Filmová fakulta kritizuje čínskeho Krtka Reprofoto

Filmová fakulta kritizuje čínskeho Krtka

29.03.2016 13:35 | Česko | ČTK

Študenti pražskej filmovej fakulty vyvesili na protest proti pražskej návšteve čínskeho prezidenta a najvyššieho predstaviteľa tamojšej komunistickej strany Si Ťin-pchinga na svojej budove na nábreží tibetskú vlajku.

 

 

Mnohí zástupcovia FAMU považujú za nešťastné aj použitie postavičky Krtka od Zdeňka Milera pre nové animované filmy vyrábané v Číne. "Domnievame sa, že predaj práv k tejto postavičke do Číny úplne popiera pôvodnú estetiku a hodnotu Milerovho originálneho diela," píšu študenti vo vyhlásení.

Niektorí zástupcovia Akademického senátu školy na čele s dekanom Pavlom Jechom a tiež časť študentov, predovšetkým z katedier produkcie, dokumentárneho filmu a audiovizuálnych štúdií, považujú za nešťastné "zneužívanie animované figúrky Krtka".
Podobu nových dielov s Krtkom už po minuloročnom uvedení ukážky kritizovali niektorí českí filmári, napríklad scenárista a profesor animovanej tvorby na FAMU Jiří Kubíček. Spomenul napríklad to, že Krtkov duchovný otec Miler zásadne odmietal aj navrhované zásahy svojich kolegov a chcel mať do detailu podobu postavičky vo svojej réžii. Jeho vnučka Karolína Milerová, ktorá koprodukčnú zmluvu s čínskou televíziou uzavrela, pripúšťa, že nový Krtko je iný a že Miler si neprial, aby v jeho diele niekto pokračoval.

Odporúčame aj: Návšteva prezidenta Číny ovládla české správy na internete

Nový Krtko a jeho dobrodružstvo s Pandou podľa nej z postavičky jej deda vychádzajú. Vyzerá ale inak už preto, že je trojrozmerný, a ako povedala Milerová ČTK, bude mať pravdepodobne aj iného diváka, staršie deti, ako mal ten kreslený. S kritikou počítala, stretne sa s ňou podľa nej väčšina toho, čo prináša nejakú zmenu.

"Považujeme za nedôstojné, že prezident Miloš Zeman používal pri svojich minulých cestách do ČĽR túto figúrku ako jeden z nástrojov na presadzovanie obchodných záujmov ČR," hovoria budúci filmári. Obávajú sa, že návšteva čínskeho prezidenta môže znamenať neblahý precedens v politickej orientácii Českej republiky. "Prajeme si, aby podobné absurdity zmizli z politického diania tejto krajiny, aby obhajoba ľudských práv aj slobodného umenia boli na dennom poriadku v oboch krajinách," uviedli študenti FAMU.

"Pretože sme škola slobodomyseľná a vo svojich filmoch aj názoroch sa často kriticky staviame k krivdám a neprávostiam v aktuálnom dianí, nemôžeme nechať bez povšimnutia návštevu, ktorá svojím étosom pripomína politické maškarády komunistického režimu," napísali ďalej študenti filmovej školy.

Sledujte nás na podstránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

1. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

2. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

3. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

4. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

5. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

6. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

7. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

8. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

9. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

10. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Najčítanejšie