ČT odvysiela seriály Príbeh služobníčky a This is Us

ČT odvysiela seriály Príbeh služobníčky a This is Us Foto z filmu

Diváci příští rok v České televizi (ČT) uvidí oceňovanou adaptaci románu Margaret Atwoodové Příběh služebnice a melodramatickou rodinnou sérii Tohle jsme my.

ČT je koupila na světovém veletrhu audiovizuální tvorby (MIPTV) v Cannes. Zahraniční vysílatele naopak zaujaly například seriály První republika a Labyrint. Práva na pořad Herbář prodala ČT do Francie. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČT Karolína Blinková.

Česká televize koupila od velkých amerických společností MGM, 20th Century Fox a Paramount kolekci klasických filmů jako jsou Půlnoční kovboj, Hodný, zlý a ošklivý či Bandolero. "Ale hlavně nejnovější série Příběh služebnice a rodinné drama z Ameriky dnešních dní Tohle jsme my, které uvede stanice ČT art v originálním znění s titulky," uvedl ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Výčet seriálových novinek v ČT obohatí i nabídka od BBC. Zájemce čeká osmidílná série McMafia v hlavní roli s Jamesem Nortonem, která se odehrává i na území České republiky. Zahráli si v ní čeští herci, například Karel Roden. Bohatá je od BBC také kolekce koupených dokumentů - Tajemství nacistů nabídne detailní pohled na mechanismy získávání moci, o záhadách pojednává třídílné Tajemství bermudského trojúhelníku a hudební příznivce potěší závěrečný večer londýnského festivalu BBC Proms 2018. Ve vysílání České televize se objeví také tituly z produkce National Geographic, jako například snímky Zkáza Challengeru, Titanic - 20 let od natáčení Cameronova filmu či dokument Poslední dny Anny Frankové.

Pro ČT art byl získán přímý přenos opery Giuseppe Verdiho Attila, kterou 7. prosince otevírá sezónu milánská La Scala, od ARTE nabídne ČT cykly Tančíme, mapující historii tance, a Design o ikonických předmětech, které určovaly svoji dobu i budoucnost. Z řady významných postav uměleckého světa se v portrétním dokumentu představí spisovatel Edgar Allan Poe, spolutvůrce vídeňské secese Gustav Klimt nebo velikán moderní evropské architektury Otto Wagner. Pro fanoušky populární hudby jsou přichystány koncerty U2, Doors nebo Rolling Stones.

ČT se veletrhu zúčastnila také jako producent. "S největším zájmem zahraničních vysílatelů a distributorů se setkal koprodukční film Chata na prodej a třetí řady sérií První republika a Labyrint. Stále trvá zájem o Clonu, loňskou vánoční pohádku Nejlepší přítel či distribuční snímek Přání k mání," řekl obchodní ředitel ČT Hynek Chudárek. "Společnost Olympussat, která působí ve Spojených státech a vysílá ve španělštině, uzavře kontrakt s Českou televizí na vysílání čtrnácti titulů, jako jsou Případy prvního oddělení, Clona, Vraždy v kruhu nebo Detektivové od nejsvětější trojice. Polská veřejnoprávní televize TVP odvysílá dokument režiséra Martina Kubaly Chvění Petra Zusky a záznamy baletů Národního divadla, například Sólo pro nás dva a Sólo pro tři," dodal.