Režisér Jan Svěrák natáča v Slavoniciach film Po strništi bos Reprofoto DVTV

Režisér Jan Svěrák natáča v Slavoniciach film Po strništi bos

17.08.2016 09:14 | Česko | ČTK

Oscarový režisér, producent a scenárista Jan Svěrák natáčí ve Slavonicích na Jindřichohradecku film Po strništi bos. Scénář napsal jeho otec Zdeněk Svěrák. Dějově volně předchází jejich první společné práci, Obecné škole z roku 1991.

 

 

Film by měl mít premiéru přesně za rok, tedy 17. srpna 2017. Jan Svěrák ČTK řekl, že tím s otcem dokončují tetralogii o životě muže, která začne tímto filmem, pokračuje dříve natočenými filmy Obecná škola, Kolja a Vratné lahve.

"Film se odehrává za druhé světové války, kdy rodina Edy Součka musela odjet z města a žít na venkově, kde se sedmiletý Eda musí vypořádat s partou místních kluků a také tam odhalí jedno dramatické rodinné tajemství," řekl ČTK režisér Svěrák při natáčení ve Slavonicích.

Děj filmu je zasazen do východočeského města Kopidlno, tvůrcům dalo velkou námahu najít vhodnou lokalitu pro natáčení. "Dnešní Čechy nevypadají jako v roce 1944. Slavonice, díky tomu, že byly léta zapomenuté v hraničním prostoru a dnes jsou chráněné fondem UNESCO, naše představy splňují," uvedl Svěrák. Interiéry bude filmový štáb natáčet na Žatecku, kde jsou velké statky původních zemědělců, kteří zde pěstovali chmel. "Jsou zachovalé i s nábytkem, takže se tam nastěhujeme jako do muzea," doplnil Jan Svěrák.

Film je podle režisérových slov hlavně o odvaze, kterou malý Eda hledá v sobě nebo také u svého otce. Dům, v němž rodina na venkově žije, leží u silnice, kudy kráčely dějiny. Za ní je hřbitov. "Vlastně se pořád pohybovali mezi životem a smrtí. Je to symbolický moment," uvedl Svěrák. Film natáčí tak, aby se líbil dětem i dospělým. "Je v něm namíchaný humor s dramatem tak, jak to máme s tátou rádi. Divák nikdy neví, jestli se bude smát, nebo plakat," uvedl.

Autorem scénáře je režisérův otec Zdeněk Svěrák, spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, který letos v březnu oslavil osmdesátiny. Scénář začal Svěrák starší psát před 13 lety a dlouhou dobu se mu nedařilo ho dokončit tak, aby odpovídal Janovým představám. "Děj se nedařilo dostatečně zdramatizovat. Vystupují zde rodinní příslušníci. On si nechtěl vymýšlet a film nebyl dostatečně dramatický," uvedl režisér. Po třinácti letech si Zdeněk Svěrák konečně domyslel hlavní postavu se jménem Vlk, který je jeho strýc. Ve filmu ho hraje Oldřich Kaiser. "Strýc škrtil babičku a nyní je to konečně filmové drama," uvedl Jan Svěrák.

Jan a Zdeněk Svěrákovi na scénáři ve finální fázi strávili více než rok, scházeli se každý týden. Jan Svěrák se při tom dozvěděl mnoho zajímavých věcí z dětství svého otce. Roli tatínka hraje Ondřej Vetchý, ve filmu svého syna Edu bije. "Ptal jsem se svého tatínka, jak ho má bít. A on říkal, že normálně po hlavě. Tak jsem se ptal, jestli ho jeho táta takhle mlátil. Tatínek mi řekl, že ho řezal jako psa. Proto mě asi můj táta nikdy nebil. Věděl, jaké to je," uvedl.

Kameramanem snímku je Svěrákův dvorní kameraman Vladimír Smutný. Připsanou roli ředitele školy si zahraje Zdeněk Svěrák s dobově upraveným vousem. "Aby toho táta měl ve filmu víc, tak jsme mu tam připsali některé veselé obrazy," uvedl režisér. Po boku Ondřeje Vetchého se ve filmu objeví Tereza Voříšková.

