TA3 slúži pred voľbami ako ľahké a nekonfrontačné PR vlády Reprofoto TA3

TA3 slúži pred voľbami ako ľahké a nekonfrontačné PR vlády

26.02.2016 16:02 | TV | mk

RTVS a Markíza zatiaľ poskytujú relatívne vyvážené zobrazenie kandidujúcich subjektov a tém, čo sa už nedá povedať o TA3. Vyplýva to z monitoringu, ktorý v predvolebnom období od 6. do 19. februára pripravila organizácia MEMO98.

 

 

Monitoring bol zameraný na hlavné spravodajské relácie RTVS, Markíza, JOJ a TA3.

RTVS a Markíza od začiatku kampane pomerne vyvážene informovali a predstavovali kandidujúce subjekty, píše MEMO98. Obe televízie mali vlastný formát s ambíciou predstaviť divákom hlavné programové zameranie všetkých strán a koalícií a zároveň predstaviť ich lídra. "Markíza svoj medailón poňala voľnejšie, s bulvárnejšími prvkami, naopak RTVS sa snaží prezentovať subjekty vo formálnejšej rovine."

TA3 ako PR vlády

Naopak MEMO98 kritizuje večerné spravodajské relácie TA3. „Televízia sa už dlhodobo profiluje ako tzv. soft media outlet, keď nie je klasickým predstaviteľom 'watch-dog' prístupu, teda kritického zdroja informácií, ktorého primárnou úlohou je kontrolovať prácu verejných orgánov a predovšetkým vlády, ako základného nositeľa výkonnej moci. Naopak televízia využíva svoj potenciál vo forme ľahkých, jednostranných a nekonfrontačných PR príspevkov v prospech vládnych predstaviteľov," píše sa v správe. Táto tendencia bola badateľná aj počas sledovaného obdobia, jednak skutočnosťou, že televízia bola jediným monitorovaným médiom, ktoré bolo pozitívne naladené k vláde a jednak spôsobom prezentácie kauzy účtovníctva Igora Matoviča.

Strana OĽANO-Nova mala najväčší priestor za celé obdobie (podobne ako pri iných televíziách) – 20,3%. No na rozdiel od iných televízií bola strana I. Matoviča najprezentovanejšou a negatívne zobrazovanou aj v prvom týždni kampane, teda po čiastočnom ukľudnení kauzy, ktorú premiér Fico inicioval tlačovou konferenciou na Úrade vlády 5.2., a ktorá v iných médiách kulminovala medzi 8. a 12.2.

„Navyše spôsob informovania o kauze, často nevyvážený priestor, manipulatívne titulky, komentáre a audio doprovod voči osobe I. Matoviča opätovne otvárajú otázku o novinárskej profesionalite média," píše MEMO98.

Z monitoringu vyplýva, že všetky televízie venovali najväčší priestor vláde. Najväčší podiel za obdobie 2 týždňov jej venovala TA3 (48,2%). Spravodajská televízia bola zároveň jediná, kde o vláde prevažovali pozitívne nad kritickými informáciami. Naopak, najviac kritická voči vláde bola TV Markíza.

Ako reagovala na správu MEMO98 televízia TA3?

„TA3 sa vo svojom vysielaní venuje vždy aktuálnemu dianiu na Slovensku. Jedine televízia TA3 prináša priame prenosy tlačových besied a ako jediná zaradila do svojho vysielania všetky vami vyššie spomenuté témy naživo v plnej dĺžke. Napríklad, TA3 ako jediná vysielala naživo tlačovú besedu Iniciatívy slovenských učiteľov, živé vstupy zo štrajku učiteľov alebo brífing zástupkýň sesterských odborov k hromadným výpovediam zdravotných sestier. Spomínané témy sa v programe televízie TA3 objavili nielen v spravodajstve, ale aj v ďalších spravodajsko – publicistických reláciách, kde dostali všetky zúčastnené strany vyvážený priestor."Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Pripraviť sa na budúcnosť pomôže nová služba Finančný plán

Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Pripraviť sa na budúcnosť pomôže nová služba Finančný plán

 Koronakríza poriadne prevetrala peňaženky Slovákov. Každá piata rodina dnes nemá rezervu už ani na jeden mesiac. Dobrou správou však je, že viac ako tri štvrtiny domácností si uvedomujú dôležitosť úspor a chcú si sporiť aspoň toľko čo doteraz. So zabezpečením sa do budúcnosti im teraz pomôže nová unikátna služba Finančný plán.

Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Spoločnosť na výrobu mäsiarskych výrobkov Mecom, ktorú prostredníctvom spoločnosti Carnibona kontroluje Penta, má aktuálne rozsiahlu kampaň, že jej výrobky sú zo slovenského mäsa. Propagovať novú stratégiu sa snaží aj ekonomický týždenník Penty – Trend. Na konci júla zverejnil PR rozhovor so šéfom Mecomu, v pondelok redakčný text, okolo ktorého sa za posledných 24 hodín diali zvláštne veci.

Český Deník N vlani vykázal stratu 30 miliónov korún

Český Deník N vlani vykázal stratu 30 miliónov korún

Český Deník N, ktorý sa inšpiroval slovenským Denníkom N, vlani vykázal stratu 30 miliónov korún a tento rok za prvý polrok strata predstavovala osem miliónov českých korún.

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, mali pracovať pre ruskú tajnú službu

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, mali pracovať pre ruskú tajnú službu

Zamestnanci ruskej ambasády podnikali na Slovensku špionáž pod diplomatickým krytím, upozornil Denník N.

V Hongkongu bol zatknutý prodemokratický mediálny magnát

V Hongkongu bol dnes na základe nového bezpečnostného zákona zatknutý mediálny magnát Jimmy Lai.

Zjazdoví lyžiari a kanoista si zmerali sily v netradičnom trojboji. Kto zvíťazil? (VIDEO)

Zjazdoví lyžiari a kanoista si zmerali sily v netradičnom trojboji. Kto zvíťazil? (VIDEO)

Vodnoslalomár Matej Beňuš a zjazdoví lyžiari Adam a Andreas Žampovci sa stretli v súboji, ktorý preveril ich šikovnosť, rýchlosť aj schopnosti na bicykli. Ich zápolenie je súčasťou kampane spoločnosti BILLA, v ktorej predajniach prebieha počas tohto leta spotrebiteľská súťaž „Uži si leto na bajku“ o 240 športových bicyklov.

Polícia vyšetruje rasistický článok o požiari v Bohumíne

Polícia vyšetruje rasistický článok o požiari v Bohumíne

Polícia vyšetruje rasistický článok o tragickom požiari v Bohumíne.

Šíri sa podvod, ktorý zneužíva tvár Pellegriniho, Rozborila aj Hamšíka (FOTO)

Šíri sa podvod, ktorý zneužíva tvár Pellegriniho, Rozborila aj Hamšíka (FOTO)

Napriek tomu, že statusy s fotkou Vila Rozborila či Petra Pellegriniho sľubujúce milióny, poukážky či auto... vyzerajú už na prvý pohľad veľmi nedôveryhodne, na facebooku na ne stovky ľudí naleteli a podvod vo veľkom ďalej šíria.

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

Americká internetová spoločnosť Twitter prejavila záujem o prevzatie aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v Spojených štátoch.

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Najčítanejšie