Diváci ostali verní kinám aj počas pandémie, potvrdzujú to výsledky online premietaní v Kine doma Foto: Parazit, r. Joon Ho Bong / Asociácia slovenských filmových klubov

Diváci ostali verní kinám aj počas pandémie, potvrdzujú to výsledky online premietaní v Kine doma

17.07.2020 11:57 | Filmy | mk

Počas koronakrízy, keď v záujme ochrany zdravia zostali podobne ako iné prevádzky zatvorené aj kiná, zrealizovalo Kino Lumière v apríli projekt online projekcií pod názvom Kino doma.

 

Projekt pokračoval aj počas postupného otvárania kín, posledná projekcia sa uskutočnila 30. júna 2020.

Výsledky návštevnosti po vyhodnotení projektu ukázali, že diváci ostali kinám verní aj v čase, keď ich nemohli fyzicky navštevovať.

Kino Lumière spustilo projekt filmových predstavení v online priestore z viacerých dôvodov. Jeho zámerom bolo udržať kontakt s divákmi a komunitou kina a ponúknuť filmy, ktoré vstúpili do distribúcie krátko predtým, než kiná zatvorila mimoriadna pandemická situácia spojená s koronavírusom. Kino doma zároveň sledovalo dôležitú myšlienku spolupatričnosti s cieľom vyzvať filmových fanúšikov, aby v ťažkom období podporili svoje obľúbené kino zakúpením si vstupenky na online predstavenie a sledovali filmy legálne, píše kino Lumière v tlačovej správe.

Projekt Kino doma trval od 18. apríla do 30. júna. Premietlo sa spolu 40 dlhometrážnych filmov a 2 pásma krátkych filmov, celkovo sa zrealizovalo 46 predstavení počas 74 dní. Na online predstavenia prostredníctvom stránky Kina Lumière bolo celkovo vydaných 4 239 vstupeniek, priemerná návštevnosť dosiahla 92 predaných vstupeniek na jedno predstavenie. Okrem Kina Lumière, ktoré projekt iniciovalo, sa do neho postupne zapojili aj Kino Úsmev Košice, Kino Iskra Kežmarok, a Kino Akademik Banská Štiavnica. Prvým filmom uvedeným na online projekcii bola francúzska romantická komédia Zažiť to znovu (2019) režiséra Nicolasa Bedosa.

Najviac vstupeniek si diváci zakúpili na kórejskú čiernu komédiu Parazit (2019), ktorú nakrútil Joon Ho Bong, ocenenú Zlatou palmou na MFF v Cannes a štyrmi Oscarmi za najlepší film, najlepšiu réžiu, najlepší medzinárodný film i najlepší pôvodný scenár. Za ňou si najviac lístkov zakúpili diváci na islandskú drámu Biely, biely deň (2019) Hlynura Pálmasona a Bedosovu komédiu Zažiť to znovu. Nasledoval film Portrét ženy v plameňoch (2019) režisérky Céline Sciamma, päticu snímok s najvyšším počtom predaných vstupeniek uzatvára slovenský film Na krásnom modrom Dunaji (1994) režiséra Štefana Semjana, súdobá crazy komédia o troch bohémskych kamarátoch, ktorá v projekte Kino doma absolvovala online premiéru v digitálne reštaurovanej podobe. Zo slovenských dlhometrážnych titulov projekt Kino doma uviedol aj film Nech je svetlo (2019) režiséra Marka Škopa.

Pridanou hodnotou online projekcií v Kine doma bol lektorský úvod, projekcie digitálne reštaurovaných krátkych animovaných, reklamných a dokumentárnych filmov zo zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ) – celkovo sa ich premietlo 25, a čet s divákmi, do ktorého sa mohli, ale aj nemuseli zapojiť. „Online predstavenia boli dramaturgicky vymyslené tak, aby evokovali priebeh predstavenia v kinosále klubového kina: komunikácia s uvádzačom prostredníctvom četu, uvedenie zneliek, lektorské úvody k filmom, predfilm a samotná projekcia filmu,“ vysvetľuje Hosszúová.

V projekte sa realizoval aj Minifestival európskych filmov.

„Vzhľadom na to, že hovoríme o období, počas ktorého by Kino Lumière malo na svojom konte nulovú návštevnosť i tržby, tak sme dosiahli čísla, aké žiadne iné kino na Slovensku v tomto čase nedosiahlo,“ hodnotí projekt Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière a koordinátorka projektu Kino doma.Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Čiernobiela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história.

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

Piatkový útok v Paríži, pri ktorom útočník posekal dvoch ľudí neďaleko niekdajšieho sídla redakcie satirického časopisu Charlie Hebdo, mohol súvisieť s karikatúrami proroka Mohameda, ktoré predtým zverejnil Charlie Hebdo.

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Najčítanejšie