Film se bude natáčet padesát dnů, většinu času ve Slavonicích, ale také v Praze na Bohdalci, kde se natáčela Obecná škola. "Při obhlídce jsme potkali děti či vnuky rodičů, kteří pracovali s mým dědečkem na rozvodně. Nebo ty, kteří si zahráli malé kluky v Obecné škole," uvedl režisér.

Jan Svěrák chtěl letos natáčet film v angličtině podle irské předlohy. Nakonec ale na film, jehož tématem mělo být zneužívání dětí katolickými kněžími v Irsku, nesehnal peníze. I proto zvolil náhradní látku. Lyrický příběh o dětství a hrdinství dostal podporu fondu Eurimages. Státní fond kinematografie snímku udělil sedmimilionový grant a konstatoval, že jde o nejlépe autorsky i producentsky připravený projekt.

Viac o dianí v českých médiách:Mimoriadny príhovor premiéra Igora Matoviča (VIDEO)

Mimoriadny príhovor premiéra Igora Matoviča (VIDEO)

RTVS na žiadosť Úradu vlády odvysielala mimoriadny príhovor predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽANO) k obmedzeniam počas Veľkej noci.

Telekom ponúkne množstvo TV kanálov a ďalšie filmy zdarma až do konca apríla

Telekom ponúkne množstvo TV kanálov a ďalšie filmy zdarma až do konca apríla

Vzhľadom na pretrvávajúcu mimoriadnu situáciu predĺži Telekom jeden z najpopulárnejších benefitov posledných týždňov až do konca apríla.

KORONAVÍRUS: Mobilné dáta nesmú byť využívané v rozpore s pravidlami EÚ

KORONAVÍRUS: Mobilné dáta nesmú byť využívané v rozpore s pravidlami EÚ

 Využívanie mobilných dát s cieľom zmapovať šírenie ochorenia COVID-19 musí byť v súlade s pravidlami EÚ na ochranu údajov a súkromia, vyhlásil v utorok predseda výboru EP pre občianske slobody.

Igor Matovič požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS

Igor Matovič požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS

Úrad vlády požiadal dnes RTVS o možnosť vystúpenia predsedu vlády Igora Matoviča vo vysielaní.

Zeman aj Babiš vystúpia v televízii s prejavmi (VIDEO)

Zeman aj Babiš vystúpia v televízii s prejavmi (VIDEO)

Český prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi.

Markíza odvysiela rozhovor s prezidentkou Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza odvysiela rozhovor s prezidentkou Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 7. apríla, odvysiela televízia Markíza so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha spúšťa Telesnú na doma (VIDEO)

O2 Športová akadémia Mateja Tótha spúšťa Telesnú na doma (VIDEO)

O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha kvôli karanténe nemôže cvčiť s eťmi na školách, preto sa rozhodla pripraviť cvičenie pre vetky deti, ktoré sú doma a spolu s O2 spúšťa online aktivitu „Telesná na doma“.

Rádiá v rámci akcie #ostávamdoma odvysielajú koncerty: Polemic, Vidiek a Puding pani Elvisovej

Rádiá v rámci akcie #ostávamdoma odvysielajú koncerty: Polemic, Vidiek a Puding pani Elvisovej

Trnavské rádio odvysiela koncerty troch známych slovenských kapiel, ktoré zaznamenalo minulý rok.

Zomrela jedna z najznámejších Bond girl - z bondovky Goldfinger (VIDEO)

Zomrela jedna z najznámejších Bond girl - z bondovky Goldfinger (VIDEO)

 Vo veku 94 rokov zomrela herečka Honor Blackman, ktorá okrem iného stvárnila jednu z najznámejších Bond girl Pussy Galore.

Markíza v mimoriadnej relácii priniesie rozhovor s nakazenými aj s Matovičom a Radičovou (VIDEO)

Markíza v mimoriadnej relácii priniesie rozhovor s nakazenými aj s Matovičom a Radičovou (VIDEO)

Aj dnes večer odvysiela Markíza so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Najčítanejšie