Nový Čas si privlastnil tému kolabujúcich predavačiek Ilustr. foto: Facebook Nový Čas

Nový Čas si privlastnil tému kolabujúcich predavačiek

29.04.2016 12:03 | Blog | Miroslava Kernová

Jedným z prejavov slušnosti v médiách je, že ak prinesie jedno médium exkluzívnu informáciu, ďalšie médiá, ktoré o tom píšu, odkážu na pôvodný zdroj a informáciu citujú. Na Slovensku sú stále médiá, ktoré to ignorujú.

 


Naposledy vzorový príklad, ako necitovať predviedla redakcia Nového Času.

 

Už 13. apríla upozornila redakcia Košice:dnes na nenormálne pracovné podmienky, ktoré musiaznášať predavačky v sieti Agro Milk. „Niektoré predavačky v sieti predajní Milk Agro v Košiciach od únavy odpadávali a museli ich ratovať záchranári. Práve od záchranárov sme sa dozvedeli o tomto pozoruhodnom probléme. Vyplynul z vyčerpanosti a nadčasov, za ktoré predavačky nedostali ani odmenu, ani náhradné voľno," píše Košice:dnes v článku s názvom Predavačky od únavy odpadávali. Redakcia v nasledujúcich dňoch priniesla sériu článkov s reportážami, výpoveďami predavačiek a ich príbuzných. Pod tlak sa vďaka článkom dostal aj Inšpektorát práce, ktoré sa začal prípadom viac zaoberať.

Tu sú články:

13. apríla Predavačky od únavy odpadávali

18. apríla Šikanované predavačky spustili lavínu
16. apríla Predajne Milk Agro oblepili srdiečkami
19. apríla Ďalší kolps v práci
21. apríla Inšpektorát: V Milk Agro sú problémy s nadčasmi

Sériu článkov na túto tému, kde pracovníčky hovoria o takmer otrokárskom zdieraní, vzbudila pozornosť čitateľov aj médií.

Takmer dva týždne od prvého článku na Košice:dnes vyšiel v Novom Čase článok s titulkom: Predavačky košických potravín kolabujú od vyčerpania: Desivé praktiky obchodu odhalené! Žiadna zmienka o tom, že tému otvoril denník Košice:dnes. V článku nezdrojuju nikoho, resp. pri jednom citáte svoj sesterský web aktuality.sk, teda nie pôvodný zdroj, ktorý na prípad upozornil.

„Volal som redaktorovi Nového Času v Košiciach, prečo neuvádza zdroj, keď vie, že to je naša téma. Nasledovala rozpačitá odpoveď smerujúca k editovaniu v Bratislave," povedal pre Omédiách.com šéfredaktor Košice:dnes Dušan Karolyi.
Prečo redakcia neuviedla pôvodný zdroj som sa pýtala šéfredaktorky Nového Času aj vydavateľstva Ringier Axel Springer SR. Vydavateľstvo ani šéfredaktorka neodpovedali.

„Považujem to za nekorektné. Sú situácie, pri ktorých je diskutabilné, kto je prvotný zdroj a či ho vôbec uvádzať. Táto však bola učebnicová," povedal Karolyi.
Podobných prípadov je v Novom Čase ale aj v iných médiách - napríklad v Plus jeden deň či Plus 7 dní - neúrekom.

Téme sa venovala aj RTVS v relácii K Veci, kde korektne citovala pôvodný zdroj a dokonca požiadala redaktora Košice:dnes, aby sa v živom vstupe k prípadu vyjadril. Podobne nemala problém s citáciou ani Markíza a ďalšie médiá.

pošli na vybrali.sme.sk


Británia zakázala sexistické reklamy

1. Británia zakázala sexistické reklamy

Výjavy, v ktorých žena nevie riadiť a muž nezvláda postarať sa o rodinu, zmiznú z britských médií.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

2. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

3. Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

 Po vlne odchodov sa v Trende mení vedenie.

Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

4. Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

Včera 13. júna zomrela vo veku 66 rokov speváčka Lýdia Volejníčková.

Ringier Axel Springer na Slovensku bude mať nové vedenie, doterajší šéf odstupuje

5. Ringier Axel Springer na Slovensku bude mať nové vedenie, doterajší šéf odstupuje

Od 1.septembra 2019, preberú riadenie Ringier Axel Springer SK dvaja členovia predstavenstva spoločnosti. Michal Maruška, ktorý sa stane novým Chief Operations Officer (COO) a Peter Hollý, ktorý bude naďalej zastávať pozíciu Chief Financial Officer (CFO), budú spoločne riadiť vydavateľstvo. Doterajší CEO spoločnosti Milan Dubec, sa rozhodol odstúpiť a zostane akcionárom spoločnosti.

Trumpa opúšťa tlačová hovorkyňa Sandersová

6. Trumpa opúšťa tlačová hovorkyňa Sandersová

Tlačová hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová opustí na konci júna svoju funkciu.

Za masívnym kybernetickým útokom na aplikáciu Telegram je Čína, tvrdí jej zakladateľ

7. Za masívnym kybernetickým útokom na aplikáciu Telegram je Čína, tvrdí jej zakladateľ

Masívny kybernetický útok na komunikačnú platformu Telegram, ktorú používali aj protestujúci v Hongkongu, bol vedený z Číny. Informoval o tom dnes spravodajský server BBC s odvolaním sa na zakladateľa aplikácie Telegram Pavla Durova.

PRIESKUM: Dôchodcovia zdieľajú takmer 7-krát viac dezinformácií ako dospelí do 30 rokov

8. PRIESKUM: Dôchodcovia zdieľajú takmer 7-krát viac dezinformácií ako dospelí do 30 rokov

Známa veta „viac rokov, viac skúseností“ v prípade sociálnych sietí neplatí.

Toto sú víťazi Slovenskej pivnej korunky: Najlepšie pivá za rok 2019

9. Toto sú víťazi Slovenskej pivnej korunky: Najlepšie pivá za rok 2019

V stredu večer Slovenské združenie výrobcov piva a sladu vyhlásilo výsledky súťaže o najlepšie slovenské pivá - víťazov tohtoročnej anonymnej degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka.

V Moskve sa demonštruje, polícia zatýka aj novinárov (VIDEO)

10. V Moskve sa demonštruje, polícia zatýka aj novinárov (VIDEO)

Viac ako 200 ľudí dnes zadržala moskovská polícia pri nepovolenom pochode, ktorého účastníci vyzývali k potrestanie vinníkov nespravodlivého stíhaného investigatívneho novinára Ivana Golunova. O zatýkaní informoval portál OVD-Info, špecializujúci sa na policajné zákroky. Medzi zadržanými sú aj reportéri a opozičný politik Alexej Navalnyj, považovaný za hlavného oponenta Kremľa.

Najčítanejšie