Čínski filmári v Česku často a radi natáčajú filmy aj seriály Ilustr. foto JOJ

Čínski filmári v Česku často a radi natáčajú filmy aj seriály

23.03.2016 09:47 | Česko | ČTK

Čínští filmaři se v posledních letech přidali k těm z USA, Německa či severských zemí, kteří si české reálie vybrali za dějiště svých celovečerních i televizních snímků a seriálů.

 

 

A využívají přitom existence filmových pobídek, umožňujících vrátit producentům pětinu proinvestovaných prostředků.

Například o víkendu skončilo v metropoli natáčení čínsko-českého štábu natáčejícího romantický seriál Peříčko letí do nebe, jehož hlavního hrdinu z řad čínských podnikatelů osud zavede až do Prahy. Půjde o čtyřicetidílný projekt líčící výjimečný příběh Číňana, který se v dobách ekonomických reforem vypracoval z místního podnikatele na mezinárodního byznysmena. Seriál se začal natáčet už loni v listopadu v Číně, do Prahy se tvůrci přesunuli nejen proto, že je nádherným městem, ale i kvůli profesionálnímu filmařskému zázemí, které nabízí. Natáčeli i v Českém Krumlově a Písku.

Loni na podzim v Praze, Plzni, Liberci a Terezíně vznikala osmidílná česko-čínská koprodukce Poslední vízum. Děj vychází ze skutečného životního příběhu velvyslance Cho Feng-šana. Až do své smrti v roce 1997 nikomu neprozradil, že když v letech 1938-1940 pracoval jako čínský konzul na velvyslanectví ve Vídni, zachránil tisíce Židů před koncentračními tábory tím, že jim vydával víza a pomáhal s vycestováním z Evropy. Z desítek českých herců měli největší role Jan Révai a Kateřina Sokolová.

Čínský list Jing Daily už loni v létě napsal, že Praha získává oblibu značně utrácejících čínských turistů právě díky filmu. Konkrétně šlo o romantický snímek "Jen my víme, kde", který se jako vůbec první čínský film odehrává v Praze. Jak deník uvedl, diváci po jeho zhlédnutí básní o pražských uličkách dlážděných kočičími hlavami, kde se natáčel.

Propagace města prostřednictvím filmového plátna není novinkou. Zájem o Česko mezi korejskými turisty vzrostl například díky televiznímu seriálu Milenci z Prahy, který se částečně natáčel v české metropoli v roce 2005. Popularity filmů úspěšně využívají města jako například Paříž či Londýn, kde vznikly úspěšné romantické komedie Půlnoc v Paříži či Notting Hill.

Filmaři pro zasazení svého příběhu zvažovali více měst, Praha nakonec obstála i v konkurenci Paříže. "V Praze jsme našli naprosto všechno, co jsme hledali. Nejen architekturu a lokace, ale i velmi kulturní prostředí a úžasně organizovanou filmovou infrastrukturu. Filmování pro nás dopadlo skvěle," poznamenal producent filmu "Jen my víme, kde" Ťiao Aj-min.

V rozhodování producentů sehrály důležitou roli také filmové pobídky, které umožňují filmařům získat zpět pětinu nákladů utracených v ČR. Na realizaci filmu se podíleli také tuzemští tvůrci - architekt Milan Býček či kostýmní výtvarnice Katarína Hollá. Náklady na natáčení v Praze činily 50 milionů korun, více než stočlenný štáb byl tvořen z 60 procent Čechy a ze 40 procent Číňany.

Sledujte nás na facebookovej stránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

1. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

2. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

3. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

4. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

5. Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

Nielen na Slovensku ale aj v ČR sa v týchto dňoch objavila nezvyčajná bilbordová kampaň, ktorá ukazuje fotky mŕtvych vtákov.

Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

6. Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

Festival Dúhový PRIDE vyvrcholí 20. júla 2019 sprievodom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V tejto súvislosti organizátori festivalu vyzývajú slovenských politikov a političky, aby prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach, hľadali riešenia problémov, ktoré ľudí naozaj trápia a prijali konečne legislatívu pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny.

Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

7. Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

Ako získať kompromitujúci materiál od neplnoletých osôb, je jednou z tém filmu s názvom Kto je ďalší?, ktorý ide do kín. Film je nakrútený podľa skutočných príbehov zo Slovenska, Kanady a Ruska. Ako námet slúžila aj reálna instagramová stránka, ktorá dodnes funguje.

Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

8. Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

Neznámy útočník v sobotu na sídlo ukrajinskej spravodajskej televízie 112 vypálil strelu z granátometu, nikto zranený nebol, budova ale bola poškodená. Prípad úrady vyšetrujú ako teroristický akt, napísala agentúra AP.

České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

9. České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

 Vydavatelství Vltava Labe Media loni prohloubilo ztrátu z 18 milionů na 83,6 milionu korun. Tržby vydavatele novin Deník klesly zhruba o desetinu na 1,46 miliardy korun. Vyplývá to účetní závěrky společnosti.

DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

10. DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

Spoločnosť DIGI SLOVAKIA si na letné obdobie pripravila zaujímavú ponuku. Výhodné zľavy na prvých 6 mesiacov pre nových zákazníkov, TV + Internet pod jednou strechou, ako aj rozprávková ponuka detských programov pre všetkých.

Najčítanejšie