TA3 slúži pred voľbami ako ľahké a nekonfrontačné PR vlády Reprofoto TA3

TA3 slúži pred voľbami ako ľahké a nekonfrontačné PR vlády

26.02.2016 16:02 | TV | mk

RTVS a Markíza zatiaľ poskytujú relatívne vyvážené zobrazenie kandidujúcich subjektov a tém, čo sa už nedá povedať o TA3. Vyplýva to z monitoringu, ktorý v predvolebnom období od 6. do 19. februára pripravila organizácia MEMO98.

 

 

Monitoring bol zameraný na hlavné spravodajské relácie RTVS, Markíza, JOJ a TA3.

RTVS a Markíza od začiatku kampane pomerne vyvážene informovali a predstavovali kandidujúce subjekty, píše MEMO98. Obe televízie mali vlastný formát s ambíciou predstaviť divákom hlavné programové zameranie všetkých strán a koalícií a zároveň predstaviť ich lídra. "Markíza svoj medailón poňala voľnejšie, s bulvárnejšími prvkami, naopak RTVS sa snaží prezentovať subjekty vo formálnejšej rovine."

TA3 ako PR vlády

Naopak MEMO98 kritizuje večerné spravodajské relácie TA3. „Televízia sa už dlhodobo profiluje ako tzv. soft media outlet, keď nie je klasickým predstaviteľom 'watch-dog' prístupu, teda kritického zdroja informácií, ktorého primárnou úlohou je kontrolovať prácu verejných orgánov a predovšetkým vlády, ako základného nositeľa výkonnej moci. Naopak televízia využíva svoj potenciál vo forme ľahkých, jednostranných a nekonfrontačných PR príspevkov v prospech vládnych predstaviteľov," píše sa v správe. Táto tendencia bola badateľná aj počas sledovaného obdobia, jednak skutočnosťou, že televízia bola jediným monitorovaným médiom, ktoré bolo pozitívne naladené k vláde a jednak spôsobom prezentácie kauzy účtovníctva Igora Matoviča.

Strana OĽANO-Nova mala najväčší priestor za celé obdobie (podobne ako pri iných televíziách) – 20,3%. No na rozdiel od iných televízií bola strana I. Matoviča najprezentovanejšou a negatívne zobrazovanou aj v prvom týždni kampane, teda po čiastočnom ukľudnení kauzy, ktorú premiér Fico inicioval tlačovou konferenciou na Úrade vlády 5.2., a ktorá v iných médiách kulminovala medzi 8. a 12.2.

„Navyše spôsob informovania o kauze, často nevyvážený priestor, manipulatívne titulky, komentáre a audio doprovod voči osobe I. Matoviča opätovne otvárajú otázku o novinárskej profesionalite média," píše MEMO98.

Z monitoringu vyplýva, že všetky televízie venovali najväčší priestor vláde. Najväčší podiel za obdobie 2 týždňov jej venovala TA3 (48,2%). Spravodajská televízia bola zároveň jediná, kde o vláde prevažovali pozitívne nad kritickými informáciami. Naopak, najviac kritická voči vláde bola TV Markíza.

Ako reagovala na správu MEMO98 televízia TA3?

„TA3 sa vo svojom vysielaní venuje vždy aktuálnemu dianiu na Slovensku. Jedine televízia TA3 prináša priame prenosy tlačových besied a ako jediná zaradila do svojho vysielania všetky vami vyššie spomenuté témy naživo v plnej dĺžke. Napríklad, TA3 ako jediná vysielala naživo tlačovú besedu Iniciatívy slovenských učiteľov, živé vstupy zo štrajku učiteľov alebo brífing zástupkýň sesterských odborov k hromadným výpovediam zdravotných sestier. Spomínané témy sa v programe televízie TA3 objavili nielen v spravodajstve, ale aj v ďalších spravodajsko – publicistických reláciách, kde dostali všetky zúčastnené strany vyvážený priestor."

pošli na vybrali.sme.sk


Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

1. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

2. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

3. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

4. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

5. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

6. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

7. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

8. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

9. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

10. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Najčítanejšie