Novinárka vysvetľuje, prečo dala facku redaktorovi Sputnika a čo vo zverejnenom videu chýba (VIDEO) Reprofoto youtube Raptor TV

Novinárka vysvetľuje, prečo dala facku redaktorovi Sputnika a čo vo zverejnenom videu chýba (VIDEO)

25.11.2019 13:08 | Hoaxy | mk

Na konferencii Media 2019 v Prahe došlo k incidentu medzi redaktorkou Petrou Procházkovou a fotografom českého Deníka N na jednej strane a redaktorom proruskej dezinformačnej agentúry Sputnik Vladimírom Frantom.

Podľa videa z incidentu, ktorého zostrihanú * časť zverejnila TV Raptor, vidieť, že počas prestávky redaktor Sputnika natáčal fotografa Deníka N, ktorý na to reagoval tak, že ho začal tiež snímať - fotiť.

Procházková následne prišla k incidentu a redaktorovi Sputnika povedala: "Toto je to prasa novinárske, to som fakt nezažila. Také klamstvá, ktoré vy vypúšťate, čo si to vy dovoľujete, že sa nehanbíte." Aj keď dohovorila, redaktor Sputnika stál pri nej a stále si ju natáčal tak, že svoj telefón držal blízko jej tváre. Procházková mu telefón z rúk vyrazila a dala facku. Frantu to nevytočilo, vzal si vyrazený telefón a pritom sa usmieval. Následne Procházková vysvetľovala, že dotyčný redaktor o nej publikoval lživý článok.

Ako v skutočnosti prebehol rozhovor, nie je úplne jasné, pretože na videu z Rapstor TV vidieť, že nevidieť na ňom, ako sa incident začal.

*Aktualizácia 28.11.: Redakcia TV Reptor nesúhlasí s tvrdením, že video bolo zostrihané. "Video, ktoré zdieľate z nášho youtube kanála, je originálne a pôvodné a nebolo doň zasahované. Zachytáva celé rokovanie
tak, ako bolo v časovej súslednosti. Celá situácia sa odohrala v predsálí konferenčnej sály. Samozrejme a logicky nezachytáva to, čo sa stalo predošlý deň a ani nasledujúci.
"

Pozn. red.:Na videu, ktoré zverejnila TV Raptor, nevidieť, čo predchádzalo a spôsobilo správanie fotografa Deníka N a redaktora Sputnika. Redakcia priniesla len moment krátko pred tým, keď k fotografovi a redaktorovi Sputnika pristúpila Procházková a výsledné video je zverejnené s prestrihom (v cca 55 sec.), v ktorom je zopakovaný záber facky.

 

Procházková je často terčom lživých dezinformačných správ, ktoré produkuje prokremeľská agentúra Sputnik a ďalšie proruské weby. Pri spomínanej konferencii sa Sputnik na Procházkovú špeciálne zameral, dokonca ešte pred jej príchodom na konferenciu, keď napísal článok, že "Na Fóre Media 2019 v Prahe sa rieši sloboda a ľudské práva. Petra Procházková zatiaľ nedorazila."

Podľa stanoviska Deníka N celá akcia nesie znaky pripravenej provokácie zo strany zástupcu propagandistického servera Sputnik. „Jeho redaktor vydal o skúsenej novinárke Petre Procházkovej ohováračský článok a následne ju a nášho fotografa obťažoval natáčaním a fyzickým kontaktom priamo na akcii,“ píše Deník N. Procházková sa podľa vedenia redakcie nemala nechať vyprovokovať. „… hoci je jej reakcia ľudsky pochopiteľná. „Bez akýchkoľvek pochýb je však jasné, kto cielene klamal a manipuloval a kto na mieste nerešpektoval opakované žiadosti o ukončenie obťažovania,“ dodáva redakcia.

K incidentu sa vyjadrila aj agentúra Sputnik: "Domnievame sa, že akékoľvek rozpory sa majú riešiť cestou civilizovaného dialógu. Agresie a urážky nemajú nič spoločné ani so žurnalistikou ani s normami spoločenského správania," píše redakcia, ktorá pravidelne zdieľa proruské dezinformácie.

Petra Procházková po incidente zverejnila stanovisko, v ktorom upozornila na lživý a manipulatívny článok, ktorý o nej napísal dotyčný autor Sputnika pred incidentom s titulkom "Trapas na Media Fóre. Petra Procházková: Čeština je k ničomu, do ČR nikto nejazdí" (titulok bol následne upravený).

„Nič z toho (čo je v článku – pozn.red.) nie je pravda. K žiadnemu "trapasu" nedošlo, ani som nepovedala, že do ČR nikto nejazdí, aj zvyšok článku je celý prekrútený. Napriek tomu sa ihneď rozletel po ruských sociálnych sieťach. Písali mi znepokojení priatelia z Ruska i odinakiaľ. Lož vypustená do sveta je ťažký, prakticky nezničiteľný súper,“ napísala Procházková, ktorá sa ešte na konferencii dožadovala o možnosť vyvrátiť spomínané lži. „Na akcii, ktorá sa mala venovať boju proti fake news a dezinformáciám, nebol nikto ochotný riešiť konkrétne prípad manipulácie s faktami spáchané na mojej osobe.“

Video bolo podľa zostrihané a nebol v ňom zachytený celý incident. Napríklad, že sa opakovane pýtala autora článku Vladimíra Frantu, prečo v článku klamal. "Pýtala som sa ho, či som bola pozvaná, aby ma mohli zdiskreditovať. Smial sa a klamal mi do očí. Vraj si bude písať, čo sa mu zapáči. Od toho je sloboda, povedal mi. Raptor TV následne pustila do obehu video, ktorým sa ma pokúša kompromitovať,“ napísala Procházková a upozornila aj, že video eukazuje celú situáciu. "Chýba v ňom, že Vladimír Franta opakovane provokoval môjho kolegu, fotografa Ľudovíta Hradilka, a potom na neho i fyzicky dorážal. V tú chvíľu som vyšla ja a znovu sa snažila zistiť, čo svojou aktivitou sleduje. Na videu teda nie je zaznamenaný predchádzajúci kontext, ako sa situácia postupne vyhrocovala," povedala Procházková. "Som presvedčená odporkyňa akéhokoľvek násilia. Nie som na to, čo sa v piatok stalo, hrdá, ale nie som to ja, kto by sa mal hanbiť,“ dodala.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť.

pošli na vybrali.sme.sk


V 6O-tke miest po celom Slovensku si ľudia pripomenú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (VIDEO)

V 6O-tke miest po celom Slovensku si ľudia pripomenú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (VIDEO)

V približne šesťdesiatich miestach na Slovensku, ale aj v ČR, sa dnes popoludní uskutočnia zhromaždenia pri príležitosti druhého výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Predvolebný prieskum, ktorý si objednali ľudia, sa šíri správami

Predvolebný prieskum, ktorý si objednali ľudia, sa šíri správami

Hoci najdôležitejšie obdobie z pohľadu rozhodovania voličov je obdobie 1-2 týždne pred voľbami, parlament schválil zákon, ktorým zakázal zverejňovanie prieskumov volebných preferencií 50 dní pred voľbami a občanom tým obmedzil ich právo na prístup k informáciám.

Podvodná stránka zneužíva Aktuality.sk, Slovenskú sporiteľňu a meno známeho podnikateľa

Podvodná stránka zneužíva Aktuality.sk, Slovenskú sporiteľňu a meno známeho podnikateľa

Na facebooku sa šíri ďalšia varianta podvodu s predajom kryptomeny.

Kaufland bude mať nového generálneho riaditeľa

Kaufland bude mať nového generálneho riaditeľa

Vo vedení slovenského Kauflandu sú zmeny.

Vo Francúzsku vyjde kniha o miliardárovi Křetínskom

Vo Francúzsku vyjde kniha o miliardárovi Křetínskom

Ve Francii 12. března vyjde kniha o českém miliardáři Danielu Křetínském, který v této zemi investuje do médií a energetiky a jehož vstup do tradičního francouzského deníku Le Monde a dalších médií vyvolal polemiku.

Sigmund Freud vysvetľuje Leonarda da Vinci a prečo sa jeho Mona Lisa tak záhadne usmieva

Sigmund Freud vysvetľuje Leonarda da Vinci a prečo sa jeho Mona Lisa tak záhadne usmieva

Zamysleli ste sa napríklad nad príslovečnou pomalosťou, s akou pracoval geniálny Leonardo da Vinci? Slávnu Poslednú večeru v milánskom kláštore Santa Maria delle Grazie maľoval po veľmi dôkladných prípravných štúdiách tri roky!

Prečo seriál Jenny vyvoláva emócie už pred štartom a o čom bude? (VIDEO)

Prečo seriál Jenny vyvoláva emócie už pred štartom a o čom bude? (VIDEO)

Televízia JOJ prináša na obrazovku neobvyklý seriál.

Hviezda Slovenskej sporiteľne mieri do SuperStar (VIDEO)

Hviezda Slovenskej sporiteľne mieri do SuperStar (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa spúšťa novú kampaň. Jej súčasťou bude účasť jej najnovšieho maskota „hviezdy“ na SuperStar, kde bude Slovenská sporiteľňa po prvýkrát reklamným partnerom súťaže.

Slovak Telekom v roku 2019: viac ako 100 tisíc nových domácnosti s optikou, rast mobilnej dátovej spotreby, zrýchľovanie internetu i stúpajúce počty zákazníkov

Slovak Telekom v roku 2019: viac ako 100 tisíc nových domácnosti s optikou, rast mobilnej dátovej spotreby, zrýchľovanie internetu i stúpajúce počty zákazníkov

V roku 2019 pokračoval Slovak Telekom vo výrazných investíciách do trhu, ktoré potvrdzujú misiu spoločnosti pripojiť čo najviac zákazníkov do internetu a ponúknuť im ešte lepšie služby i zákaznícku skúsenosť. Súčasná ambícia Telekomu je rozdátovať Slovensko a zákazníkov, k čomu pomohlo na pevných sieťach jesenné zrýchľovanie VDSL a optických sietí, na mobilnej sieti počas leta i na konci roka iniciatíva s poskytovaním extra balíkov dát. Zároveň k nej prispel aj plošný prechod z paušálov Happy na ÁNO, ktorý tiež doručil viac dát pre zákazníkov aj počas viazanosti. Špičkovú kvalitu sietí opäť potvrdil aj Best in Test certifikát od spoločnosti umlaut, už siedmy raz za päť rokov. Navyše siete Slovak Telekomu patria za minulý rok do TOP10 sietí na celom svete.

Šéfredaktorka Plus 7 dní dala výpoveď. Problémom bola citlivá otázka premiérovi a zásah zhora

Šéfredaktorka Plus 7 dní dala výpoveď. Problémom bola citlivá otázka premiérovi a zásah zhora

Plus 7 dní po niekoľkých mesiacoch opäť nemá šéfredaktora.

Najčítanejšie