Televízne noviny Markízy sa za posledný rok historicky najviac prepadli

Televízne noviny Markízy sa za posledný rok historicky najviac prepadli

12.10.2012 07:20 | TV | Miroslava Kernová

Lídrom na trhu spravodajstva sú stále Televízne noviny, Noviny JOJ im dýchajú na krk. Najväčší nárast majú Krimi Noviny JOJ.

 


Súboj medzi hlavnou spravodajskou reláciou Markízy a JOJky sa vyostruje. Hoci je Markíza stále lídrom na trhu a má v priemere najsledovanejšie večerné správy, rozdiel medzi ňou a Novinami JOJ je najmenší za celú doterajšiu históriu merania sledovanosti od roku 2004. Za posledný rok je rozdiel v share v komerčnej kategórii len 3,4 percenta. Pre porovnanie, v roku 2004 to bolo 36,8 percent, pričom Noviny JOJ nedosahovali ani polovičnú sledovanosť hlavných správ Markízy. Bežne si pritom správy Markízy pozeralo aj viac ako 1,2 milióna ľudí starších ako 12 rokov. Dnes je to polovica. V kategórií 12-54 okolo 343 tisíc ľudí. (Noviny JOJ 336 tisíc.)

Treba pripomenúť, že spravodajský trh sa za posledných osem rokov výrazne zmenil. Nie len rozšírením ponuky televíznych programov, ale hlavne rozšírením internetu do väčšiny domácností, kde ľudia prijímajú informácie o dianí zo spravodajských portálov ale aj sociálnych sietí. 

 O hranicu milión divákov prišla Markíza v roku 2008, keď experimentovala so spravodajskými formátmi a JOJ to využila a nasadila Krimi Noviny od 19. hodiny. Od vtedy sledovanosť Televíznych novín klesá. Nie je to tým, že by Noviny JOJ rástli. Tie zaznamenali posledný rok len malý nárast a držia si už niekoľko rokov stabilnú pozíciu pohybujúcu sa okolo 34,5 percent (12-54). Pričom pribúdajú dni, keď sa darí Novinám JOJ Televízne noviny Markízy predbehnúť.

 

Krimi Noviny JOJ - najväčší skokan roka

V porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom najvýrazne narástli JOJkárske Krimi Noviny so štartom o 19. hodine. Paradoxne narastajú v dobe, keď v ich programovom slote od 19:00 do 19:30 sú od minulého roka nasadené aj Správy STV. Hlavne správy Markízy zaznamenali oproti minulému roku prepad.

Rovnako v kontinuálnom prepade z roka na rok pokračujú aj Správy STV a posun štartu na 19:00 im nepomohol. V komerčnej kategórii majú Share len 5,4 percentá, o čosi lepšie je to v 12+, kde Správy na Jednotke a Dvojke majú spolu 9,6 percenta.

 

 PMT-TNS

Krejčovým novinám sa zatiaľ darí

Spravodajstvo Markízy má od začiatku októbra nového šéfa spravodajstva Henricha Krejču. Je inovované, do relácie priniesol aj nové prostriedky, ktoré sú typické pre bulvár. On sám takéto hodnotenie odmieta. "Už som si prečítal, že ideme bulvarizovať správy. Je to hlúposť. Ideme správy robiť zrozumiteľnejšie, ľudovejšie, aby tomu rozumel každý. Vzdelanci aj bežní ľudia," povedal Krejča v rozhovore pre SME.

Doterajšie vedenie spravodajstva Markízy Lukáš Diko a Tibor Búza prešlo do RTVS. Ich hlavnou úlohou je nielen zastaviť prepad, ale ambíciou šéfa RTVS Vácava Miku je vybudovať v STV silné a rešpektované spravodajstvo.

Za Krejčových prvých desať dní vo funkcii boli Televízne noviny na pár výnimiek lídrom na trhu. Je pravdepodobné, že rozloženie síl sa bude najbližšie mesiace meniť. Nielen zmeneným spôsobom informovania v Markíze, ale očakávajú sa zmeny aj v STV. Lukáš Diko nastupuje do funkcie šéfa spravodajstva 15. októbra.

(FOTO: TV Markíza)Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o výskyte pľúcnej choroby vo Wu-chan až po dvoch žiadostiach vznesených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Najčítanejšie