Filmová fakulta kritizuje čínskeho Krtka Reprofoto

Filmová fakulta kritizuje čínskeho Krtka

29.03.2016 13:35 | Česko | ČTK

Študenti pražskej filmovej fakulty vyvesili na protest proti pražskej návšteve čínskeho prezidenta a najvyššieho predstaviteľa tamojšej komunistickej strany Si Ťin-pchinga na svojej budove na nábreží tibetskú vlajku.

 

 

Mnohí zástupcovia FAMU považujú za nešťastné aj použitie postavičky Krtka od Zdeňka Milera pre nové animované filmy vyrábané v Číne. "Domnievame sa, že predaj práv k tejto postavičke do Číny úplne popiera pôvodnú estetiku a hodnotu Milerovho originálneho diela," píšu študenti vo vyhlásení.

Niektorí zástupcovia Akademického senátu školy na čele s dekanom Pavlom Jechom a tiež časť študentov, predovšetkým z katedier produkcie, dokumentárneho filmu a audiovizuálnych štúdií, považujú za nešťastné "zneužívanie animované figúrky Krtka".
Podobu nových dielov s Krtkom už po minuloročnom uvedení ukážky kritizovali niektorí českí filmári, napríklad scenárista a profesor animovanej tvorby na FAMU Jiří Kubíček. Spomenul napríklad to, že Krtkov duchovný otec Miler zásadne odmietal aj navrhované zásahy svojich kolegov a chcel mať do detailu podobu postavičky vo svojej réžii. Jeho vnučka Karolína Milerová, ktorá koprodukčnú zmluvu s čínskou televíziou uzavrela, pripúšťa, že nový Krtko je iný a že Miler si neprial, aby v jeho diele niekto pokračoval.

Odporúčame aj: Návšteva prezidenta Číny ovládla české správy na internete

Nový Krtko a jeho dobrodružstvo s Pandou podľa nej z postavičky jej deda vychádzajú. Vyzerá ale inak už preto, že je trojrozmerný, a ako povedala Milerová ČTK, bude mať pravdepodobne aj iného diváka, staršie deti, ako mal ten kreslený. S kritikou počítala, stretne sa s ňou podľa nej väčšina toho, čo prináša nejakú zmenu.

"Považujeme za nedôstojné, že prezident Miloš Zeman používal pri svojich minulých cestách do ČĽR túto figúrku ako jeden z nástrojov na presadzovanie obchodných záujmov ČR," hovoria budúci filmári. Obávajú sa, že návšteva čínskeho prezidenta môže znamenať neblahý precedens v politickej orientácii Českej republiky. "Prajeme si, aby podobné absurdity zmizli z politického diania tejto krajiny, aby obhajoba ľudských práv aj slobodného umenia boli na dennom poriadku v oboch krajinách," uviedli študenti FAMU.

"Pretože sme škola slobodomyseľná a vo svojich filmoch aj názoroch sa často kriticky staviame k krivdám a neprávostiam v aktuálnom dianí, nemôžeme nechať bez povšimnutia návštevu, ktorá svojím étosom pripomína politické maškarády komunistického režimu," napísali ďalej študenti filmovej školy.

Sledujte nás na podstránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR:

pošli na vybrali.sme.sk


Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

1. Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

Nezáleží na tom, či prázdninové mesiace strávite v Tatrách, pri jadranskom pobreží alebo kdekoľvek inde. Kým budete mimo domu, treba sa postarať o to, aby vaša obývačka zostala bez neželaných návštev.

Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

2. Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

Čínske štátne médiá sa stali nástrojom informačnej vojny Pekingu proti demonštrantom, ktorí sa od júna búria proti pomerom v Hongkongu. Obhajujú kroky tamojšej polície a manipulatívnym spravodajstvom zhadzujú účastníkov protestov, z ktorých zosnovania vinia Západ. V čínskom podaní sú aktuálne udalosti dielom malej skupiny násilníkov, ktorá bez podpory ľudu usiluje o nezávislosť Hongkongu a rozvracia Čínu, píše denník The New York Times.

DIGI prináša najlepší svetový program

3. DIGI prináša najlepší svetový program

DIGI SLOVAKIA si so štartom svetových futbalových líg pripravila pre svojich zákazníkov zaujímavú jesennú kampaň. Na štyroch kanáloch DIGI SPORT a novom programe PREMIER SPORT čaká na divákov to najlepšie zo svetového futbalu. Zákazníci si môžu vychutnať až 11 športových HD kanálov a k tomu 54 rodinných programov už v základnom balíku za stále nezmenených 9,60 € mesačne. Jesennú kampaň DIGI spúšťa od 15. augusta 2019.

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

4. Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

5. Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

Tri desiatky expertov na Rusko v Európe a USA, medzi nimi pracovníci mimovládnych organizácií, akademici, novinári a politickí aktivisti, sa stali obeťou dômyselného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigatívny server Bellingcat.

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

6. Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

7. Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

Odídenci z Trendu pripravujú ďalší nový ekonomický projekt.

Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

8. Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém dnešním zasedání vyměřila pokutu 400.000 korun televizi Barrandov za neobjektivitu a nevyváženost v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

9. Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí majú dve zamestnania. Pätina pracujúcich, každý desiaty dôchodca a každý ôsmy rodič, starajúci sa o dieťa do troch rokov však v prieskume uviedli, že musia mať ešte jeden džob.

Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

10. Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

Speváčka Marta Jandová bude mať vlastnú televíznu talkshow.

Najčítanejšie