Rusko vraj chce Sencova vymeniť za Rusov väznených v USA Foto: Film O. Sencov

Rusko vraj chce Sencova vymeniť za Rusov väznených v USA

01.10.2018 10:18 | Filmy | ČTK

Rusko vraj chce vymeniť ukrajinského filmára Olega Sencova, ktorý v ruskom väzení už 140 dní drží hladovku, za troch svojich občanov uväznených v USA: obchodníka so zbraňami Viktora Buta, pilota Konstantina Jarošenka, odsúdeného za pašovanie drog, a Máriu Butinovu, držanú vo väzbe.

 

Uviedol to ruský opozičný denník Novaja gazeta s odvolaním sa na nemenovaný zdroj, blízky rozhovorom o výmene zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou. "Moskva je pripravená rokovať o takejto 'humanitárnej akcii' priamo s Washingtonom, pričom Ukrajina by nebola do rokovaní zapojená," tvrdí tento zdroj.

Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová pre denník povedala, že o takejto iniciatíve nevie. Ani filmárov obhajca Dmitrij Dinze nemá vedomosť "o takejto konfigurácii", avšak je ochotný prispieť k výmene, ak zámery Moskvy sú naozaj vážne.

Pilota Jarošenka poslal americký súd do väzenia v roku 2011 za pašovanie drog na 20 rokov. But si odpykáva 25-ročný trest v súvislosti s predajom zbraní povstalcom z kolumbijskej organizácie FARC. Butinovú americké úrady podozrievajú z nezákonného lobingu, za čo jej hrozí desať rokov väzenia.

Novaja gazeta pripomenula, že o osude všetkých štyroch väzňov minulý mesiac telefonicky rokovali šéfovia americkej a ruskej diplomacie: Mike Pompeo vtedy nastolil otázku Sencovovho oslobodena, Sergej Lavrov naopak hovoril o "nezákonnom väznení" podnikateľa Buta a pilota Jarošenka, ako aj o "prenasledovaní ruskej občianky Butinovej pod vymyslenou zámienkou ".

Začiatkom septembra amerického prezidenta Donalda Trumpa požiadala o omilostenie Buta a Jarošenka ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. O Butovi a Jarošenkovi sa nedávno zmienil aj Viktor Medvedčuk, ukrajinský podnikateľ známy blízkymi vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri výmene zajatcov medzi Ukrajinou a proruskými separatistami.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie