Aktuality.sk zverejnili rozhovor so zakladateľkou Čistého dňa, napriek zákazu Reprofoto z videa aktuality.sk

Aktuality.sk zverejnili rozhovor so zakladateľkou Čistého dňa, napriek zákazu

18.10.2016 11:48 | Blog | Miroslava Kernová


Web Aktuality.sk dnes zverejnil rozhovor so zakladateľkou resocializačného zariadenia v Galante Zuzanou Mikovou Tománkovou.

 

 

Tá s rozhovorom súhlasila. Mala však podmienky - odmietla nahrávku na video aj fotografovanie.  Redakcia jej to splnila. Rozhovor sa uskutočnil v zariadení Čistý deň. Po rozhovore telefonicky redakcii povedala, že je v poriadku.

"Štyri dni po rozhovore sa ozval jej manžel Peter Tománek, že nechce, aby sa rozhovor publikoval. Jeho manželka mi v telefóne povedala, že obsah je v poriadku, ale právnici im odporučili, aby sa rozhovor vydal až po rozhodnutí akreditačnej komisie," píše autor rozhovoru Rudko Sivý. "O pár dní nastúpil ich právnik a v telefóne padali slová ako eštébaci..." dodáva.

Redaktorov Aktuality.sk o podmienke s komisiou dovtedy neinformovala. Akreditačná komisia sa mala stretnúť v piatok, nakoniec jej zasadnutie odložili na november. Redakcia sa rozhodla napriek jej zákazu rozhovor publikovať.

Redakcia urobila správne.
Tománkovcom sa pred rokom podarilo stopnúť reportáž v televízii Markíza, televízia ju odvysielala až po kauze zneužívania. Ak by reportáž bola odvysielaná už minulý rok, možno by všetko dnes vyzeralo inak.

Viac: Markíza už minulý rok natočila reportáž o zneužívaní 14-ročnej Natálie v zariadení v Galante

Naviac, rozhovor sa nedá len tak stopnúť, ak respondent usúdi, že sa mu časom nehodí.


Takýto rozhovor vzniká vždy na základe dohody dvoch strán – redaktora aj respondenta. Súhlas dala Miková Tománková predtým a dokonca si dala viacero neštandardných podmienok, ktoré jej redakcia splnila. Ak mala nejaké pochybnosti, nemala rozhovor poskytovať vôbec. Ak by redakcia pristúpila na jej dodatočnú požiadavku, v novinách by vychádzali len chválospevy dokonalých ľudí.

Aj podľa Etického kódexu novinárov „novinár nie je povinný pristúpiť na požiadavku dodatočnej korekcie, nezverejnenia či neodvysielania informácie získanej v súlade s týmto kódexom zo strany respondenta, ktorý predtým so zverejnením súhlasil."

„Aktuality.sk nie sú tlačovým orgánom politikov, oligarchov, mimovládkarov, ani šéfov resocializačných centier. My nezverejňujeme to, čo iní chcú. Zverejňujeme to, čo treba zverejniť. Vyjadrenia pani Tománkovej považujeme za vážne, takže je v našom záujme, aby sa dostali na verejnosť," napísal šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy.

Nie je to prvýkrát, čo médium zverejnilo rozhovor napriek tomu, že respondent s tým dodatočne alebo počas rozhovoru nesúhlasil.

Takto napríklad zverejnil denník SME rozhovor s vtedajším šéfom SOZA Vladimírom Repčíkom o kauze vyberania poplatkov za ľudové pesničky. Na konci rozhovoru Repčík upozornil, že si neželá, aby bol rozhovor snímaný kamerou a neželá si ani jeho zverejnenie.

pošli na vybrali.sme.sk


SME spustilo Konzervatívny web a s ním aj kontroverné názory

1. SME spustilo Konzervatívny web a s ním aj kontroverné názory

 Po Postoji či Konzervatívnom denníku, ktorý zakladal Milan Krajniak, vznikol ďalší konzervatívny portál s názvom Konzervatívny web.

OSN odporúča kvôli vražde novinára vyšetrovať saudského korunného princa

2. OSN odporúča kvôli vražde novinára vyšetrovať saudského korunného princa

Osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva Agnes Callamardová odporučila začať vyšetrovanie saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a ďalších predstaviteľov kráľovstva v súvislosti s minuloročnou vraždou novinára Džamal Chášukdžího.

Bývalý šéf spravodajstva RTVS je opäť čiastočne v médiách

3. Bývalý šéf spravodajstva RTVS je opäť čiastočne v médiách

Lukáš Diko, ktorý bol za Václava Miku šéfom spravodajstva RTVS, je opäť čiastočne v médiách.

Neonacistický web musí zaplatiť moslimskému komikovi 4,1 milióna dolárov za falošné správy

4. Neonacistický web musí zaplatiť moslimskému komikovi 4,1 milióna dolárov za falošné správy

Federálny sudca v USA minulý týždeň rozhodol, že neonacistická stránka The Daily Stormer a jej kontroverzný zakladateľ a editor Andrew Anglin musia zaplatiť 4,1 milióna dolárov moslimskému komikovi Deanovi Obeidallahovi za falošné správy.

Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

5. Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

V rozhovore Ing. Peter Bezák, riaditeľ prevádzky spoločnosti Towercom vysvetľuje, ako je možné nájsť riešenie pre optické pripojenie domácností aj v lokalitách, kde teraz o vysokorýchlostnom internete užívatelia iba snívajú.

Britská televízia si už neobjedná zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali len mužskí autori

6. Britská televízia si už neobjedná zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali len mužskí autori

 Britská televízia ITV už si u svojich scenáristov neobjedná žiadnu zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali výhradne mužskí autori.

Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

7. Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

Najväčšiu vzburu vo väzenskej histórii bývalého Československa stvárni pripravovaný film Amnestie režiséra Jonáša Karáska.

V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

8. V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

Operátor O2 začiatkom apríla odštartoval v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom.

Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

9. Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

Hlavným víťazom tohtoročných filmových a televíznych cien stanice MTV sa stal superhrdinský epos Avengers: Endgame.

Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

10. Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

Redaktor Trendu nastúpil do VÚB banky, je novým členom analytického tímu banky.

Najčítanejšie