Grand Prix Febiofestu získal islandsko-dánský film Vrabčiaci Foto: Febiofest

Grand Prix Febiofestu získal islandsko-dánský film Vrabčiaci

24.03.2016 23:34 | Česko | ČTK

Vítězem 23. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest je islandsko-dánské drama Vrabčáci režiséra Rúnara Rúnarssona.

 

 

Citlivý příběh o chlapeckém dospívání v přírodních kulisách islandského venkova podkresluje hudba klávesisty slavné islandské kapely Sigur Rós. Rúnarsson, osmatřicetiletý rodák z Reykjavíku, který už byl za svůj snímek oceněn na MFF v San Sebastianu a Chicagu, se dnešního závěrečného ceremoniálu nemohl zúčastnit. Za ocenění však poděkoval prostřednictvím videozáznamu.

Laická 35členná porota v čele s ekonomem Janem Švejnarem ocenila jeho silný a věrohodný příběh, který "netlačí" na city. Vyzdvihla i herecké výkony a nepředvídatelný závěr.

Film vypráví příběh chlapce, který je odeslán z města za otcem a babičkou na sever, kde vládne polární den. Na drsném venkově hledá vztah ke svým blízkým a kamarádce z dětství.

Grand Prix Febiofestu je spojena s 5000 eur (zhruba 135.000 korun) pro režiséra a stejnou částkou pro potenciálního českého distributora.

Letošního festivalu se zúčastnilo přes pět desítek zahraničních hostů. Cenu Kristián za přínos světové kinematografii už obdrželi italský filmař Marco Bellocchio, slovenská herečka Emília Vášáryová, skotský herec a režisér Peter Mullan a španělská herecká ikona Carmen Mauraová. Pátého Kristiána převzal na dnešním ceremoniálu autor Královny nebo Rivalů Peter Morgan, který je jedním z nejžádanějších scenáristů současnosti.

"Moc děkuji - budu si asi muset pořídit nový kus nábytku," řekl Morgan, když klesl pod tíhou ceny. Festivalu poděkoval za to, že se rozhodl zviditelnit práci scenáristů, kteří jsou přehlíženi. Poděkoval všem režisérům, s nimiž spolupracoval. "Po celém světě vznikají filmy, které diváky provokují v myšlení. Dnes jsou ale v ohrožení. I proto patří dík obdobným přehlídkám, které je chtějí zachovat," dodal.

Zvaní hosté pak zhlédli v předpremiéře americko-britsko-německou komedii Orel Eddie. Byla inspirována životním příběhem Michaela Edwardse, který si splnil životní sen a v roce 1988 reprezentoval Británii na zimních olympijských hrách v Calgary ve skocích na lyžích. V kinech se objeví od 14. dubna.

Na Febiofest, který se konal především v multikině CineStar Praha-Anděl, zavítalo přes 62.000 návštěvníků. Projekce pro veřejnost však ještě v pátek pokračují.

Organizátoři navázali na své loňské aktivity týkající se vězněného ukrajinského filmaře Olega Sencova a nově udělili cenu Amnesty International. Jejím prostřednictvím tak festival vyjádřil podporu diktátorskými režimy nespravedlivě vězněným umělcům a novinářům na celém světě. Tříčlenná porota ve složení herečka Martha Issová, ředitel Amnesty International ČR Mark Martin a dramaturg MFF Rotterdam Gertjan Zuilhof ocenila kolumbijsko-francouzsko-urugayský koprodukční snímek Mlčení řeky.

Vítězem soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil a určené pro veřejnost s názvem I ty jsi filmařem se stal film Tmavě bílá od Jakuba Janči.

Sledujte nás na podstránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

1. Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

Nezáleží na tom, či prázdninové mesiace strávite v Tatrách, pri jadranskom pobreží alebo kdekoľvek inde. Kým budete mimo domu, treba sa postarať o to, aby vaša obývačka zostala bez neželaných návštev.

Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

2. Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

Čínske štátne médiá sa stali nástrojom informačnej vojny Pekingu proti demonštrantom, ktorí sa od júna búria proti pomerom v Hongkongu. Obhajujú kroky tamojšej polície a manipulatívnym spravodajstvom zhadzujú účastníkov protestov, z ktorých zosnovania vinia Západ. V čínskom podaní sú aktuálne udalosti dielom malej skupiny násilníkov, ktorá bez podpory ľudu usiluje o nezávislosť Hongkongu a rozvracia Čínu, píše denník The New York Times.

DIGI prináša najlepší svetový program

3. DIGI prináša najlepší svetový program

DIGI SLOVAKIA si so štartom svetových futbalových líg pripravila pre svojich zákazníkov zaujímavú jesennú kampaň. Na štyroch kanáloch DIGI SPORT a novom programe PREMIER SPORT čaká na divákov to najlepšie zo svetového futbalu. Zákazníci si môžu vychutnať až 11 športových HD kanálov a k tomu 54 rodinných programov už v základnom balíku za stále nezmenených 9,60 € mesačne. Jesennú kampaň DIGI spúšťa od 15. augusta 2019.

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

4. Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

5. Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

Tri desiatky expertov na Rusko v Európe a USA, medzi nimi pracovníci mimovládnych organizácií, akademici, novinári a politickí aktivisti, sa stali obeťou dômyselného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigatívny server Bellingcat.

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

6. Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

7. Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

Odídenci z Trendu pripravujú ďalší nový ekonomický projekt.

Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

8. Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém dnešním zasedání vyměřila pokutu 400.000 korun televizi Barrandov za neobjektivitu a nevyváženost v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

9. Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí majú dve zamestnania. Pätina pracujúcich, každý desiaty dôchodca a každý ôsmy rodič, starajúci sa o dieťa do troch rokov však v prieskume uviedli, že musia mať ešte jeden džob.

Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

10. Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

Speváčka Marta Jandová bude mať vlastnú televíznu talkshow.

Najčítanejšie