Nový Čas si privlastnil tému kolabujúcich predavačiek Ilustr. foto: Facebook Nový Čas

Nový Čas si privlastnil tému kolabujúcich predavačiek

29.04.2016 12:03 | Blog | Miroslava Kernová

Jedným z prejavov slušnosti v médiách je, že ak prinesie jedno médium exkluzívnu informáciu, ďalšie médiá, ktoré o tom píšu, odkážu na pôvodný zdroj a informáciu citujú. Na Slovensku sú stále médiá, ktoré to ignorujú.

 


Naposledy vzorový príklad, ako necitovať predviedla redakcia Nového Času.

 

Už 13. apríla upozornila redakcia Košice:dnes na nenormálne pracovné podmienky, ktoré musiaznášať predavačky v sieti Agro Milk. „Niektoré predavačky v sieti predajní Milk Agro v Košiciach od únavy odpadávali a museli ich ratovať záchranári. Práve od záchranárov sme sa dozvedeli o tomto pozoruhodnom probléme. Vyplynul z vyčerpanosti a nadčasov, za ktoré predavačky nedostali ani odmenu, ani náhradné voľno," píše Košice:dnes v článku s názvom Predavačky od únavy odpadávali. Redakcia v nasledujúcich dňoch priniesla sériu článkov s reportážami, výpoveďami predavačiek a ich príbuzných. Pod tlak sa vďaka článkom dostal aj Inšpektorát práce, ktoré sa začal prípadom viac zaoberať.

Tu sú články:

13. apríla Predavačky od únavy odpadávali

18. apríla Šikanované predavačky spustili lavínu
16. apríla Predajne Milk Agro oblepili srdiečkami
19. apríla Ďalší kolps v práci
21. apríla Inšpektorát: V Milk Agro sú problémy s nadčasmi

Sériu článkov na túto tému, kde pracovníčky hovoria o takmer otrokárskom zdieraní, vzbudila pozornosť čitateľov aj médií.

Takmer dva týždne od prvého článku na Košice:dnes vyšiel v Novom Čase článok s titulkom: Predavačky košických potravín kolabujú od vyčerpania: Desivé praktiky obchodu odhalené! Žiadna zmienka o tom, že tému otvoril denník Košice:dnes. V článku nezdrojuju nikoho, resp. pri jednom citáte svoj sesterský web aktuality.sk, teda nie pôvodný zdroj, ktorý na prípad upozornil.

„Volal som redaktorovi Nového Času v Košiciach, prečo neuvádza zdroj, keď vie, že to je naša téma. Nasledovala rozpačitá odpoveď smerujúca k editovaniu v Bratislave," povedal pre Omédiách.com šéfredaktor Košice:dnes Dušan Karolyi.
Prečo redakcia neuviedla pôvodný zdroj som sa pýtala šéfredaktorky Nového Času aj vydavateľstva Ringier Axel Springer SR. Vydavateľstvo ani šéfredaktorka neodpovedali.

„Považujem to za nekorektné. Sú situácie, pri ktorých je diskutabilné, kto je prvotný zdroj a či ho vôbec uvádzať. Táto však bola učebnicová," povedal Karolyi.
Podobných prípadov je v Novom Čase ale aj v iných médiách - napríklad v Plus jeden deň či Plus 7 dní - neúrekom.

Téme sa venovala aj RTVS v relácii K Veci, kde korektne citovala pôvodný zdroj a dokonca požiadala redaktora Košice:dnes, aby sa v živom vstupe k prípadu vyjadril. Podobne nemala problém s citáciou ani Markíza a ďalšie médiá.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončení program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie