Zomrel režisér Posledného tanga v Paríži či Malého Budhu Foto z filmu

Zomrel režisér Posledného tanga v Paríži či Malého Budhu

26.11.2018 13:01 | Filmy | ČTK

Vo veku 77 rokov zomrel dnes v Ríme po dlhej chorobe taliansky režisér a scenárista Bernardo Bertolucci. Informujú o tom talianske médiá.

 

Režisér filmov Posledné tango v Paríži, Konformista, Posledný cisár, Zvodná krása, Dvadsiate storočie, Malý Budha podľa talianskych médií zomrel na rakovinu. Posledných viac ako desať rokov strávil na kolieskovom kresle.

Bertolucci získal mnoho ocenení, vrátane Zlatého leva z Benátok za celoživotnú tvorbu, čestnú Zlaté palmu z Cannes a niekoľkých Oscarov za veľkofilm Posledný cisár (1987).

Rodák zo severotalianskej Parmy Bertolucci spôsobil aj jeden z najväčších škandálov v dejinách kinematografie, a to v roku 1972 svojím filmom Posledné tango v Paríži, za ktorý bol v Taliansku odsúdený na podmienečný trest väzenia a stratu občianskych práv na päť rokov. Príbeh staršieho Američana, ktorý hľadá útechu v anonymnom sexe s mladou Francúzskou, bol niektorými označený za perverznú pornografiu, podľa iných zmenil kinematografiu. Hlavné úlohy v tomto kontroverznom filme stvárnili Marlon Brando a Maria Schneiderová.

Za svoju kariéru trvajúcu viac ako pol storočia vytvoril dve desiatky filmov, začínal v 60. rokoch ako režisér a scenárista novej vlny. Veľký medzinárodný ohlas mu vyniesli jeho "východné veľkofilmy" - sága o poslednom čínskom cisárovi z roku 1987, ocenený deviatimi Oscarmi, či epos o strete dvoch rozdielnych svetov - tibetského budhizmu a modernej americkej kultúry Malý Budha z roku 1993.

Bertolucciho filmy majú niekoľko spoločných prvkov - napríklad obsahujú takmer psychoanalytickú analýzu postáv, v mnohých z nich sa objavujú viac či menej odvážne erotické scény, príbehy sa často dejú na pozadí skutočných politických udalostí.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie