Mika chystá zvýšenie koncesionárskych poplatkov

Mika chystá zvýšenie koncesionárskych poplatkov

28.05.2014 12:44 | TV | mk

Generálny riaditeľ Václav Mika, podobne ako jeho predchodcovia, nie je spokojný s výškou koncesionárskych poplatkov, ale ani celkovým spôsobom financovania RTVS.

 


Pri svojom nástupe hovoril, že o zmene poplatku môže hovoriť, až keď diváci uvidia v RTVS zmenu. Dnes si už pripravuje pôdu na zmeny. Na nedostatočné zdroje pre chod RTVS upozornil nedávno pri rozhovore pre Omédiách.com, včera zmenu financovania riešila Rada RTVS, ktorá mu vyjadrila podporu. Aktuálne RTVS spustila kampaň s koncesionárikom. Zmeny musí schváliť parlament.

 

Za systemové riešenie považuje zvýšenie poplatku za infláciu za posledných 12 rokov, za či sľubuje spustenie tretieho programu, ktorý nebude výlučne športový, prípadne ďalšie programové služby. V súčasnosti je výška poplatku 4,64 eura. "Keby mal poplatok v sebe infláciu, dnes sme na 6,95 eura. Nehovorím, že je to suma, ktorú navrhujem, hovorím, že keby mal poplatok v sebe infláciu, dnes sme na sume 6,95," povedal podľa TASR na rade Mika.

Odporúčame aj: Všetko o platení koncesionárskych poplatkov

Václav Mika pre Omédiách.com o tom ako a prečo chce zmeniť financovanie RTVS

V minulosti ste hovorili, že RTVS potrebuje zvýšiť koncesionárske poplatky, ale že divák musí pocítiť zlepšenie, aby vedel, za čo platí. Nastal už ten čas?

Ten čas nastal pred 10 rokmi. Sme v unikátnej situácii, keď na Slovensku 12 rokov neboli zvyšované koncesie. Nepoznám veľa poplatkov, ktoré by nezohľadňovali mieru inflácie a valorizácie za tak dlhé obdobie. Za to isté obdobie sme stratili ostatné tipy príjmov, najmä príjmy z reklamy. Vlastné príjmy dnes predstavujú len 3 percentá príjmov. Za ten čas sa znížili príjmy z poplatkov, kvôli rozšíreniu oslobodených. Dôchodcovia platia polovicu, a ďalšie státisíce ľudí neplatia nič, lebo sú zo sociálnych a zdravotných dôvodov oslobodení, čo považujem za prirodzené.

Ale máte zmluvu so štátom, na základe ktorej prichádzajú do RTVS ročne milióny eur?

Zmluva so štátom nám pomáha. Ale keď to zoberiem, koľko nám dáva zmluva a koľko sme bilančne stratili, tak sme niekoľko desiatok miliónov eur v mínuse.
Máme 97 príjmov bez DPH a všetky naše výdavky sú s DPH, ktoré musím zaplatiť. Je to neriešiteľný problém. Nie je to nijako kompenzované a poklesom vlastných príjmov, ktoré boli prirodzene s DPH, je tento dopad ešte vyšší, čo predstavuje sumu takmer 10 mil. eur.
Náš poplatok je de facto najnižší v Európe, nebol 12 rokov zvyšovaný, nebol valorizovaný a je to náš hlavný príjem. Iné príjmy, ktoré sme stratili, neboli kompenzované, tak ten deficit je vysoký. Musím povedať, že napriek tomu sa nám darí fungovať v normálnom režime, ale dlhodobé fungovanie týmto spôsobom je neudržateľné, čo potvrdila aj Rada RTVS už pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok.

Ako si predstavujete financovanie RTVS?

Zvýšenie koncesionárskych poplatkov nie je jedinou možnosťou. Operátori majú povinnosť šíriť RTVS bezplatne, keď máme 90 percent domácnosti, ktorí prijímajú takýmto spôsobom signál. Ľudia platia operátorovi v balíku, ale nie za vysielanie RTVS. Čiže jediné, čo má platiť divák je poplatok nám, teda koncesie. Aktuálnym príkladom manipulácie s programom RTVS je že konkrétny operátor ponúka špeciálny balík zápasov z MS v hokeji, ktoré vysiela RTVS a táto konkrétna ponuka je v HD balíku za 9,90 Eur. Pritom, my tieto práva kupujeme a exkluzívne vlastníme a operátor si pýta za HD cenu vyššiu, ako je náš mesačný, koncesionársky poplatok za celý program rozhlasu a televízie dovedna. Je to absurdné? Prirodzene to budeme riešiť lebo podľa nás to nie je ani v súlade s legislatívou.
RTVS čaká ešte mimoriadny záväzok. Ak chce byť Slovensko usporiadateľom veľkých športových podujatí, musí mať broadcastera, teda vysielateľa, ktorý dokáže poskytnúť signál a dostať ho do celosvetovej siete. V tomto je RTVS nezastupiteľná inými vysielateľmi a organizáciami.
Ak sa nebudeme snažiť o zmenu financovania, nebudeme môcť jednoducho vysielať ambiciózne, vo väzbe na záujmy našich divákov a poslucháčov. Rozvoj a rast RTVS bez zmeny nie je možný a ani súčasný stav nepovažujem za dlhodobo udržateľný.365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

Jarná kampaň 365 banky, v ktorej využila nový marketingový prístup, tzv. „crowdvertising“, a vyzvala ľudí, aby jej natočili spoty z pohodlia svojej obývačky, zabodovala.

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Rádio Slovensko sa od pondelka 21. septembra v publicistickej relácii Kontakty bude v dvojtýždňovej periodicite venovať otázkam života rómskej národnostnej menšiny.

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa od nedele v Spojených štátoch zablokuje možnosť sťahovať aplikácie TikTok a WeChat, ktoré sú v čínskom vlastníctve.

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Zdravotný stav ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa ďalej zlepšuje, aj keď pomaly. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociálnej sieti Instagram, kde tiež zverejnil svoju fotografiu z prechádzky po schodisku.

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Najčítanejšie