Polícia začala trestné stíhanie proti novinárovi z JOJ za komentáre na facebooku Foto: JOJ

Polícia začala trestné stíhanie proti novinárovi z JOJ za komentáre na facebooku

12.02.2018 21:25 | TV | mk

Trestné stíhanie je absurdné z viacerých dôvodov.

 Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s komentárom, ktorý napísal na svojom facebookovom profile novinár Arpád Soltész.

Oznámenie o začatí trestného stíhania zverejnil na Facebooku aktivista Kotlebovej ĽSNS Radovan Hynek, ktorý trestné oznámenie aj podal. Na prípad upozornil Denník N.

Podľa upovedomenia o začatí trestného stíhania, ktoré zverejnil Hynek, NAKA začala trestné stíhanie pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, „nakoľko doposiaľ nestotožnený páchateľ dňa 13. 11. 2017 z bližšie nezisteného miesta verejne účinným spôsobom na portáli Facebook s profilom „Arpad Soltész" s nezistenými technickými prostriedkami opakovane sprístupňoval svojim priateľom, ako aj iným osobám dva písomné nenávistné komentáre, ktorými hanobil rasu bielej pleti, a to konkrétne: pri článku A. Soltésza s názvom Lucia Nicholsonová ministerka otroctva, kde je okrem iného napísané aj to „Aby bolo jasné, že biela spodina sa môže cítiť v bezpečí", napísal komentár „Alebo to bude ministerstvo konečného riešenia rómskej otázky?" a v čase o 15:56 napísal: „Nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu."

Polícia zatiaľ Soltésza o trestnom stíhaní neinformovala. Novinár, ktorý pravidelne vo svojich komentároch upozorňuje na rasizmus, ho považuje za absurdné. Odmieta, že by pri jeho výroku šlo o rasizmus. „Oficiálne o ničom neviem, pretože polícia zjavne koná vo veci. Zrejme má obavy, že sa nebudem k svojmu profilu na facebooku alebo k svojim vyjadreniam hlásiť. Sú moje a stojím si za nimi," povedal Soltész pre Omédiách.com.

""Biela spodina" je slovenský ekvivalent "white trash", ktorý nemá s rasou nič spoločné. Naopak, označuje príslušníkov privilegovanej bielej majority, ktorý to v živote nedokázali dotiahnuť ďalej ako na sociálne dno, ale často sa cítia nadradení len preto, že sú bieli. V skutočnosti si nemyslím, že ako príslušník privilegovanej bielej väčšiny môžem hanobiť bielu rasu. Chápem, že nacista obmedzeného intelektu tomu nerozumie, ale rozhodne by som sa chcel pozrieť do očí policajtovi, ktorý sa podpísal pod to uznesenie. Lebo ak má hodnosť podplukovníka a titul doktora práv, mal by byť aj gramotný, čiže schopný porozumieť napísanému textu v súvislostiach," reagoval Soltész.

Odporúčame aj: Na trestné stíhanie proti Arpádovi Soltészovi z JOJ sa pozrie špeciálny prokurátor

Zaujímavý je však Hynek, ktorý podal trestné oznámenie.

 

Na facebooku zdieľa dezinformácie z proruského Sputnika, Hlavných správ, zdieľa antisemitské komentáre, obdivné statusy Jozefa Tisa, podporuje kotlebovcov, pravidelne sa sťažuje, že ho facebook blokuje, ale mal napríklad problém s súťažiacou Miss, ktorá má tmavú pleť.

pošli na vybrali.sme.sk


Seznam.cz: Lukačovič svá média pro byznys nezneužívá

1. Seznam.cz: Lukačovič svá média pro byznys nezneužívá

Vedení společnosti Seznam.cz odmítlo obvinění MF Dnes, že majitel Seznamu Ivo Lukačovič zneužívá svá média pro vlastní byznysové zájmy.

Našla sa autorka rozhovoru s Janou Vaľovou: Šéfka ma uistila, že je to moja posledná špinavá práca

2. Našla sa autorka rozhovoru s Janou Vaľovou: Šéfka ma uistila, že je to moja posledná špinavá práca

Oceňujem redaktorku, že síce neskoro, ale že sa ozvala a ešte takto verejne a popísala, ako k rozhovoru došlo.

Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti monitoringu médií - spoločnosť Monitora

3. Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti monitoringu médií - spoločnosť Monitora

Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti poskytovania servisu monitorovacích služieb – spoločnosť Monitora, ktorá poskytuje komplexný real-time monitoring médií a pokročilé riešenie pre analýzu a meranie médií so skúsenosťami z ČR.

Zverejnili nominácie na Globálneho marketéra roka 2018

4. Zverejnili nominácie na Globálneho marketéra roka 2018

Svetová federácia zadávateľov reklamy (WFA) zverejnila nominácie na cenu pre Globálneho marketéra roka 2018.

Babiš: Nikdy neodstúpim, nech si to všetci zapamätajú!

5. Babiš: Nikdy neodstúpim, nech si to všetci zapamätajú!

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že nikdy neodstoupí. V emotivním projevu před odletem do Bruselu takto reagoval na dotazy novinářů ke kauze, kterou tento týden rozpoutal rozhovor s jeho synem, jenž údajně trpí schizofrenií.

Agrofert od Babiša sa rozšíri o ďalšie časopisy

6. Agrofert od Babiša sa rozšíri o ďalšie časopisy

Mediálna skupina Mafra, ktorá spadá pod koncern Agrofert zvereneckého fondu Andreja Babiša, výrazne rozšíri svoje mediálne portfólio.

Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

7. Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

Odborná porota zverejnila mená nominovaných marketingových profesionálov na cenu Marketér roka.

4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

8. 4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

Telekom ju od začiatku zrýchlil dvanásťnásobne, sprístupnil pokrytie po celej krajine a päťkrát získal certifikát Best in Test.

Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

9. Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

Americký prezident Donald Trump považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov v najvyššej štátnej funkcii zníženie obľuby médií medzi Američanmi.

Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

10. Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

Vo veku 87 rokov zomrel vo štvrtok v Drážďanoch nemecký filmový a divadelný herec Rolf Hoppe.

Najčítanejšie