Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova Foto: FB Sencov

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

19.07.2019 13:40 | Tlač | ČTK

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

 

V televíznom prejave vyhlásil, že dvadsaťštyri námorníkov, čakajúcich v Moskve na súd kvôli údajnému narušeniu ruských hraníc, žiada oslobodiť bezpodmienečne.

"Skutočne chceme, aby takýto okamih nastal čo najskôr," uviedol prezident vo vyhlásení, ktoré urobil dva dni pred mimoriadnymi parlamentnými voľbami. "Sme pripravení vymeniť ho (Vyšynského) za Sencova," konštatoval. Ukrajinský režisér Sencov si odpykáva trest za údajné teroristické akcie na okupovanom Kryme; Vyšynskyj, ktorý má ukrajinský aj ruský pas, čelí obvineniu z vlastizrady za údajné sprisahanie s Ruskom. Súdny proces má pokračovať dnes v Kyjeve.

Ukrajinských námorníkov, zadržaných vlani v novembri pri incidente v Kerčskom prielive, by sa podľa Želenského výmena týkať nemala. "O výmene našich námorníkov nehovoríme. Tých nám (Rusi) musia vrátiť," zdôraznil prezident.

Sencova odsúdil ruský vojenský súd v roku 2015 za údajné vytvorenie teroristickej skupiny, ktorá na jar predchádzajúceho roka podpálila v krymskom Simferopole kancelárie organizácie Ruské spoločenstvo Krym a regionálne pobočky vládnej strany Jednotné Rusko. Režisér obvinenia odmieta, jeho oslobodenie opakovane žiada mnoho západných štátnikov a medzinárodných organizácií aj mnoho známych osobností filmového a divadelného sveta. Protesty proti jeho väzneniu zaznievajú aj v Rusku.

Vyšynskyj, ktorý používa aj ruský prepis svojho mena Vyšinskij, bol zatknutý vlani v máji v Kyjeve. Obvinený bol z vlastizrady a nezákonného ozbrojovania, hrozí mu až 15 rokov. Na súd čaká v kyjevskom väzení, termín väzby vyprší budúci pondelok. O jeho ďalšom osude by mal rozhodnúť súd na dnešnom zasadnutí v Kyjeve.

pošli na vybrali.sme.sk


Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

1. Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

2. Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

3. Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

Medzi najväčších favoritov tohtoročných amerických televíznych cien Emmy patria kandidáti z produkcie televízneho velikána HBO - fantasy seriál Hra o tróny alebo miniséria Černobyľ o havárii jadrovej elektrárne v roku 1986.

O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

4. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

5. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

6. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

7. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

8. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

9. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

10. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Najčítanejšie