Súd: Fotku zlodeja má obchodník dať polícii, a nie na facebook Reprofoto European bike

Súd: Fotku zlodeja má obchodník dať polícii, a nie na facebook

15.06.2016 09:27 | Česko | ČTK

 

Ak prevádzkovateľ obchodu zverejní na facebooku fotografiu domnelého zlodeja z bezpečnostnej kamery, riskuje pokutu za porušenie zákona o ochrane osobných údajov.

 

 

Zábery možno poskytnúť polícii, nie využiť pre hľadanie páchateľa na vlastnú päsť, vyplýva to z nového rozhodnutia českého Najvyššieho správneho súdu (NSS) v dlhoročnej kauze krádeže bicykla z obchodu na Bubenskej ulici v Prahe.

NSS sa stotožnil s názorom Úradu pre ochranu osobných údajov. "Účelom prevádzkovania kamerových systémov pri ochrane majetku nie je (v skratke povedané) zhotovovanie záznamov pre ich budúce zverejnenie, ale iba pre eventuálne odovzdanie na to určeným orgánom k ďalším úkonom. Vyšetrovanie a postihovanie trestnej činnosti (do ktorého je možné zahrnúť aj páchanie priestupkov) je pritom plne v kompetencii orgánov štátu," píše sa v rozsudku.

Prípadom sa musí znovu zaoberať Mestský súd v Prahe, ktorý pôvodne vyhovel žalobe prevádzkovateľa obchodu. Dospel totiž k záveru, že v kauze prevažuje ochrana súkromného vlastníctva nad záujmom na ochranu osobných údajov.

Krádež drahého bicykla sa odohrala v novembri 2011. Prevádzkovateľ obchodu dal fotku na facebook. Záber pomohol identifikovať páchateľa, avšak Úrad na ochranu osobných údajov dal firme pokutu 5000 korún.

Predstava, že správca kamerového systému bude bez kontroly a obmedzenia rozhodovať o tom, kto je páchateľom trestného činu, a "pranierovať" ho zverejnením fotky na internete, je podľa úradu v rozpore s rešpektom k súkromnému a osobnému životu. Aj páchateľ trestnej činnosti má právo na súkromie, hoci môže byť oproti bezúhonnému človeku obmedzené, zdôraznil úrad.

 

Sledujte dianie v českých médiách:Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí.

Vyhlásenie: Proti volebnej fraške a policajnej brutalite! Za slobodu Bieloruska!

My, príslušníci občianskej spoločnosti Slovenska, ako ľudia ktorí si ctia slobodné demokratické voľby, vyjadrujeme našu plnú podporu občiankam a občanom Bieloruska v ich protestoch proti masívnemu falšovaniu výsledkov prezidentských volieb, v ich boji za slobodu, ktorú im pred 26 rokmi ukradol človek, ktorý je dnes považovaný za jedného z posledných diktátorov v Európe.

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je bývalý novinár Karol Zimmer. Ten na ministerstvo, na čele ktorého je Milan Krajniak zo Sme rodina, nastúpil 1. júla 2020.

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V bieloruskom Minsku tretiu noc pokračujú protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra Lukašenka. "Policajti zasahujú s novou silou. Zatýkanie začalo. Počuť aj výbuchy, podobné ohlušujúcim granátom, ale k potýčkam doteraz nedošlo," hlási opozičný server Belorusskij partizan s odvolaním sa na informácie zo sociálnych sietí.

Na ministerstve vnútra musel skončiť aj bývalý televízny redaktor

Na ministerstve vnútra musel skončiť aj bývalý televízny redaktor

Bývalý televízny redaktor posledné roky nemal čas chodiť do roboty na ministerstve. Venoval sa vlastnej firme a krízovej komunikácii.

Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Pripraviť sa na budúcnosť pomôže nová služba Finančný plán

Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Pripraviť sa na budúcnosť pomôže nová služba Finančný plán

 Koronakríza poriadne prevetrala peňaženky Slovákov. Každá piata rodina dnes nemá rezervu už ani na jeden mesiac. Dobrou správou však je, že viac ako tri štvrtiny domácností si uvedomujú dôležitosť úspor a chcú si sporiť aspoň toľko čo doteraz. So zabezpečením sa do budúcnosti im teraz pomôže nová unikátna služba Finančný plán.

Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Spoločnosť na výrobu mäsiarskych výrobkov Mecom, ktorú prostredníctvom spoločnosti Carnibona kontroluje Penta, má aktuálne rozsiahlu kampaň, že jej výrobky sú zo slovenského mäsa. Propagovať novú stratégiu sa snaží aj ekonomický týždenník Penty – Trend. Na konci júla zverejnil PR rozhovor so šéfom Mecomu, v pondelok redakčný text, okolo ktorého sa za posledných 24 hodín diali zvláštne veci.

Najčítanejšie