Novinárka vysvetľuje, prečo dala facku redaktorovi Sputnika a čo vo zverejnenom videu chýba (VIDEO) Reprofoto youtube Raptor TV

Novinárka vysvetľuje, prečo dala facku redaktorovi Sputnika a čo vo zverejnenom videu chýba (VIDEO)

25.11.2019 13:08 | Hoaxy | mk

Na konferencii Media 2019 v Prahe došlo k incidentu medzi redaktorkou Petrou Procházkovou a fotografom českého Deníka N na jednej strane a redaktorom proruskej dezinformačnej agentúry Sputnik Vladimírom Frantom.

Podľa videa z incidentu, ktorého zostrihanú * časť zverejnila TV Raptor, vidieť, že počas prestávky redaktor Sputnika natáčal fotografa Deníka N, ktorý na to reagoval tak, že ho začal tiež snímať - fotiť.

Procházková následne prišla k incidentu a redaktorovi Sputnika povedala: "Toto je to prasa novinárske, to som fakt nezažila. Také klamstvá, ktoré vy vypúšťate, čo si to vy dovoľujete, že sa nehanbíte." Aj keď dohovorila, redaktor Sputnika stál pri nej a stále si ju natáčal tak, že svoj telefón držal blízko jej tváre. Procházková mu telefón z rúk vyrazila a dala facku. Frantu to nevytočilo, vzal si vyrazený telefón a pritom sa usmieval. Následne Procházková vysvetľovala, že dotyčný redaktor o nej publikoval lživý článok.

Ako v skutočnosti prebehol rozhovor, nie je úplne jasné, pretože na videu z Rapstor TV vidieť, že nevidieť na ňom, ako sa incident začal.

*Aktualizácia 28.11.: Redakcia TV Reptor nesúhlasí s tvrdením, že video bolo zostrihané. "Video, ktoré zdieľate z nášho youtube kanála, je originálne a pôvodné a nebolo doň zasahované. Zachytáva celé rokovanie
tak, ako bolo v časovej súslednosti. Celá situácia sa odohrala v predsálí konferenčnej sály. Samozrejme a logicky nezachytáva to, čo sa stalo predošlý deň a ani nasledujúci.
"

Pozn. red.:Na videu, ktoré zverejnila TV Raptor, nevidieť, čo predchádzalo a spôsobilo správanie fotografa Deníka N a redaktora Sputnika. Redakcia priniesla len moment krátko pred tým, keď k fotografovi a redaktorovi Sputnika pristúpila Procházková a výsledné video je zverejnené s prestrihom (v cca 55 sec.), v ktorom je zopakovaný záber facky.

 

Procházková je často terčom lživých dezinformačných správ, ktoré produkuje prokremeľská agentúra Sputnik a ďalšie proruské weby. Pri spomínanej konferencii sa Sputnik na Procházkovú špeciálne zameral, dokonca ešte pred jej príchodom na konferenciu, keď napísal článok, že "Na Fóre Media 2019 v Prahe sa rieši sloboda a ľudské práva. Petra Procházková zatiaľ nedorazila."

Podľa stanoviska Deníka N celá akcia nesie znaky pripravenej provokácie zo strany zástupcu propagandistického servera Sputnik. „Jeho redaktor vydal o skúsenej novinárke Petre Procházkovej ohováračský článok a následne ju a nášho fotografa obťažoval natáčaním a fyzickým kontaktom priamo na akcii,“ píše Deník N. Procházková sa podľa vedenia redakcie nemala nechať vyprovokovať. „… hoci je jej reakcia ľudsky pochopiteľná. „Bez akýchkoľvek pochýb je však jasné, kto cielene klamal a manipuloval a kto na mieste nerešpektoval opakované žiadosti o ukončenie obťažovania,“ dodáva redakcia.

K incidentu sa vyjadrila aj agentúra Sputnik: "Domnievame sa, že akékoľvek rozpory sa majú riešiť cestou civilizovaného dialógu. Agresie a urážky nemajú nič spoločné ani so žurnalistikou ani s normami spoločenského správania," píše redakcia, ktorá pravidelne zdieľa proruské dezinformácie.

Petra Procházková po incidente zverejnila stanovisko, v ktorom upozornila na lživý a manipulatívny článok, ktorý o nej napísal dotyčný autor Sputnika pred incidentom s titulkom "Trapas na Media Fóre. Petra Procházková: Čeština je k ničomu, do ČR nikto nejazdí" (titulok bol následne upravený).

„Nič z toho (čo je v článku – pozn.red.) nie je pravda. K žiadnemu "trapasu" nedošlo, ani som nepovedala, že do ČR nikto nejazdí, aj zvyšok článku je celý prekrútený. Napriek tomu sa ihneď rozletel po ruských sociálnych sieťach. Písali mi znepokojení priatelia z Ruska i odinakiaľ. Lož vypustená do sveta je ťažký, prakticky nezničiteľný súper,“ napísala Procházková, ktorá sa ešte na konferencii dožadovala o možnosť vyvrátiť spomínané lži. „Na akcii, ktorá sa mala venovať boju proti fake news a dezinformáciám, nebol nikto ochotný riešiť konkrétne prípad manipulácie s faktami spáchané na mojej osobe.“

Video bolo podľa zostrihané a nebol v ňom zachytený celý incident. Napríklad, že sa opakovane pýtala autora článku Vladimíra Frantu, prečo v článku klamal. "Pýtala som sa ho, či som bola pozvaná, aby ma mohli zdiskreditovať. Smial sa a klamal mi do očí. Vraj si bude písať, čo sa mu zapáči. Od toho je sloboda, povedal mi. Raptor TV následne pustila do obehu video, ktorým sa ma pokúša kompromitovať,“ napísala Procházková a upozornila aj, že video eukazuje celú situáciu. "Chýba v ňom, že Vladimír Franta opakovane provokoval môjho kolegu, fotografa Ľudovíta Hradilka, a potom na neho i fyzicky dorážal. V tú chvíľu som vyšla ja a znovu sa snažila zistiť, čo svojou aktivitou sleduje. Na videu teda nie je zaznamenaný predchádzajúci kontext, ako sa situácia postupne vyhrocovala," povedala Procházková. "Som presvedčená odporkyňa akéhokoľvek násilia. Nie som na to, čo sa v piatok stalo, hrdá, ale nie som to ja, kto by sa mal hanbiť,“ dodala.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť.RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Tomáš Nejedlý, ktorý patril medzi skupinu redaktorov, s ktorými vydavateľstvo News and Media Holding počas pandémie koronavírusu ukončilo spoluprácu, už pracuje na ministerstve školstva.

RTVS si uctí osobnosť Ennia Morriconeho v televíznom vysielaní (VIDEO)

RTVS si uctí osobnosť Ennia Morriconeho v televíznom vysielaní (VIDEO)

Vo veku 91 rokov zomrel v Ríme taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone, ktorý vytvoril stovky filmových melódií. Jeho osobnosť si RTVS pripomenie dnes o 20:30 na Jednotke filmom Vtedy na Západe a o 23:30 na Dvojke v relácii Anjeli strážni Ennia Morriconeho.

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o výskyte pľúcnej choroby vo Wu-chan až po dvoch žiadostiach vznesených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Najčítanejšie