Nový Čas si privlastnil tému kolabujúcich predavačiek Ilustr. foto: Facebook Nový Čas

Nový Čas si privlastnil tému kolabujúcich predavačiek

29.04.2016 12:03 | Blog | Miroslava Kernová

Jedným z prejavov slušnosti v médiách je, že ak prinesie jedno médium exkluzívnu informáciu, ďalšie médiá, ktoré o tom píšu, odkážu na pôvodný zdroj a informáciu citujú. Na Slovensku sú stále médiá, ktoré to ignorujú.

 


Naposledy vzorový príklad, ako necitovať predviedla redakcia Nového Času.

 

Už 13. apríla upozornila redakcia Košice:dnes na nenormálne pracovné podmienky, ktoré musiaznášať predavačky v sieti Agro Milk. „Niektoré predavačky v sieti predajní Milk Agro v Košiciach od únavy odpadávali a museli ich ratovať záchranári. Práve od záchranárov sme sa dozvedeli o tomto pozoruhodnom probléme. Vyplynul z vyčerpanosti a nadčasov, za ktoré predavačky nedostali ani odmenu, ani náhradné voľno," píše Košice:dnes v článku s názvom Predavačky od únavy odpadávali. Redakcia v nasledujúcich dňoch priniesla sériu článkov s reportážami, výpoveďami predavačiek a ich príbuzných. Pod tlak sa vďaka článkom dostal aj Inšpektorát práce, ktoré sa začal prípadom viac zaoberať.

Tu sú články:

13. apríla Predavačky od únavy odpadávali

18. apríla Šikanované predavačky spustili lavínu
16. apríla Predajne Milk Agro oblepili srdiečkami
19. apríla Ďalší kolps v práci
21. apríla Inšpektorát: V Milk Agro sú problémy s nadčasmi

Sériu článkov na túto tému, kde pracovníčky hovoria o takmer otrokárskom zdieraní, vzbudila pozornosť čitateľov aj médií.

Takmer dva týždne od prvého článku na Košice:dnes vyšiel v Novom Čase článok s titulkom: Predavačky košických potravín kolabujú od vyčerpania: Desivé praktiky obchodu odhalené! Žiadna zmienka o tom, že tému otvoril denník Košice:dnes. V článku nezdrojuju nikoho, resp. pri jednom citáte svoj sesterský web aktuality.sk, teda nie pôvodný zdroj, ktorý na prípad upozornil.

„Volal som redaktorovi Nového Času v Košiciach, prečo neuvádza zdroj, keď vie, že to je naša téma. Nasledovala rozpačitá odpoveď smerujúca k editovaniu v Bratislave," povedal pre Omédiách.com šéfredaktor Košice:dnes Dušan Karolyi.
Prečo redakcia neuviedla pôvodný zdroj som sa pýtala šéfredaktorky Nového Času aj vydavateľstva Ringier Axel Springer SR. Vydavateľstvo ani šéfredaktorka neodpovedali.

„Považujem to za nekorektné. Sú situácie, pri ktorých je diskutabilné, kto je prvotný zdroj a či ho vôbec uvádzať. Táto však bola učebnicová," povedal Karolyi.
Podobných prípadov je v Novom Čase ale aj v iných médiách - napríklad v Plus jeden deň či Plus 7 dní - neúrekom.

Téme sa venovala aj RTVS v relácii K Veci, kde korektne citovala pôvodný zdroj a dokonca požiadala redaktora Košice:dnes, aby sa v živom vstupe k prípadu vyjadril. Podobne nemala problém s citáciou ani Markíza a ďalšie médiá.

pošli na vybrali.sme.sk


Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

1. Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

Nezáleží na tom, či prázdninové mesiace strávite v Tatrách, pri jadranskom pobreží alebo kdekoľvek inde. Kým budete mimo domu, treba sa postarať o to, aby vaša obývačka zostala bez neželaných návštev.

Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

2. Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

Čínske štátne médiá sa stali nástrojom informačnej vojny Pekingu proti demonštrantom, ktorí sa od júna búria proti pomerom v Hongkongu. Obhajujú kroky tamojšej polície a manipulatívnym spravodajstvom zhadzujú účastníkov protestov, z ktorých zosnovania vinia Západ. V čínskom podaní sú aktuálne udalosti dielom malej skupiny násilníkov, ktorá bez podpory ľudu usiluje o nezávislosť Hongkongu a rozvracia Čínu, píše denník The New York Times.

DIGI prináša najlepší svetový program

3. DIGI prináša najlepší svetový program

DIGI SLOVAKIA si so štartom svetových futbalových líg pripravila pre svojich zákazníkov zaujímavú jesennú kampaň. Na štyroch kanáloch DIGI SPORT a novom programe PREMIER SPORT čaká na divákov to najlepšie zo svetového futbalu. Zákazníci si môžu vychutnať až 11 športových HD kanálov a k tomu 54 rodinných programov už v základnom balíku za stále nezmenených 9,60 € mesačne. Jesennú kampaň DIGI spúšťa od 15. augusta 2019.

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

4. Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

5. Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

Tri desiatky expertov na Rusko v Európe a USA, medzi nimi pracovníci mimovládnych organizácií, akademici, novinári a politickí aktivisti, sa stali obeťou dômyselného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigatívny server Bellingcat.

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

6. Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

7. Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

Odídenci z Trendu pripravujú ďalší nový ekonomický projekt.

Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

8. Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém dnešním zasedání vyměřila pokutu 400.000 korun televizi Barrandov za neobjektivitu a nevyváženost v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

9. Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí majú dve zamestnania. Pätina pracujúcich, každý desiaty dôchodca a každý ôsmy rodič, starajúci sa o dieťa do troch rokov však v prieskume uviedli, že musia mať ešte jeden džob.

Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

10. Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

Speváčka Marta Jandová bude mať vlastnú televíznu talkshow.

Najčítanejšie