TA3 slúži pred voľbami ako ľahké a nekonfrontačné PR vlády Reprofoto TA3

TA3 slúži pred voľbami ako ľahké a nekonfrontačné PR vlády

26.02.2016 16:02 | TV | mk

RTVS a Markíza zatiaľ poskytujú relatívne vyvážené zobrazenie kandidujúcich subjektov a tém, čo sa už nedá povedať o TA3. Vyplýva to z monitoringu, ktorý v predvolebnom období od 6. do 19. februára pripravila organizácia MEMO98.

 

 

Monitoring bol zameraný na hlavné spravodajské relácie RTVS, Markíza, JOJ a TA3.

RTVS a Markíza od začiatku kampane pomerne vyvážene informovali a predstavovali kandidujúce subjekty, píše MEMO98. Obe televízie mali vlastný formát s ambíciou predstaviť divákom hlavné programové zameranie všetkých strán a koalícií a zároveň predstaviť ich lídra. "Markíza svoj medailón poňala voľnejšie, s bulvárnejšími prvkami, naopak RTVS sa snaží prezentovať subjekty vo formálnejšej rovine."

TA3 ako PR vlády

Naopak MEMO98 kritizuje večerné spravodajské relácie TA3. „Televízia sa už dlhodobo profiluje ako tzv. soft media outlet, keď nie je klasickým predstaviteľom 'watch-dog' prístupu, teda kritického zdroja informácií, ktorého primárnou úlohou je kontrolovať prácu verejných orgánov a predovšetkým vlády, ako základného nositeľa výkonnej moci. Naopak televízia využíva svoj potenciál vo forme ľahkých, jednostranných a nekonfrontačných PR príspevkov v prospech vládnych predstaviteľov," píše sa v správe. Táto tendencia bola badateľná aj počas sledovaného obdobia, jednak skutočnosťou, že televízia bola jediným monitorovaným médiom, ktoré bolo pozitívne naladené k vláde a jednak spôsobom prezentácie kauzy účtovníctva Igora Matoviča.

Strana OĽANO-Nova mala najväčší priestor za celé obdobie (podobne ako pri iných televíziách) – 20,3%. No na rozdiel od iných televízií bola strana I. Matoviča najprezentovanejšou a negatívne zobrazovanou aj v prvom týždni kampane, teda po čiastočnom ukľudnení kauzy, ktorú premiér Fico inicioval tlačovou konferenciou na Úrade vlády 5.2., a ktorá v iných médiách kulminovala medzi 8. a 12.2.

„Navyše spôsob informovania o kauze, často nevyvážený priestor, manipulatívne titulky, komentáre a audio doprovod voči osobe I. Matoviča opätovne otvárajú otázku o novinárskej profesionalite média," píše MEMO98.

Z monitoringu vyplýva, že všetky televízie venovali najväčší priestor vláde. Najväčší podiel za obdobie 2 týždňov jej venovala TA3 (48,2%). Spravodajská televízia bola zároveň jediná, kde o vláde prevažovali pozitívne nad kritickými informáciami. Naopak, najviac kritická voči vláde bola TV Markíza.

Ako reagovala na správu MEMO98 televízia TA3?

„TA3 sa vo svojom vysielaní venuje vždy aktuálnemu dianiu na Slovensku. Jedine televízia TA3 prináša priame prenosy tlačových besied a ako jediná zaradila do svojho vysielania všetky vami vyššie spomenuté témy naživo v plnej dĺžke. Napríklad, TA3 ako jediná vysielala naživo tlačovú besedu Iniciatívy slovenských učiteľov, živé vstupy zo štrajku učiteľov alebo brífing zástupkýň sesterských odborov k hromadným výpovediam zdravotných sestier. Spomínané témy sa v programe televízie TA3 objavili nielen v spravodajstve, ale aj v ďalších spravodajsko – publicistických reláciách, kde dostali všetky zúčastnené strany vyvážený priestor."

pošli na vybrali.sme.sk


Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

1. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

2. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

3. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

4. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

5. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

6. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

7. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

8. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

9. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

10. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Najčítanejšie