Na festivale v Karlových Varoch mala premiéru špionážna séria HBO (VIDEO) Foto: HBO

Na festivale v Karlových Varoch mala premiéru špionážna séria HBO (VIDEO)

02.07.2019 14:35 | Filmy | ČTK

 První dva díly špionážního dramatu z konce 80. let v Praze a Londýně, který pro HBO Europe natočil režisér Ivan Zachariáš, vidělo dnes v předpremiéře publikum ve Velkém sále karlovarského hotelu Thermal. Televizní premiéra série nazvané Bez vědomí od autora, který má za sebou úspěšnou Pustinu před třemi lety premiérovanou taktéž ve Varech, je plánována na podzim. Úzce totiž souvisí se sametovou revolucí, od níž uplyne v listopadu 30 let.

 

Příběh pečlivě dokreslovaný přesnými reáliemi, rekvizitami a kostýmy, začíná v říjnu 1989, prvními scénami jsou neomaleně a drze působící praktiky agentů tajné policie vstupující do soukromí lidí, jež má v hledáčku. Houslistka Marie a její politicky angažovaný manžel Viktor se vydávají z Londýna do Prahy. Dvanáct let britského exilu neumenšilo jejich touhu po svobodě v Československu, zprávy o pozvolném tání ledů proto rychle vyústí v jejich návrat do vlasti. Návštěva se brzy změní v drama. Marie skončí v nemocnici, a když se probere z bezvědomí, její manžel je pryč a nikdo neví, kam zmizel.

 

"Je to příběh mladé ženy, jejíž svět, který zná, a jistoty, které má, se začínají radikálně rozpadat. Jak člověk s takovou situací naloží a jak v tom neztratit sám sebe - to je hlavní linka příběhu," řekla představitelka hlavní role Táňa Pauhofová v lednu v Praze novinářům při natáčení. Určující pro charakter role je podle ní absolutní síla vůle a nepodléhání podmínkám. I když to vypadá, že by se člověk měl vzdát, převládne touha poznat pravdu a zorientovat se i za cenu možné enormní bolesti a devastujích následků, popsala svou roli.

Bez vědomí je televizním scenáristickým debutem Ondřeje Gabriela. Již dříve ČTK řekl, že námětů z prostředí tajných služeb a špionáže připravil pro produkci několik. "HBO na tomto námětu asi zaujal mezinárodní aspekt a to, že se týká emigrantů, kteří se vracejí domů ještě před pádem železné opony," domnívá se. "Důležitý je právě ten čas, ta atmosféra přicházející změny. O které ale nikdo neví, kdy přijde a jakou podobu bude mít. Někdo se na ni těší, někdo se jí bojí, někdo na ní aktivně pracuje. Přesný výsledek ale nezná nikdo," popsal scenárista svou látku.

Kromě Martina Myšičky, který hraje houslistčina manžela, Martina Hofmanna či Lenky Vlasákové v sérii hraje česko-kanadský herec David Nykl, jehož diváci mohou znát ze seriálu Hvězdná brána. V jeho životním příběhu lze spatřovat paralely s námětem filmu, neboť jeho rodiče s ním emigrovali brzy po srpnové okupaci.

"Přijeli jsme do Kanady několik dní poté, co se upálil Jan Palach, byly mi dva roky," řekl novinářům Nykl. "Je to pro mě velmi osobní, odehrává se to, co se v roce 1989 odehrávalo u mě. Objevil jsem svoji vlast, cítil jsem naději, která tu tehdy vypukla," řekl ke své práci na seriálu. V seriálu jsou patrné pražské reálie, natáčelo se v budově někdejšího Federálního shromáždění či na Nové scéně Národního divadla.Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí.

Vyhlásenie: Proti volebnej fraške a policajnej brutalite! Za slobodu Bieloruska!

My, príslušníci občianskej spoločnosti Slovenska, ako ľudia ktorí si ctia slobodné demokratické voľby, vyjadrujeme našu plnú podporu občiankam a občanom Bieloruska v ich protestoch proti masívnemu falšovaniu výsledkov prezidentských volieb, v ich boji za slobodu, ktorú im pred 26 rokmi ukradol človek, ktorý je dnes považovaný za jedného z posledných diktátorov v Európe.

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je bývalý novinár Karol Zimmer. Ten na ministerstvo, na čele ktorého je Milan Krajniak zo Sme rodina, nastúpil 1. júla 2020.

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V bieloruskom Minsku tretiu noc pokračujú protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra Lukašenka. "Policajti zasahujú s novou silou. Zatýkanie začalo. Počuť aj výbuchy, podobné ohlušujúcim granátom, ale k potýčkam doteraz nedošlo," hlási opozičný server Belorusskij partizan s odvolaním sa na informácie zo sociálnych sietí.

Na ministerstve vnútra musel skončiť aj bývalý televízny redaktor

Na ministerstve vnútra musel skončiť aj bývalý televízny redaktor

Bývalý televízny redaktor posledné roky nemal čas chodiť do roboty na ministerstve. Venoval sa vlastnej firme a krízovej komunikácii.

Najčítanejšie