Dátum štartu Nového deníka, sesterského projektu Denníka N, je známy Ilustr.foto: Denník N

Dátum štartu Nového deníka, sesterského projektu Denníka N, je známy

08.08.2018 19:48 | Česko | ČTK

Nový platený internetový denník s názvom Nový deník začne v susednom Česku digitálne vychádzať 28. októbra.

 

Uviedol to dnes riaditeľ Nového deníka Ján Simkanič. Nový deník vznikne na systéme slovenského Denníka N, ktorý založila časť bývalej redakcie denníka SME potom, čo do neho vstúpila finančná skupina Penta. Tlačená verzia Nového deníka by mala nasledovať pravdepodobne na začiatku budúceho roka.

"Pretože je tlač veľmi nákladná, pustíme sa do nej, keď pzoženieme dostatočný počet predplatiteľov," povedal dnes Simkanič. Uviedol, že v polovici septembra bude spustený takzvaný crowdfunding, v rámci ktorého bude možné si denník predplatiť. Nový deník bude prinášať podobne ako Denník N krátke správy v rozsahu niekoľkých viet v časti Minúta po minúte. Správy a informácie, ktoré vyžadujú väčšiu pozornosť, vysvetlenie a doplnenie súvislostí, bude prinášať v dlhých textoch. Tie budú z veľkej časti len pre predplatiteľov.

"Chceme ísť za ideálom tej najlepšej novinárčiny vedení presvedčením, že nezávislé médiá majú pre zdravý vývoj občianskej spoločnosti obrovský zmysel a predstavujú zásadnú podmienku slobodného života a verejnej diskusie, platformu pre hľadanie ciest k našej spoločnej budúcnosti," povedal dnes Simkanič. Redakcia budúceho denníka má aktuálne 33 ľudí.

Medzi skôr oznámenými členmi tímu je napríklad šéfredaktor Pavel Tomášek, ktorý v minulosti viedol Aktuálně.cz, investigatívny reportér ČT a TV Nova Jan Moláček, bývalý redaktor Aktuálne.cz a Lidoviek Jakub Zelenka alebo Jan Tvrdoň, ktorý doteraz pôsobil ako vedúci projektu Demagog.cz. Simkanič dnes povedal, že v Novom deníku bude pôsobiť tiež doterajší šéfredaktor futbalového magazínu Hattrick Pavel Procházka alebo Barbora Janáková z iDNES.cz, ktorá bude politickú reportérkou.

Ďalšími platenými spravodajskými webmi v ČR sú napríklad iHNED.cz, E15 Premium, Echo Prime alebo Borovan.cz. Pred niekoľkými rokmi ukončila Economia vydávanie plateného denníka Insider.

pošli na vybrali.sme.sk


Najlepším európskym filmom je film Studená vojna (VIDEO)

1. Najlepším európskym filmom je film Studená vojna (VIDEO)

Cenu Európskej filmovej akadémie (EFA) pre najlepší film roka získal poľsko-britsko-francúzsky film Studená vojna.

Únia chce posilniť boj proti dezinformáciám, považuje ich za hrozbu

2. Únia chce posilniť boj proti dezinformáciám, považuje ich za hrozbu

Európska únia považuje zámerné a masové šírenie dezinformácií za obrovské bezprostredné ohrozenie demokratických systémov, a chce preto proti nemu intenzívnejšie bojovať.

Nová kniha o reklame a komunikácii sľubuje viac

3. Nová kniha o reklame a komunikácii sľubuje viac

Prezident Klubu reklamných agentúr Slovenska - Róbert Slovák, vydal svoju prvú knihu o komunikácii, kreativite, nadhľade a veciach, ktoré s tým všetkým viac-menej nejak súvisia. Napríklad život ako taký.

Televízia sa ospravedlnila za nevhodnú hudbu pri reportáži o atentáte v Štrasburgu (VIDEO)

4. Televízia sa ospravedlnila za nevhodnú hudbu pri reportáži o atentáte v Štrasburgu (VIDEO)

Francúzska spravodajská televízia BFMTV sa dnes ospravedlnila za to, že vo štvrtok vo svojom vysielaní zahrala pesničku Boba Marleyho s názvom I Shot the Sheriff (Zastrelil som šerifa).

Pozrite si rebríček 25 najmenej bezpečných hesiel

5. Pozrite si rebríček 25 najmenej bezpečných hesiel

Rebríčku najmenej bezpečných hesiel, ktorý zostavila americká spoločnosť SplashData tento rok (podobne ako 4 roky predtým) kraľuje zoskupenie čísel "123456" a slovo "password" (heslo).

Magio Kino na Vianoce pre všetkých zákazníkov zadarmo

6. Magio Kino na Vianoce pre všetkých zákazníkov zadarmo

Telekom prináša zákazníkom Magio televízie špeciálny vianočný darček: Od soboty 15. decembra až do 14.1. zákazníkom Magia bezplatne aktivuje doplnkovú službu Magio Kino v najvyššom variante.

Novinári zistili, že robot, ktorým sa chvália Rusi, je v skutočnosti človek (VIDEO)

7. Novinári zistili, že robot, ktorým sa chvália Rusi, je v skutočnosti človek (VIDEO)

Robot, predstavený na mládežníckom technologickom fóre v Jaroslavli v centrálnom Rusku, vedel hovoriť, počítať aj tancovať a úspech zožal aj v štátnej televízii Rossija 24. Problémom sa však stala jedna fotka.

Prokremeľské médiá šíria viaceré dezinformácie o žltých vestách. Pozrite sa, ktoré to sú

8. Prokremeľské médiá šíria viaceré dezinformácie o žltých vestách. Pozrite sa, ktoré to sú

Weby, ktoré priamo, či nepriamo šíria prokremeľskú propagandu, sa najnovšie sústredia na francúzskej protestné hnutie "žltých viest", o ktorom šíria niekoľko dezinformačných príbehov s cieľom rozširovať zmätok a vytvárať obraz o chaose v Európe.

Rokovania o smernici o ochrane práv na webe skončili bez dohody

9. Rokovania o smernici o ochrane práv na webe skončili bez dohody

Bez dohody dnes skončili rokovania medzi zástupcami europarlamentu, rakúskym predsedníctvom EÚ a Európskou komisiou o kompromisnej podobe budúcej smernice o ochrane autorských práv na internete.

Fico zverejnil video, v ktorom vyhlásil vojnu Denníku N (VIDEO)

10. Fico zverejnil video, v ktorom vyhlásil vojnu Denníku N (VIDEO)

Robert Fico sa po dlhšej prestávke vrátil k svojmu obľúbenému žánru - na aktuálne témy reaguje videom, zverejneným na facebooku. Odpovedať na otázky novinárov pritom pravidelne odmieta.

Najčítanejšie