Aktuality.sk zverejnili rozhovor so zakladateľkou Čistého dňa, napriek zákazu Reprofoto z videa aktuality.sk

Aktuality.sk zverejnili rozhovor so zakladateľkou Čistého dňa, napriek zákazu

18.10.2016 11:48 | Blog | Miroslava Kernová


Web Aktuality.sk dnes zverejnil rozhovor so zakladateľkou resocializačného zariadenia v Galante Zuzanou Mikovou Tománkovou.

 

 

Tá s rozhovorom súhlasila. Mala však podmienky - odmietla nahrávku na video aj fotografovanie.  Redakcia jej to splnila. Rozhovor sa uskutočnil v zariadení Čistý deň. Po rozhovore telefonicky redakcii povedala, že je v poriadku.

"Štyri dni po rozhovore sa ozval jej manžel Peter Tománek, že nechce, aby sa rozhovor publikoval. Jeho manželka mi v telefóne povedala, že obsah je v poriadku, ale právnici im odporučili, aby sa rozhovor vydal až po rozhodnutí akreditačnej komisie," píše autor rozhovoru Rudko Sivý. "O pár dní nastúpil ich právnik a v telefóne padali slová ako eštébaci..." dodáva.

Redaktorov Aktuality.sk o podmienke s komisiou dovtedy neinformovala. Akreditačná komisia sa mala stretnúť v piatok, nakoniec jej zasadnutie odložili na november. Redakcia sa rozhodla napriek jej zákazu rozhovor publikovať.

Redakcia urobila správne.
Tománkovcom sa pred rokom podarilo stopnúť reportáž v televízii Markíza, televízia ju odvysielala až po kauze zneužívania. Ak by reportáž bola odvysielaná už minulý rok, možno by všetko dnes vyzeralo inak.

Viac: Markíza už minulý rok natočila reportáž o zneužívaní 14-ročnej Natálie v zariadení v Galante

Naviac, rozhovor sa nedá len tak stopnúť, ak respondent usúdi, že sa mu časom nehodí.


Takýto rozhovor vzniká vždy na základe dohody dvoch strán – redaktora aj respondenta. Súhlas dala Miková Tománková predtým a dokonca si dala viacero neštandardných podmienok, ktoré jej redakcia splnila. Ak mala nejaké pochybnosti, nemala rozhovor poskytovať vôbec. Ak by redakcia pristúpila na jej dodatočnú požiadavku, v novinách by vychádzali len chválospevy dokonalých ľudí.

Aj podľa Etického kódexu novinárov „novinár nie je povinný pristúpiť na požiadavku dodatočnej korekcie, nezverejnenia či neodvysielania informácie získanej v súlade s týmto kódexom zo strany respondenta, ktorý predtým so zverejnením súhlasil."

„Aktuality.sk nie sú tlačovým orgánom politikov, oligarchov, mimovládkarov, ani šéfov resocializačných centier. My nezverejňujeme to, čo iní chcú. Zverejňujeme to, čo treba zverejniť. Vyjadrenia pani Tománkovej považujeme za vážne, takže je v našom záujme, aby sa dostali na verejnosť," napísal šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy.

Nie je to prvýkrát, čo médium zverejnilo rozhovor napriek tomu, že respondent s tým dodatočne alebo počas rozhovoru nesúhlasil.

Takto napríklad zverejnil denník SME rozhovor s vtedajším šéfom SOZA Vladimírom Repčíkom o kauze vyberania poplatkov za ľudové pesničky. Na konci rozhovoru Repčík upozornil, že si neželá, aby bol rozhovor snímaný kamerou a neželá si ani jeho zverejnenie.

pošli na vybrali.sme.sk


RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

1. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

2. Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole, ktorý sa preslávil fotkou osamoteného muža, ako stojí proti kolóne tankov. Informoval o tom dnes server BBC News.

Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

3. Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

Poukazovanie na klimatické zmeny, boj proti fast fashion, zhromaždenia na námestiach... Spoločným menovateľom všetkých revolučných aktivít sú mladí ľudia. Oni sú mnohokrát zodpovednejší voči svetu ako ich rodičia, ktorí pod tlakom povinností na mnoho vecí rezignovali. Mladí sú často zodpovednejší ako dospelí. Preto by nemali mať „detský účet“, zaslúžia si mať svoj účet navždy zadarmo. Taký je odkaz 365 banky v jej prvej kampani zameranej na študentov.

Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

4. Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

Dezinformácie a nárast nedôvery v očkovanie patrí k zásadným rizikám ohrozujúcim zdravie a životy ľudí na všetkých kontinentoch.

Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

5. Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

 Mediální dům Mafra se s konečnou platností nemusí omlouvat ani vyplácet odškodnění bývalému ministru vnitra Ivanu Langerovi (ODS).

Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

6. Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

Vydavateľstvo Petit Press, ktoré v regiónoch okrem týždenníkov MY a  denníka Korzár, vydáva aj schránkové tituly ECHO, kupuje tretiu najväčšiu sieť schránkových novín na Slovensku - Pardon. O akvizícii informuje vydavateľstvo tlačovou správou.

Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

7. Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

Americká spoločnosť Twitter prevádzkujúca rovnomennú sociálnu sieť zablokovala účty vodcovi kubánskych komunistov Raúlovi Castrovi, jeho dcére Mariele a tiež desiatkam novinárom zo štátnych médií.

Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

8. Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

Český animovaný film Dcera získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd, zvané studentský Oscar.

O Oscara zabojuje aj slovenský film Nech je svetlo (VIDEO)

9. O Oscara zabojuje aj slovenský film Nech je svetlo (VIDEO)

Dráma Nech je svetlo režiséra Marka Škopa, ktorá vznikla v slovensko-českej koprodukcii s Milanom Ondríkom v hlavnej úlohe,zabojuje o Oscara za najlepší medzinárodný hraný film.

Prieskum: Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie

10. Prieskum: Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, spustila sériu prieskumov počúvanosti regionálnych rádií. Ako prvé zmonitorovali počúvanosť Trnavského rádia. Z výsledkov vyplýva, že Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie rádiá.

Najčítanejšie