Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova Foto: FB Sencov

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

19.07.2019 13:40 | Tlač | ČTK

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

 

V televíznom prejave vyhlásil, že dvadsaťštyri námorníkov, čakajúcich v Moskve na súd kvôli údajnému narušeniu ruských hraníc, žiada oslobodiť bezpodmienečne.

"Skutočne chceme, aby takýto okamih nastal čo najskôr," uviedol prezident vo vyhlásení, ktoré urobil dva dni pred mimoriadnymi parlamentnými voľbami. "Sme pripravení vymeniť ho (Vyšynského) za Sencova," konštatoval. Ukrajinský režisér Sencov si odpykáva trest za údajné teroristické akcie na okupovanom Kryme; Vyšynskyj, ktorý má ukrajinský aj ruský pas, čelí obvineniu z vlastizrady za údajné sprisahanie s Ruskom. Súdny proces má pokračovať dnes v Kyjeve.

Ukrajinských námorníkov, zadržaných vlani v novembri pri incidente v Kerčskom prielive, by sa podľa Želenského výmena týkať nemala. "O výmene našich námorníkov nehovoríme. Tých nám (Rusi) musia vrátiť," zdôraznil prezident.

Sencova odsúdil ruský vojenský súd v roku 2015 za údajné vytvorenie teroristickej skupiny, ktorá na jar predchádzajúceho roka podpálila v krymskom Simferopole kancelárie organizácie Ruské spoločenstvo Krym a regionálne pobočky vládnej strany Jednotné Rusko. Režisér obvinenia odmieta, jeho oslobodenie opakovane žiada mnoho západných štátnikov a medzinárodných organizácií aj mnoho známych osobností filmového a divadelného sveta. Protesty proti jeho väzneniu zaznievajú aj v Rusku.

Vyšynskyj, ktorý používa aj ruský prepis svojho mena Vyšinskij, bol zatknutý vlani v máji v Kyjeve. Obvinený bol z vlastizrady a nezákonného ozbrojovania, hrozí mu až 15 rokov. Na súd čaká v kyjevskom väzení, termín väzby vyprší budúci pondelok. O jeho ďalšom osude by mal rozhodnúť súd na dnešnom zasadnutí v Kyjeve.

pošli na vybrali.sme.sk


Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

1. Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

Najlepšie platenou herečkou na svete sa tento rok rovnako ako minulý rok, stala Američanka Scarlett Johansson. Podľa rebríčka časopisu Forbes zverejneného v piatok si zarobila 56 miliónov dolárov.

Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

2. Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

Smartfóny v našich vreckách majú stále lepšie displeje, výkonnejší hardvér a silnejšie batérie. Bez veľkého preháňania sa dá povedať, že začínajú poriadne zatápať herným konzolám. 

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

3. Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

4. Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

Mnoho celebrít a politikov sa v týchto dňoch vyjadruje na sociálnych sieťach k obrovským lesným požiarom v Amazónii a vyzýva k boju za záchranu tamojšieho dažďového pralesa, označovaného za pľúca planéty.

Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

5. Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

V najnovšom vydaní týždenníka Trend vyšiel neobvyklý PR článok.

Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

6. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

7. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

8. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

9. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

10. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Najčítanejšie