ČT si pripomenie november 1989 filmami, dokumentami aj spravodajstvom Foto: ČT

ČT si pripomenie november 1989 filmami, dokumentami aj spravodajstvom

27.10.2019 20:35 | Česko | ČTK

Česká televize (ČT) připomene listopadové události roku 1989 třemi desítkami premiér hraných nebo dokumentačních pořadů. Dokumenty Sametová FAMU, Ročník 89 nebo Jan Potměšil: Nikdy bych neměnil připomenou studenty uměleckých škol, kteří se před 30 lety aktivně zapojili do protestů a stávek. Pohled na vývoj společnosti v následujících letech nabídne Robert Sedláček v projektu Soud nad českou cestou. ČT odvysílá i trezorové filmy.

 

Jako průvodce revoluce v reálném čase se v pořadu Dnes před 30 lety představí Jakub Železný. Novinářům to sdělil ředitel ČT Petr Dvořák.

"Připomínka listopadu nebude pouhým mementem, pořady zohledňují i aktuální dění a společenskou situaci dneška," doplnil Dvořák.

Dokument o Potměšilovi uvede ČT 19. listopadu. "Lidé se najednou zmobilizovali a zjistili, že mají možnost promluvit, setkat se a dát najevo svůj názor. Najednou se celý národ poprvé po sedmačtyřiceti letech mohl nadechnout svobody," řekl ČTK při vzpomínce na tehdejší události Potměšil. "Jsem přešťastným člověkem, že jsme u toho mohl být a že jsem do toho investoval, co jsem mohl. Přestože se kvůli úrazu změnil můj život, ničeho nelituju. Žiju ve svobodné zemi, můžu dělat to, co miluju, potkal jsem ženu svého života a mám zdravé děti. A jak si s tou svobodou naložíme, je jen na nás," dodal herec, který se aktivně účastnil listopadových demonstrací a po automobilové nehodě je upoután na invalidní vozík.

Sedláček v pořadu Soud nad českou cestou za pomoci fiktivního soudního přelíčení reflektuje míru naplnění programového prohlášení Občanského fóra "Co chceme" z listopadu 1989. Režisér Ondřej Kepka oslovil v dokumentu Ročník 89 své tehdejší spolužáky z divadelní fakulty a zamýšlí se s nimi nad nadcházejícími svobodnými roky. Fotograf a režisér Adolf Zika natočil třicetidílný krátkometrážní dokumentární cyklus Sametové stopy, ve kterém za každý rok promluví jedna fotografie od vybraného autora. Jako první 20. listopadu prostřednictvím své fotografie přiblíží rok 1989 Jan Šibík.

"Obsahem, významem, ale i přesahem symbolizují fotografie dění, událostí či náladu ve společnosti daného roku a dohromady tak tvoří jakýsi film o 30 políčcích," uvedl Zika.

Tématu života po sametové revoluci se věnuje cyklus Třicet svobodných, ve kterém vystupuje Marta Kubišová, Michael Kocáb, Petr Pavel nebo Šimon Pánek. "Dokument by měl dokázat nebo aspoň naznačit, že Češi nemají k velké skepsi důvod," uvedl autor námětu a dramaturg Josef Albrecht.

ČT nabídne také portréty osobností, jejichž životy ovlivnila normalizace a události spojené s koncem nadvlády komunistické strany. Připomene Zorku Ságlovou, Luboše Dobrovského nebo Jána Langoše. Ve speciálním bloku pak 24. a 25. listopadu druhý program ČT opráší trezorové snímky jako film Věry Chytilové Sedmikrásky, dlouho zakázaný snímek natočený podle románu Evy Kantůrkové Smuteční slavnost nebo fiktivní drama Jindřišky Smetanové Konec velké epochy.Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Anketa Social Awards Slovakia, v ktorom sa hľadajú TOP influenceri, vlogeri či stránky slovenského internetu, pokračuje druhým kolom.

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

Na post televízneho programového riaditeľa RTVS 1. augusta nastúpil divadelný a filmový režisér Anton Šulík.

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol v nedeľu zavraždený už štvrtý novinár od začiatku roka. Pablo Morrugares riadil spravodajský web PM Noticias. Zavraždený bol spolu s policajným telesným strážcom v meste Iguala v juhozápadnom mexickom štáte Guerrero, informovala dnes agentúra Reuters.

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Investičná spoločnosť Fundraise Capital má od augusta novú finančnú riaditeľku. Je ňou bývalá banková analytička Slovenskej sporiteľne a niekdajšia redaktorka denníka Pravda Lenka Buchláková.

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Slovensko rozhodlo o tom, ktorí influenceri a vlogeri zabojujú o prvenstvo v 1. ročníku najväčšej ankety v slovenskom online priestore. Viac ako 120-tisíc hlasujúcich vybralo spomedzi dvoch stoviek influencerov a vlogerov 9 finalistov v každej z 9 kategórií Social Awards Slovakia. V 2. kole hlasovania Slováci vyberú troch finalistov v každej kategórii. Víťazov hlasujúci i slovenskí influenceri spoznajú 29. septembra na slávnostnom gala večeri, ktorý odvysiela televízia Markíza na online platforme Markíza Plus. Naplnilo sa aj motto súťaže „S vplyvom prichádza zodpovednosť“. Moderátori Veronika Cifrová Ostrihoňová a Matej „Sajfa“ Cifra sa totiž rozhodli odstúpiť z ankety.

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, po roku opäť monitorovala počúvanosť Trnavského rádia. To si medziročne polepšilo, v Trnave je druhé napočúvanejšie.

Zomrel jeden zo zakladateľov televízie CNN Reese Schonfeld

Zomrel jeden zo zakladateľov televízie CNN Reese Schonfeld

Vo veku 88 rokov zomrel Reese Schonfeld, novinár, ktorý spoločne s podnikateľom Tedom Turnerom založil v roku 1980 americkú spravodajskú stanicu Cable News Network (CNN).

Instagram zakročil proti Madonne

Instagram zakročil proti Madonne

Sociálna sieť prekryla Madonne zavádzajúce video o covide.

Bývalí novinári denníka Vedomosti ohlásili nový mediálny projekt

Bývalí novinári denníka Vedomosti ohlásili nový mediálny projekt

Novinári, ktorí na protest proti cenzúre odišli v júni z predného ruského ekonomického denníka Vedomosti, ohlásili založenie nového mediálneho projektu.

RTVS odvysiela naživo návrat kozmonautov z misie Demo-2 (VIDEO)

RTVS odvysiela naživo návrat kozmonautov z misie Demo-2 (VIDEO)

Po živom prenose štartu misie Demo-2 RTVS prinesie priamy prenos návratu posádky na Zem v rámci špeciálneho vydania talkshow o vede EXPERIMENT s podtitulom Naživo návrat na Zem, ktorý odvysiela na Dvojke v nedeľu 2. augusta o 20.10 h.

Najčítanejšie