Praha nechala vyvesiť plagáty upozorňujúce na zákaz segwayov

Praha nechala vyvesiť plagáty upozorňujúce na zákaz segwayov Ilustr.foto: youtube/Segway

Vedení hlavního města nechalo v centru metropole vyvěsit anglicky psané plakáty, které turisty upozorňují na zákaz jízdy na vozítkách segway.

 

 

Zákaz sice platí od minulého týdne, podle městské policie ale není vymahatelný. Lokalita totiž není vyznačena zákazovými značkami. Jezdci na dvoukolových elektrických vozítkách se tak dál beztrestně pohybují po celém městě. Podle Asociace Segway ČR tak budou činit do doby, než budou ulice osazeny zákazovými značkami.

Po řadě stížností na provoz vozítek přistoupilo vedení města k zákazu, který se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Vedení města se začátkem platnosti zákazu avizovalo, že spustí informační kampaň. Plakáty na světelných nosičích reklamy hlásají "segway no way" a anglicky upozorňují turisty, že mohou za jízdu na vozítku dostat až dvoutisícovou pokutu.

V místech zákazu ovšem není zatím nainstalována ani jediná zákazová značka. Městská policie tak nemůže s jezdci nic dělat. Podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové zatím není možné až dvoutisícovou pokutu uložit. Mluvčí magistrátu Vít Hofman v pátek ČTK řekl, že první zákazy by se v centru metropole měly objevit 1. září. Dnes informaci upravil s tím, že to bude v průběhu září. Do té doby jezdcům postihy nehrozí.

"Vzhledem k tomu, že máme závazky k cestovním kancelářím na více jak půl roku dopředu, budeme se snažit dostát svým závazkům, dokud to půjde," řekl ČTK za asociaci Jaroslav Endršt. Ve chvíli, kdy budou ulice osazeny značkami, bude je prý asociace respektovat. Organizace sdružuje část provozovatelů, zhruba do dvacítky.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na dvoukolová elektrická vozítka pohlížel jako na chodce. Na provoz vozítek, která si na cesty po památkách půjčují většinou turisté, si dlouhodobě stěžovali občané a radnice Prahy 1.

Pražská památková rezervace pokrývá celou Prahu 1 a část Prahy 2. Do památkové rezervace patří okrajově i části Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8. V Praze 6 na žádost radnice zákaz neplatí.