Vstup finančných skupín na mediálny trh považuje šéf TA3 za štandard Foto: TA3

Vstup finančných skupín na mediálny trh považuje šéf TA3 za štandard

27.12.2014 19:43 | TV | mk

Ako hodnotí generálny riaditeľ TA3 rok 2014 a aké má plány s TA3 v budúcom roku? MARTIN ILAVSKÝ poslal takéto odpovede na otázky Omédiách.com:

Ako hodnotíte vstup finančných skupín na mediálny trh?

Televízia TA3 považuje vstup silných investorov do médií za štandardnú súčasť ich existencie v trhovej ekonomike.

Aké zmeny plánujete v budúcom roku v TA3?

Tento rok bol bohatým najmä na domáce spravodajstvo, televízia však rovnako očakáva, že aj budúci rok prinesie množstvo zaujímavých informácií. TA3 prechádza najmä zmenou v online prostredí. Už v blízkej budúcnosti plánuje štart samostatných stránok na Facebooku k jednotlivým reláciám. Ako prvá bude mať samostatnú stránku relácia Motoring, ktorá bude príspevkami previazaná s hlavnou stránkou televízie TA3.

Čo bola top téma roka, na ktorú ste hrdí, že ste ju v TA3 mali prví?

Rok 2014 sa niesol v znamení volieb, ktoré odštartovali už v marci súbojom prezidentských kandidátov o post prezidenta SR. Už o dva mesiace neskôr spracovávala televízia výsledky volieb do Európskeho parlamentu. Rovnako aj novembrovým komunálnym voľbám sa televízia venovala podrobne vo svojich cyklických reláciách. Práve s voľbami súvisia aj top udalosti, keď TA3 priniesla ako prvá rozhovor s novým slovenským prezidentom SR, ako aj rozhovor s novým primátorom Bratislavy.

Čo považujete za najsilnejšiu mediálnu udalosť roka?

Z pohľadu TA3 boli najsledovanejšími udalosťami v roku 2014 na Slovensku voľby. Televízia TA3 v náročnej skúške obstála, pretože svojim komplexným spravodajstvom pokrývala všetky najdôležitejšie udalosti tohtoročných volieb na Slovensku a tejto téme venovala aj najviac vysielacieho času spomedzi všetkých vysielateľov. Relácie, v ktorých sa televízia voľbám venovala, poskytli dostatočné množstvo informácií, ktoré pomohli voličom pri ich rozhodovaní.

Ktorá udalosť podľa vás najviac ovplyvnila mediálny trh?

Trendom v televíznom segmente je sledovanie viacerých obrazoviek v rovnakom čase. Najmä mladšia generácia preferuje prácu s laptopom, smartfónom, resp. tabletom a sledovanie televízie. Takúto zmenu správania pozorovala aj televízia pri svojich reláciách ako napríklad Trochu inak v SND s Adelou Banášovou a Motoring.

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie