Mall.tv v televíznej satire obnovila činnosť Prognostického ústavu (VIDEO) Foto: Mall.tv

Mall.tv v televíznej satire obnovila činnosť Prognostického ústavu (VIDEO)

05.11.2019 18:53 | Česko | ČTK

 Činnost Prognostického ústavu v politicko-satirickém pořadu Drbu Vrbu internetové televize Mall.tv "obnovili" členové divadla Vosto5. V osmi epizodách vysílaných každou středu se kvarteto "prognostiků" zabývá otázkami, jak nově pojmenovat Česko, pomoct otci i synovi Klausovým vyhlásit czexit, a přitom zůstat součástí Evropské unie nebo jak zmanipulovat 17. listopad 1989.

 

ČTK o tom za tvůrce informovala Eva Albrechtová.

Členy pětičlenného poradního sboru Vosto5 v pořadu Drbu Vrbu jsou Ondřej Bauer, Ondřej Cihlář, Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek a Petr Prokop. "Předpokladem dobré politické satiry je to, že se nebojí, což Drbu Vrbu rozhodně splňuje. Divák se při jejím sledování baví, než si neuvědomí, jaká je realita. Ta je taková, že politická satira sice může vznikat a svobodně se šířit, ale čím dál častěji naráží na situace, kdy se právě skutečnému politickému a společenskému dění nebezpečně blíží. Stále ale věřím, že právě nadsázka a nadhled jsou prostředky, které můžou přispívat ke kultivaci veřejného prostředí," uvedl Milan Kuchynka, kreativní producent Mall.tv, který stojí také politickou satirou Kancelář Blaník a filmem Prezident Blaník.

Satira Drbu vrbu vychází z činnosti Prognostického ústavu, který vznikl roku 1984 jako Kabinet prognóz ČSAV (Československá akademie věd ) za účelem hledání cesty z ekonomického a společenského úpadku, kterým tehdy procházel komunistický blok. Jeho členy se stali vybraní prognostici, kteří měli formulovat odhady budoucího vývoje společnosti a především ekonomiky. Po roce 1989 jeho členové zastávali vlivné funkce v různých politických stranách. Patřili mezi ně například Vladimír Dlouhý, Jiří Dolejš, Tomáš Ježek, Karel Dyba, Václav Klaus, Ivan Kočárník nebo dlouholetý vedoucí ústavu Valtr Komárek. Současný prezident Miloš Zeman v Prognostickém ústavu, který zanikl 14. října 1993, působil od roku 1990.

"Celé tohle dílko je kolektivním dílem a naší zoufale legrační reakcí na současné politické jevy a zjevy, které už sami o sobě připomínají zručně vyvedené karikatury. Takže je vlastně dost těžké ty reálné figury trumfnout v absurditě myšlenek a slov. Ano, leckdy je to fakt těžký porod, kde já osobně nejsem režisérem, ale spíš gynekologem, takovým porodníkem legrace. Chodím kolem hochů, kontroluji správné dýchání, pitný režim, pohladím je, tu moudře poradím, zatlačím, tu přitlačím, zmáčknu čudlík na kameře a ejhle, díl je na světě. Ale jsou to krásné porody, protože Vosto5 to jsou profesionální rodiči vypečených improvizací," poznamenal režisér pořadu Petr Hanousek.

Internetová televize Mall.tv, která je součástí Mall Group, své vysílání zahájila v říjnu 2018. Divákům zdarma nabízí původní seriály i různé typy pořadů od zábavných přes populárně-naučné nebo sportovní až živá vysílání. Od jejího startu si na ní zaregistrovalo účet více než 70.000 uživatelů.

pošli na vybrali.sme.sk


Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

Kauza okolo ústupu princa Harryho a Meghan z popredných pozícií v kráľovskej rodine opäť rozvírila diskusiu o rasizme v Británii a terčom kritiky je predovšetkým miestna bulvárna tlač. Začalo to spornými výrokmi bulváru napríklad o "exotickom DNA."

Súd nariadil Matinovi Daňovi zmazať nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej

Súd nariadil Matinovi Daňovi zmazať nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej

Okresný súd Bratislava II. začiatkom januára nariadil kontroverznému youtuberovi Martinovi Daňovi ako neodkladné opatrenie, aby odstránil niekoľko videí, v ktorých útočí na redaktorku Denníka N Moniku Tódovú.

OKS vyzýva médiá, aby nepozývali do relácií politikov bez oponentov

OKS vyzýva médiá, aby nepozývali do relácií politikov bez oponentov

Vyzývame médiá, aby nepokračovali v čase vrcholiacej kampane pred parlamentnými voľbami s doterajšou praxou pozývania si vládnucich politikov bez oponentov z demokratickej opozície, píše v tlačovej správe OKS.

Chyba Facebooku odhalila, kto spravuje stránku Roberta Fica (FOTO)

Chyba Facebooku odhalila, kto spravuje stránku Roberta Fica (FOTO)

 Faceboková stránka Roberta Fica má agresívnejší charakter v porovnaní s tým, aký mávala za čias, keď bol Fico premiérom.

Fico nečakane zrušil avizovanú tlačovku

Fico nečakane zrušil avizovanú tlačovku

NAKA zadržala Dobroslava Trnku, ktorý robil pre Smer nadprácu, Robert Fico zrušil tlačovku.

Chystáte sa na lyžovačku? Toto sú aplikácie, ktoré by vám v mobile nemali chýbať

Chystáte sa na lyžovačku? Toto sú aplikácie, ktoré by vám v mobile nemali chýbať

V nížinách a hlavne na západe Slovenska je táto zima naozaj mierna. V Tatrách alebo v susednom Rakúsku však sneh nechýba a lyžiarske vleky bežia na plné obrátky.

MIMORIADNA SPRÁVA: NAKA  zadržala Dobroslava Trnku (VIDEO)

MIMORIADNA SPRÁVA: NAKA zadržala Dobroslava Trnku (VIDEO)

"Príslušníci NAKA zadržali D.T. v súvislosti s trestným činom zneužívanie právomoci verejného činiteľa a obvinila ho. Keď to bude možné, poskytneme viac informácií neskôr," informovala vo štvrtok ráno polícia na facebooku a zároveň zverejnila fotku a video z pred domu bývalého generálneho prokurátora.

Najčítanejšie