Kočnerova Threema: Kočner sa pýtal Bödöra, či už kúpil Nový Čas Foto: Ringier

Kočnerova Threema: Kočner sa pýtal Bödöra, či už kúpil Nový Čas

10.03.2020 21:14 | Tlač | mk

Kto je skutočným majiteľom bulvárneho denníka Nový Čas? Je otázka, ktorá sa objavila už pri predaji Nového Času do rúk finančníka Antona Siekela pred viac ako dvomi rokmi. Už vtedy boli podozrenia, že skutočným vlastníkom je niekto iný.

 

Komunikácia z aplikácie Mariana Kočnera s Norbertom Bödörom, ktorú dnes zverejnil Denník N, naznačuje, že Siekel nemusí alebo nemusel byť pravým vlastníkom.

V novembri 2017 sa vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia dohodlo na odpredaji Nového Času spoločnosti FPD Media finančníka Antona Siekela, za ktorou bola cyperská spoločnosť TREENOTE HOLDING LIMITED. Jej majiteľom bola iná cyperská firma, ktorej vlastníkom bol Alexandros Oikonomou. „Je to profesionálny biely kôň, podľa databázy OpenCorporates.com bol alebo ešte stále je funkcionárom prinajmenšom šesťdesiatich rôznych firiem,“ napísal denník SME v decembri 2017.

Celý predaj najčítanejšieho denníka bol zvláštny. Už v roku 2018 sme upozornili, že v súvislosti s celou transakciou boli podozrenia, či skutočne vlastní Siekel Nový Čas, či to nie je niekto iný a či to nie je finančná skupina Penta, s ktorou mal Siekel veľmi dobré vzťahy. No vzhľadom na to, že Penta už vlastnila denník Plus Jeden deň, pri ďalšom by už mohla mať problém z pohľadu hospodárskej súťaže. Pochybnosti vznikli aj pre nejasnú vlastnícku štruktúru Siekelovej spoločnosti, keďže bola za ňou firma na Cypre. Siekel však tvrdil a stále tvrdí, že podniká sám za seba. Zvláštne bolo aj to, že denník sám neinformoval svojich čitateľov o o zmene majiteľa na svojich stránkach.

Podľa informácií z aplikácie Threemy Mariana Kočnera, ktorú zachytili vyšetrovatelia a na ktorú dnes zverejnil Denník N, predaju najväčšieho bulvárneho denníka sa venoval Kočner s Norbertom Bödörom.

Už máš ten Čas?“ pýtal sa Marian Kočner 
„Nie,“ odpísal Kočnerovi Bödör. „Nemám.“
„Prečo?“ pýtal sa Kočner.
„Teraz beží rozdelenie Ringieru. Na Nový Čas, časopisy, ktoré si berie Penta, Aktuality.sk, ktoré zostávajú Ringieru,“ vysvetlil Bödör.
K takémuto rozdeleniu v roku 2018 skutočne aj došlo. Časopisy, napríklad Nový Čas pre ženy, Život, Eva či Geo, kúpilo od Ringiera vydavateľstvo News and Media Holding, ktoré patrí Pente. Nový Čas získal Anton Siekel.

Podrobnosti: Nový Čas zmenil vlastníka. Nového majiteľa majú aj ďalšie tituly

„Inak nechať im tie Aktuality bola chyba,“ napísal Kočner. „Aktuality a Denník N sú semenište slniečkarov,“ napísal Kočner. Podľa Nka to bolo deň pred vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Bödör mu v odpovedi vysvetlil, že možnosť ovládnuť web Aktuality nebola vôbec v hre. „Tam boli nekompromisní, ale hlavne môj vplyv na to bol nulový.“

Aktuality.sk neboli súčasťou transakcie. Ringier si ich ponechal.

6. marca 2018, keď sme na Omediach.com napísali, že Protimonopolný úrad schválil transakciu, písal Kočner Bödörovi: „Kedy už budeš mať ten Čas pod kontrolou?“
„Podľa mňa cca 5 – 6 týždňov,“ reagoval Bödör.

Penta síce verejnosť uisťovala, že Siekel nekupoval noviny pre ňu, pochybnosti však pretrvali dodnes. Siekel totiž postupoval netransparentne, píše Denník N: "Nie je jasné, či a akým spôsobom chcel mať Norbert Bödör vplyv na Nový Čas. Hoci si o tom s Kočnerom písal, nie je známe ani to, či v tomto smere dosiahol aj nejaký úspech, alebo jeho snahy boli neúspešné."

Bödör sa k téme pre Nko nevyjadril, šéfredaktorka Nového Času jeho vplyv na noviny popiera. Siekel tvrdí, že je jediný a konečný vlastník denníka. Majiteľ vydavateľstva sídli v daňovom raji na Cypre.Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

Najčítanejšie