Súd zastavil stíhanie novinára Přibila, ktorému hrozili dva roky

Súd zastavil stíhanie novinára Přibila, ktorému hrozili dva roky Foto: FB M. Přibil

Zlínský okresní soud zastavil stíhání bývalého redaktora Mladé fronty Dnes (MfD) Marka Přibila. Česká televize to dnes uvedla na twitteru. Mluvčí okresního soudu David Kolumber dnes ČTK řekl, že rozhodnutí soudu nemůže komentovat.

 

Policisté Přibila loni v listopadu obvinili z pomluvy, údajně uvedl v článku nepravdivé informace týkající se zlínského zastupitele Romana Vaigela (ČSSD), který v té době působil i jako poradce ministra vnitra. Přibil, který figuroval v případu tajných nahrávek Andreje Babiše (ANO), označil obvinění za účelové.

Ve věci bylo podle Kolumbera 31. srpna vydané usnesení, nyní plyne desetidenní lhůta pro vyhotovení, poté bude rozhodnutí doručeno. "Do doručení rozhodnutí není možné obsah komentovat," řekl ČTK Kolumber. Přibilův článek podle policie zpochybnil Vaigelovo vzdělání. Novináři v případě uznání viny hrozily až dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

"Článek byl o tom, že na ministerstvu vnitra skončili tři poradci, což ministerstvo vnitra potvrdilo. V závěru článku bylo uvedeno, že na jednoho z těch poradců, konkrétně pana Vaigela, podala sociální demokratka Marcela Vlasáková dvě trestní oznámení kvůli tomu, že údajně padělal své maturitní vysvědčení," řekl již dříve ČTK Přibil. V článku podle jeho slov byla Vaigelova citace, že trestní oznámení bylo odloženo a že to je nesmysl. Přibil již dříve uvedl, že byl obviněn účelově proto, aby musel hradit náklady za advokáta, který by se měl účastnit výslechů svědků ve Zlíně.

Z článku vyplývalo, že Vlasáková obvinila svého kolegu Vaigela, že si koupil vysvědčení z dnes již neexistující střední školy v Brně. Podala na něj proto trestní oznámení. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) následně vyřadil Vaigela z týmu svých poradců.

Policie však vyloučila, že by zdrojem novinářových informací byla Vlasáková. Informace v článku policie označila za lživé. Přibil se podle policie hájil tím, že informaci o Vaigelově nedokončeném středoškolském vzdělání získal od Vlasákové, kterou ve článku citoval. Šlo o první případ, kdy policisté ve Zlíně obvinili novináře pro trestný čin pomluvy. Text podle policie poškodil Vaigelovu pověst.

MfD Přibila propustila poté, co byly na internetu zveřejněny nahrávky mezi ním a tehdejším ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Na audiozáznamech, které vyhrotily napjatou situaci v tehdejší vládní koalici, mluví Babiš s Přibilem o připravovaných článcích o politických rivalech.