Americké voľby ponúknu české médiá v priamom prenose

Americké voľby ponúknu české médiá v priamom prenose Foto: Nova

Hlavní česká média budou vysílat finále amerických prezidentských voleb v noci z úterý na středu v přímém přenosu. "Americkou noc" chystají Česká televize, Nova, Český rozhlas i velké zpravodajské weby.

Zpravodajský kanál ČT24 začne kontinuální vysílání ve středu v 00:30 hodin a bude pokračovat monotematicky minimálně do 12:00 hodin. Od 6:00 do 09:00 poběží souběžně s programem ČT1. Již dnes a také ve středu vysílání doplní dvouhodinový speciál od 20:00 hodin k tématu voleb.

Na Nově začne šestihodinový přímý přenos ve středu od 2:40 hodin. Vedle aktuálních výsledků uvidí diváci reportáže ze zákulisí, rozhovory s hosty či medailonky obou kandidátů. Dozví se například také, jaké prezidentské výhody čekají na vítěze. Vysíláním budou provázet moderátoři Markéta Fialová, Michaela Šmídová a František Bůžek.

"Americká noc je projekt, na kterém usilovně pracujeme už od března letošního roku. Historicky poprvé využijeme celé multifunkční zpravodajské studio, které propojíme v jedno komplexní. Připravenu máme také prvotřídní 3D grafiku, díky které divák nikdy neztratí přehled o výsledcích," uvedl ředitel zpravodajství a publicistiky skupiny Nova Martin Švehlák.

Televize Prima vyslala do Spojených států reportážní štáb v čele s reportérem Patrikem Kaizrem. "Štáb bude natáčet a zajišťovat zpravodajské pokrytí volebních událostí pro naše diváky tak, abychom v hlavních zprávách FTV Prima informovali diváky o zásadních momentech voleb, reakcích a souhrnném dění," uvedla šéfredaktorka zpravodajství a publicistiky Jitka Obzinová.

Pro Český rozhlas bude situaci přímo v USA sledovat trojice zpravodajů Lenka Kabrhelová, Jan Bumba a Jan Šmíd. Americká noc nabídne společné vysílání Radiožurnálu a Plusu od 3:00 do 9:00 hodin. Prezidentským volbám se bude do hloubky věnovat také Zpravodajský web ČRo, který mimo jiné nabídne otázky a odpovědi k volebnímu systému USA. Z New Yorku, kde bude připraven Jan Bumba s hosty, mohou posluchači v přímém přenosu sledovat průběžné výsledky voleb, komentáře a živé vysílání projevů obou kandidátů. Zpravodajka Lenka Kabrhelová se bude hlásit ze štábu demokratů a Jan Šmíd ze štábu republikánů. V Praze budou hosty například politologové Kryštof Kozák a Jefim Fištejn.

ČTK ve svém zpravodajství předpokládá, že první dílčí výsledky z jednotlivých států budou ve středu po půlnoci. Průběžné noční zpravodajství bude poprvé shrnuto do středečních 06:00. Po celou noc bude ČTK vydávat fota a videozpravodajství z agentur. Po oznámení výsledků ČTK plánuje ohlasy ze světa i z ČR, včetně ekonomických. K výsledkům voleb vyjde i grafika a několik profilových materiálů. Součástí volebního zpravodajství ČTK je nabídka liveblogu pro internetové vydavatele.

Vydavatelství Czech News Center na portálech E15.cz, reflex.cz i blesk.cz chystá online zpravodajství v průběhu volební noci a následující den. Zpravodajský web INFO.CZ, který ještě není spuštěný, bude zveřejňovat texty přes reflex.cz. Tištěný deník Blesk nabídne čtenářům rozšířené zpravodajství především v českých souvislostech, deník E15 se volbám bude věnovat na několika stranách.

Mafra kvůli volbám posílila směnu webu iDnes, kde poběží nonstop zpravodajství. V USA má iDnes.cz zpravodajku Annu Barochovou a MFD zpravodaje Milana Vodičku. Na serveru Lidovky.cz již běží nepřetržitá on-line reportáž. Deník MF Dnes se bude volbám obsáhle věnovat v zahraniční rubrice a Lidové noviny ve čtvrtek rozšíří rozsah dvou stran, které již nyní duelu věnuje.

Volbám budou zvýšenou pozornost věnovat i video zpravodajský portál Seznam Zprávy a další média.

Sledujte dianie v českých médiách na novej stránke.