Silnú zostavu v RTVS stopli. O interrupciách a právach žien sa v RTVS debatuje bez žien Reprofoto RTVS

Silnú zostavu v RTVS stopli. O interrupciách a právach žien sa v RTVS debatuje bez žien

19.05.2020 16:55 | Blog | Miroslava Kernová

V marci RTVS pozastavila výrobu väčšiny cyklických publicistických relácií, medzi nimi aj špeciálnej diskusnej relácie Silná zostava, v ktorej debatovali prevažne ženy na rôzne spoločenské témy s moderátorkou Oľgou Bakovou.

Keď v polovičke marca RTVS vysielala reláciu Silná zostava, nič nenasvedčovalo tomu, že minimálne tento rok už túto reláciu diváci neuvidia.

Od apríla sa na obrazovku postupne vrátila väčšina relácií a pribudli aj nové, Silná zostava sa na obrazovku nevrátila. A podľa všetkého, sa tak skoro nevráti. Ak vôbec.

„Silná zostava sa na obrazovky Dvojky vráti na budúci rok po tom ako prejde dramaturgickou úpravou, keďže sa vysielala štyri televízne sezóny a pre oslovenie väčšej skupiny divákov je prirodzené, že potrebuje isté zmeny,“ reagovala na otázky Omediach.com hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Moderátorka Oľga Baková z relácie odišla. RTVS náhradu nemá. Obsadenie moderátorského postu sa podľa slov hovorkyne rieši.

Viac: Dlhoročná moderátorka Oľga Baková už nepracuje v médiách

Silná zostava patrila medzi málo projektov, ktoré za posledné roky v RTVS vznikli a udržali si dobré meno. A patrila medzi málo relácií, kde sa so ženami debatovalo aj na vážne spoločenské témy.

Napriek pozitívnym ohlasom ju vedenie RTVS stoplo. Namiesto nej pribudli viaceré nové relácie, medzi ktorými je aj zvláštna relácia Fakty a impulzy, či nová diskusná relácia Do kríža, v ktorej debatujú ako moderátori muži prevažne len s mužmi.
Od januára, od kedy RTVS reláciu vysiela, pozvali moderátori do relácie cca 28 mužov a len 4 ženy.

Ani k takej téme, ako je rozhodovanie o interrupcii s názvom "Nenarodení: Kto ma rozhodnúť?", ktorú RTVS odvysiela v stredu, ženu neuvidíte. S moderátorom Jaroslavom Daniškom budú o tejto téme diskutovať dvaja muži: Vladimír Palko a Martin Poliačik.

Aktualizácia o stanovisko moderátora a tvorcu relácie Jaroslava Danišku 20.5.2020:

Do kríža vznikla ešte minulý rok, vysielať sa začala na konci januára tohto roku a jej dramaturgia, zameranie a poslanie nijako nesúvisí s reláciou Silná zostava, ani inými reláciami.Zameranie Do kríža tiež nijako nesúvisí s tým, či v nej diskutujú muži alebo ženy, našim cieľom je polemika otvorená, krížová a férová. Je našou snahou pozývať tých najlepších diskutérov k témam, kde sa navzájom nezhodnú. Sme radi, že sa to darí, pretože nešvárom našej doby je diskutovanie tých, ktorí spolu súhlasia a navzájom si prikyvujú. Podstatou diskusie je predsa pluralita a výmena názorov, nie lajkovanie vo vlastnej bubline. Preto sme boli radi, keď prišla o víťazstve Igora Matoviča a jeho vláde s Richardom Sulíkom diskutovať profesorka Iveta Radičová, ktorá s obidvomi mala svoju skúsenosť, alebo keď o odkaze Jána Pavla II. diskutovali prof. a arcibiskup Cyril Vasiľ s docentom Ondrejom Prostredníkom, alebo o práve na život páni Vladimír Palko a Martin Poliačik. Odmietam argument, že je problém, že o téme života pred narodením a práve na potrat nemôžu diskutovať dvaja muži, diskusia o ľudských právach je založená na argumentácii a formulovaní nejakého stanoviska, nie na gender-identite diskutéra. Je preto jedno či debatujú dvaja muži, dve ženy alebo muž a žena, polemiku zabezpečujú dva odlišné názory, a tie sú zastúpené silnými diskutérmi.A ešte jedna vec. Diskusia bola nahraná v septembri roku 2019, krátko pred pochodom za život v Bratislave, teraz sme ju zaradili preto, že sme nemohli nahrávať z technických dôvodov, na čo bola relácia plánovaná.

Zaujíma vás zákulisie médií, sledujte nás aj na Facebooku.Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Najčítanejšie