Polícia začala trestné stíhanie proti novinárovi z JOJ za komentáre na facebooku Foto: JOJ

Polícia začala trestné stíhanie proti novinárovi z JOJ za komentáre na facebooku

12.02.2018 21:25 | TV | mk

Trestné stíhanie je absurdné z viacerých dôvodov.

 Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s komentárom, ktorý napísal na svojom facebookovom profile novinár Arpád Soltész.

Oznámenie o začatí trestného stíhania zverejnil na Facebooku aktivista Kotlebovej ĽSNS Radovan Hynek, ktorý trestné oznámenie aj podal. Na prípad upozornil Denník N.

Podľa upovedomenia o začatí trestného stíhania, ktoré zverejnil Hynek, NAKA začala trestné stíhanie pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, „nakoľko doposiaľ nestotožnený páchateľ dňa 13. 11. 2017 z bližšie nezisteného miesta verejne účinným spôsobom na portáli Facebook s profilom „Arpad Soltész" s nezistenými technickými prostriedkami opakovane sprístupňoval svojim priateľom, ako aj iným osobám dva písomné nenávistné komentáre, ktorými hanobil rasu bielej pleti, a to konkrétne: pri článku A. Soltésza s názvom Lucia Nicholsonová ministerka otroctva, kde je okrem iného napísané aj to „Aby bolo jasné, že biela spodina sa môže cítiť v bezpečí", napísal komentár „Alebo to bude ministerstvo konečného riešenia rómskej otázky?" a v čase o 15:56 napísal: „Nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu."

Polícia zatiaľ Soltésza o trestnom stíhaní neinformovala. Novinár, ktorý pravidelne vo svojich komentároch upozorňuje na rasizmus, ho považuje za absurdné. Odmieta, že by pri jeho výroku šlo o rasizmus. „Oficiálne o ničom neviem, pretože polícia zjavne koná vo veci. Zrejme má obavy, že sa nebudem k svojmu profilu na facebooku alebo k svojim vyjadreniam hlásiť. Sú moje a stojím si za nimi," povedal Soltész pre Omédiách.com.

""Biela spodina" je slovenský ekvivalent "white trash", ktorý nemá s rasou nič spoločné. Naopak, označuje príslušníkov privilegovanej bielej majority, ktorý to v živote nedokázali dotiahnuť ďalej ako na sociálne dno, ale často sa cítia nadradení len preto, že sú bieli. V skutočnosti si nemyslím, že ako príslušník privilegovanej bielej väčšiny môžem hanobiť bielu rasu. Chápem, že nacista obmedzeného intelektu tomu nerozumie, ale rozhodne by som sa chcel pozrieť do očí policajtovi, ktorý sa podpísal pod to uznesenie. Lebo ak má hodnosť podplukovníka a titul doktora práv, mal by byť aj gramotný, čiže schopný porozumieť napísanému textu v súvislostiach," reagoval Soltész.

Odporúčame aj: Na trestné stíhanie proti Arpádovi Soltészovi z JOJ sa pozrie špeciálny prokurátor

Zaujímavý je však Hynek, ktorý podal trestné oznámenie.

 

Na facebooku zdieľa dezinformácie z proruského Sputnika, Hlavných správ, zdieľa antisemitské komentáre, obdivné statusy Jozefa Tisa, podporuje kotlebovcov, pravidelne sa sťažuje, že ho facebook blokuje, ale mal napríklad problém s súťažiacou Miss, ktorá má tmavú pleť.

pošli na vybrali.sme.sk


V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

1. V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

V predvečer výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Primaciálnom námestí v Bratislave rozsvietil nápis #ALL FOR JAN so známou fotkou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

2. Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

Viac ako 400 novinárov sa podpísalo pod vyhlásenie k výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

3. S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

Orange rozširuje ponuku obľúbených nonstop dátových balíkov a svojim zákazníkom prináša ďalšie možnosti, ako bez obmedzení využívať dáta a mobilné aplikácie.

Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

4. Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

Zástupcovia vlád krajín Európskej únie dnes schválili kompromisnú verziu dohody o ochrane autorských práv na internete, ktorá bola minulý týždeň dosiahnutá spoločne s Európskym parlamentom.

Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

5. Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

Společnost Czech Media Invest (CMI) prodala skupinu polských rozhlasových stanic Eurozet, které loni získala od francouzského koncernu Lagardere.

Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

6. Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

Ako povedal bývalý prezident Barack Obama, „je to nádej vzbudzujúca kniha o tom, čo dokáže ľudský pokrok, keď sa naučíme pracovať s faktami namiesto toho, aby sme podliehali vrodeným predsudkom a zaujatosti.“

Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

7. Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka majú pochybnosti, či sa vyšetrovateľom podarí úplne vyšetriť vraždu ich syna vrátane odhalenia objednávateľa činu.

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

8. The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

9. Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

Český senátor a miliardár Ivo Valenta prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu. ČTK dnes povedal, že sa pre prevod rozhodol kvôli dedičskému usporiadaniu majetku.

Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)

10. Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)


SME.sk spúšťa novú videosekciu a niekoľko nových relácií.

 

Najčítanejšie