TV | mk

Generálny riaditeľ Václav Mika, podobne ako jeho predchodcovia, nie je spokojný s výškou koncesionárskych poplatkov, ale ani celkovým spôsobom financovania RTVS.

 


Pri svojom nástupe hovoril, že o zmene poplatku môže hovoriť, až keď diváci uvidia v RTVS zmenu. Dnes si už pripravuje pôdu na zmeny. Na nedostatočné zdroje pre chod RTVS upozornil nedávno pri rozhovore pre Omédiách.com, včera zmenu financovania riešila Rada RTVS, ktorá mu vyjadrila podporu. Aktuálne RTVS spustila kampaň s koncesionárikom. Zmeny musí schváliť parlament.

 

Za systemové riešenie považuje zvýšenie poplatku za infláciu za posledných 12 rokov, za či sľubuje spustenie tretieho programu, ktorý nebude výlučne športový, prípadne ďalšie programové služby. V súčasnosti je výška poplatku 4,64 eura. "Keby mal poplatok v sebe infláciu, dnes sme na 6,95 eura. Nehovorím, že je to suma, ktorú navrhujem, hovorím, že keby mal poplatok v sebe infláciu, dnes sme na sume 6,95," povedal podľa TASR na rade Mika.

Odporúčame aj: Všetko o platení koncesionárskych poplatkov

Václav Mika pre Omédiách.com o tom ako a prečo chce zmeniť financovanie RTVS

V minulosti ste hovorili, že RTVS potrebuje zvýšiť koncesionárske poplatky, ale že divák musí pocítiť zlepšenie, aby vedel, za čo platí. Nastal už ten čas?

Ten čas nastal pred 10 rokmi. Sme v unikátnej situácii, keď na Slovensku 12 rokov neboli zvyšované koncesie. Nepoznám veľa poplatkov, ktoré by nezohľadňovali mieru inflácie a valorizácie za tak dlhé obdobie. Za to isté obdobie sme stratili ostatné tipy príjmov, najmä príjmy z reklamy. Vlastné príjmy dnes predstavujú len 3 percentá príjmov. Za ten čas sa znížili príjmy z poplatkov, kvôli rozšíreniu oslobodených. Dôchodcovia platia polovicu, a ďalšie státisíce ľudí neplatia nič, lebo sú zo sociálnych a zdravotných dôvodov oslobodení, čo považujem za prirodzené.

Ale máte zmluvu so štátom, na základe ktorej prichádzajú do RTVS ročne milióny eur?

Zmluva so štátom nám pomáha. Ale keď to zoberiem, koľko nám dáva zmluva a koľko sme bilančne stratili, tak sme niekoľko desiatok miliónov eur v mínuse.
Máme 97 príjmov bez DPH a všetky naše výdavky sú s DPH, ktoré musím zaplatiť. Je to neriešiteľný problém. Nie je to nijako kompenzované a poklesom vlastných príjmov, ktoré boli prirodzene s DPH, je tento dopad ešte vyšší, čo predstavuje sumu takmer 10 mil. eur.
Náš poplatok je de facto najnižší v Európe, nebol 12 rokov zvyšovaný, nebol valorizovaný a je to náš hlavný príjem. Iné príjmy, ktoré sme stratili, neboli kompenzované, tak ten deficit je vysoký. Musím povedať, že napriek tomu sa nám darí fungovať v normálnom režime, ale dlhodobé fungovanie týmto spôsobom je neudržateľné, čo potvrdila aj Rada RTVS už pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok.

Ako si predstavujete financovanie RTVS?

Zvýšenie koncesionárskych poplatkov nie je jedinou možnosťou. Operátori majú povinnosť šíriť RTVS bezplatne, keď máme 90 percent domácnosti, ktorí prijímajú takýmto spôsobom signál. Ľudia platia operátorovi v balíku, ale nie za vysielanie RTVS. Čiže jediné, čo má platiť divák je poplatok nám, teda koncesie. Aktuálnym príkladom manipulácie s programom RTVS je že konkrétny operátor ponúka špeciálny balík zápasov z MS v hokeji, ktoré vysiela RTVS a táto konkrétna ponuka je v HD balíku za 9,90 Eur. Pritom, my tieto práva kupujeme a exkluzívne vlastníme a operátor si pýta za HD cenu vyššiu, ako je náš mesačný, koncesionársky poplatok za celý program rozhlasu a televízie dovedna. Je to absurdné? Prirodzene to budeme riešiť lebo podľa nás to nie je ani v súlade s legislatívou.
RTVS čaká ešte mimoriadny záväzok. Ak chce byť Slovensko usporiadateľom veľkých športových podujatí, musí mať broadcastera, teda vysielateľa, ktorý dokáže poskytnúť signál a dostať ho do celosvetovej siete. V tomto je RTVS nezastupiteľná inými vysielateľmi a organizáciami.
Ak sa nebudeme snažiť o zmenu financovania, nebudeme môcť jednoducho vysielať ambiciózne, vo väzbe na záujmy našich divákov a poslucháčov. Rozvoj a rast RTVS bez zmeny nie je možný a ani súčasný stav nepovažujem za dlhodobo udržateľný.Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Najčítanejšie