Televízne noviny Markízy sa za posledný rok historicky najviac prepadli

Televízne noviny Markízy sa za posledný rok historicky najviac prepadli

12.10.2012 07:20 | TV | Miroslava Kernová

Lídrom na trhu spravodajstva sú stále Televízne noviny, Noviny JOJ im dýchajú na krk. Najväčší nárast majú Krimi Noviny JOJ.

 


Súboj medzi hlavnou spravodajskou reláciou Markízy a JOJky sa vyostruje. Hoci je Markíza stále lídrom na trhu a má v priemere najsledovanejšie večerné správy, rozdiel medzi ňou a Novinami JOJ je najmenší za celú doterajšiu históriu merania sledovanosti od roku 2004. Za posledný rok je rozdiel v share v komerčnej kategórii len 3,4 percenta. Pre porovnanie, v roku 2004 to bolo 36,8 percent, pričom Noviny JOJ nedosahovali ani polovičnú sledovanosť hlavných správ Markízy. Bežne si pritom správy Markízy pozeralo aj viac ako 1,2 milióna ľudí starších ako 12 rokov. Dnes je to polovica. V kategórií 12-54 okolo 343 tisíc ľudí. (Noviny JOJ 336 tisíc.)

Treba pripomenúť, že spravodajský trh sa za posledných osem rokov výrazne zmenil. Nie len rozšírením ponuky televíznych programov, ale hlavne rozšírením internetu do väčšiny domácností, kde ľudia prijímajú informácie o dianí zo spravodajských portálov ale aj sociálnych sietí. 

 O hranicu milión divákov prišla Markíza v roku 2008, keď experimentovala so spravodajskými formátmi a JOJ to využila a nasadila Krimi Noviny od 19. hodiny. Od vtedy sledovanosť Televíznych novín klesá. Nie je to tým, že by Noviny JOJ rástli. Tie zaznamenali posledný rok len malý nárast a držia si už niekoľko rokov stabilnú pozíciu pohybujúcu sa okolo 34,5 percent (12-54). Pričom pribúdajú dni, keď sa darí Novinám JOJ Televízne noviny Markízy predbehnúť.

 

Krimi Noviny JOJ - najväčší skokan roka

V porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom najvýrazne narástli JOJkárske Krimi Noviny so štartom o 19. hodine. Paradoxne narastajú v dobe, keď v ich programovom slote od 19:00 do 19:30 sú od minulého roka nasadené aj Správy STV. Hlavne správy Markízy zaznamenali oproti minulému roku prepad.

Rovnako v kontinuálnom prepade z roka na rok pokračujú aj Správy STV a posun štartu na 19:00 im nepomohol. V komerčnej kategórii majú Share len 5,4 percentá, o čosi lepšie je to v 12+, kde Správy na Jednotke a Dvojke majú spolu 9,6 percenta.

 

 PMT-TNS

Krejčovým novinám sa zatiaľ darí

Spravodajstvo Markízy má od začiatku októbra nového šéfa spravodajstva Henricha Krejču. Je inovované, do relácie priniesol aj nové prostriedky, ktoré sú typické pre bulvár. On sám takéto hodnotenie odmieta. "Už som si prečítal, že ideme bulvarizovať správy. Je to hlúposť. Ideme správy robiť zrozumiteľnejšie, ľudovejšie, aby tomu rozumel každý. Vzdelanci aj bežní ľudia," povedal Krejča v rozhovore pre SME.

Doterajšie vedenie spravodajstva Markízy Lukáš Diko a Tibor Búza prešlo do RTVS. Ich hlavnou úlohou je nielen zastaviť prepad, ale ambíciou šéfa RTVS Vácava Miku je vybudovať v STV silné a rešpektované spravodajstvo.

Za Krejčových prvých desať dní vo funkcii boli Televízne noviny na pár výnimiek lídrom na trhu. Je pravdepodobné, že rozloženie síl sa bude najbližšie mesiace meniť. Nielen zmeneným spôsobom informovania v Markíze, ale očakávajú sa zmeny aj v STV. Lukáš Diko nastupuje do funkcie šéfa spravodajstva 15. októbra.

(FOTO: TV Markíza)Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí.

Vyhlásenie: Proti volebnej fraške a policajnej brutalite! Za slobodu Bieloruska!

My, príslušníci občianskej spoločnosti Slovenska, ako ľudia ktorí si ctia slobodné demokratické voľby, vyjadrujeme našu plnú podporu občiankam a občanom Bieloruska v ich protestoch proti masívnemu falšovaniu výsledkov prezidentských volieb, v ich boji za slobodu, ktorú im pred 26 rokmi ukradol človek, ktorý je dnes považovaný za jedného z posledných diktátorov v Európe.

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je bývalý novinár Karol Zimmer. Ten na ministerstvo, na čele ktorého je Milan Krajniak zo Sme rodina, nastúpil 1. júla 2020.

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V bieloruskom Minsku tretiu noc pokračujú protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra Lukašenka. "Policajti zasahujú s novou silou. Zatýkanie začalo. Počuť aj výbuchy, podobné ohlušujúcim granátom, ale k potýčkam doteraz nedošlo," hlási opozičný server Belorusskij partizan s odvolaním sa na informácie zo sociálnych sietí.

Na ministerstve vnútra musel skončiť aj bývalý televízny redaktor

Na ministerstve vnútra musel skončiť aj bývalý televízny redaktor

Bývalý televízny redaktor posledné roky nemal čas chodiť do roboty na ministerstve. Venoval sa vlastnej firme a krízovej komunikácii.

Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Pripraviť sa na budúcnosť pomôže nová služba Finančný plán

Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Pripraviť sa na budúcnosť pomôže nová služba Finančný plán

 Koronakríza poriadne prevetrala peňaženky Slovákov. Každá piata rodina dnes nemá rezervu už ani na jeden mesiac. Dobrou správou však je, že viac ako tri štvrtiny domácností si uvedomujú dôležitosť úspor a chcú si sporiť aspoň toľko čo doteraz. So zabezpečením sa do budúcnosti im teraz pomôže nová unikátna služba Finančný plán.

Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Spoločnosť na výrobu mäsiarskych výrobkov Mecom, ktorú prostredníctvom spoločnosti Carnibona kontroluje Penta, má aktuálne rozsiahlu kampaň, že jej výrobky sú zo slovenského mäsa. Propagovať novú stratégiu sa snaží aj ekonomický týždenník Penty – Trend. Na konci júla zverejnil PR rozhovor so šéfom Mecomu, v pondelok redakčný text, okolo ktorého sa za posledných 24 hodín diali zvláštne veci.

Český Deník N vlani vykázal stratu 30 miliónov korún

Český Deník N vlani vykázal stratu 30 miliónov korún

Český Deník N, ktorý sa inšpiroval slovenským Denníkom N, vlani vykázal stratu 30 miliónov korún a tento rok za prvý polrok strata predstavovala osem miliónov českých korún.

Najčítanejšie