Desiatky nemeckých kín bojkotujú filmy štúdia Disney Foto: Disney

Desiatky nemeckých kín bojkotujú filmy štúdia Disney

11.11.2015 13:08 | TV | ČTK

Desiatky nemeckých kín bojkotujú americké filmové štúdio Disney, pretože nesúhlasia s jeho distribučnými požiadavkami.

Najmä kiná v menších mestách sa obávajú, že by museli výrazne zdražieť vstupenky, ak by na podmienky distribútora pristúpili. Ich postoj sa však môže zmeniť v súvislosti s uvedením nového dielu sci-fi ságy Hviezdne vojny, ktorý by sa podľa očakávaní mal stať jedným z tohtoročných najväčších filmových hitov. Veľké reťazce kín už začali predpredaj vstupeniek, hoci premiéra bude až v decembri. Film produkuje práve štúdio Disney a mimoriadny záujem fanúšikov vesmírnej ságy už prinútil veľkú časť malých nemeckých kín k dohode o distribučných podmienkach.

Konflikt medzi štúdiom Disney a prevádzkovateľmi nemeckých kín vypukol v apríli v súvislosti s uvedením filmu Avengers: Age of Ultron. Štúdio vtedy jednostranne zvýšilo sadzbu za prenájom kópie filmu na 53 percent z ceny vstupného z predchádzajúcich 47,5 percent. Nemeckáé kiná žiadali, aby mohli distribútorovi platiť iba 50 percent vstupného, ​​so svojou požiadavkou neuspeli.

Následne sa zhruba 180 kín rozhodlo filmy od štúdia Disney bojkotovať. "Ak by sme prijali podmienky Disneyho, museli by sme v našom kine zvýšiť ceny vstupeniek o dve eurá, aby sme udržali rentabilitu. Teraz sa ich cena pohybuje medzi štyrmi a piatimi eurami," povedal týždenníku Der Spiegel Karl-Heinz Meier, ktorý vedie jediné kino v dolnosaskom meste Quernheim.

Ďalším motívom pre bojkot podľa Meiera bolo, že distribútor chcel rozhodovať o tom, ako dlho zostanú jeho filmy v ponuke kín. Najmä pre malé kiná by to znamenalo zásadné ovplyvnenie ich programu, pretože by nemohli začať premietať iné filmy skôr, než by im to distribútor povolil.

pošli na vybrali.sme.sk


Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

1. Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

Polícia dnes upozornila, že niektorým užívateľom facebooku prišla správa, ktorej autor sa vyhráža, že sa dostal na ich účtu na facebooku, vie si stiahnuť celý obsah a žiada 100 €, ak ich dostane, ich účet nechá tak.

Zmizol poľský milionár a filmový producent

2. Zmizol poľský milionár a filmový producent

Poľskí policajti, hasiči, pohraničníci a záchranári na severovýchode Poľska druhý deň pátrajú po milionárovi a filmovom producentovi Piotrovi Wozniak-Starakovi, ktorý zmizol na Mazurských jazerách.

Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

3. Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

Pri vyšetrovaní prípadu vraždy Jána Kuciaka boli získané poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov, oznámili dnes prokurátori špeciálnej prokuratúry na tlačovej besede.

Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

4. Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

Nezáleží na tom, či prázdninové mesiace strávite v Tatrách, pri jadranskom pobreží alebo kdekoľvek inde. Kým budete mimo domu, treba sa postarať o to, aby vaša obývačka zostala bez neželaných návštev.

Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

5. Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

Čínske štátne médiá sa stali nástrojom informačnej vojny Pekingu proti demonštrantom, ktorí sa od júna búria proti pomerom v Hongkongu. Obhajujú kroky tamojšej polície a manipulatívnym spravodajstvom zhadzujú účastníkov protestov, z ktorých zosnovania vinia Západ. V čínskom podaní sú aktuálne udalosti dielom malej skupiny násilníkov, ktorá bez podpory ľudu usiluje o nezávislosť Hongkongu a rozvracia Čínu, píše denník The New York Times.

DIGI prináša najlepší svetový program

6. DIGI prináša najlepší svetový program

DIGI SLOVAKIA si so štartom svetových futbalových líg pripravila pre svojich zákazníkov zaujímavú jesennú kampaň. Na štyroch kanáloch DIGI SPORT a novom programe PREMIER SPORT čaká na divákov to najlepšie zo svetového futbalu. Zákazníci si môžu vychutnať až 11 športových HD kanálov a k tomu 54 rodinných programov už v základnom balíku za stále nezmenených 9,60 € mesačne. Jesennú kampaň DIGI spúšťa od 15. augusta 2019.

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

7. Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

8. Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

Tri desiatky expertov na Rusko v Európe a USA, medzi nimi pracovníci mimovládnych organizácií, akademici, novinári a politickí aktivisti, sa stali obeťou dômyselného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigatívny server Bellingcat.

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

9. Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

10. Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

Odídenci z Trendu pripravujú ďalší nový ekonomický projekt.

Najčítanejšie