Ako bezpečne používať sociálne siete a nenaletieť špekulantom? Foto: 365.bank

Ako bezpečne používať sociálne siete a nenaletieť špekulantom?

01.12.2019 22:00 | Hoaxy | Komerčný článok

Internet a sociálne siete dokážu byť veľkými pomocníkmi, ale tiež sa tu môžeme stretnúť aj s rôznymi nástrahami. V nasledujúcich riadkoch sa preto dočítate viacero rád, ako si chrániť osobné informácie, zvýšiť bezpečnosť v online svete či nepodľahnúť lákavým ponukám a súťažiam na sociálnych sieťach.

 

V offline aj v online svete platí, že si treba dávať pozor na svoje údaje a nebyť ľahkovážny. Rovnako, ako nenecháme svoje doklady len tak niekde bez dozoru, tak isto zodpovedne by sme mali pristupovať k informáciám o sebe na internete alebo na sociálnych sieťach. V nasledujúcich bodoch zhrnieme z pohľadu bezpečnosti tie najzásadnejšie pravidlá ochrany v prostredí sociálnych sietí.

365.bank radí desatoro ochrany v rámci sociálnych sietí

 1. K prístupu do sociálnych sietí používajte len vlastné zariadenia (mobilné telefóny, tablety, notebooky, počítače atď.).
 2. Vždy si vytvárajte silné heslá a pravidelne ich meňte.
 3. Nepoužívajte rovnaké mená a heslá v rôznych internetových službách. Používajte iné heslo na Facebooku ako v internet bankingu.
 4. Na web pristupujte len cez chránené rozhranie https://. HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je protokol umožňujúci zabezpečenú komunikáciu v počítačovej sieti.
 5. Skontrolujte si bezpečnostné nastavenia sociálnej siete. Vaše fotky a statusy by mal vidieť len ten, komu sú určené, to znamená, že nie sú verejné = dostupné komukoľvek. Obzvlášť buďte opatrní pri fotkách detí.
 6. Neotvárajte prílohy v správach od neznámych ľudí. Rovnako opatrní buďte, ak vám prídu podozrivé videá či odkazy.
 7. Nepridávajte si medzi priateľov vo svojom účte kohokoľvek, len aby ste ich mali čo najviac. Do skupiny priateľov by mali patriť len ľudia, ktorých poznáte. Ak dotyčného nepoznáte, overte si jeho dôveryhodnosť napríklad cez spoločného známeho.
 8. Pozor na Wi-fi! Nezabúdajte, že ak sa na ňu pripojíte, obsah, ktorý zverejňujete, môžu vidieť aj ostatné osoby pripojené na túto sieť. V čase, keď ste na Wi-Fi pripojení, preto nenakupujte, nekontrolujte svoje bankové účty a nepristupujte k dôverným dátam.
 9. Nezabúdajte, že antivírusový program chráni všetko, čo v počítači alebo v mobile máte (údaje, dokumenty a pod.). Majte ho vždy nainštalovaný a pravidelne ho aktualizujte.
 10. Na záver nezabudnite, že nezaheslovaný telefón je bránou k vašim dátam či peniazom. Majte ho preto vždy dostatočne zabezpečený heslom, znakom alebo biometriou.

Nedajte sa zlákať na lákavé výhry

Jedna vec je bezpečnosť v online svete a ďalšia je aj samotný obsah, ktorému sme na sociálnych sieťach vystavovaní. Či už sú to rôzne články, komentáre a pod. Nie všetko, čo tu nájdeme, je totiž pravdivé a práve sociálne siete bývajú zdrojom rôznych dezinformácií alebo hoaxov. Ich súčasťou sú aj rôzne pochybné súťaže. Spravidla v nich prehráva každý, kto sa zapojí.

Pred časom zarezonoval Slovenskom ďalší súťažný hoax. Vyvolal nemalý ošiaľ, veď kto by nechcel „zadarmo" vyhrať niečo „cenné“? Pochybnú súťaž vyhlásila facebooková stránka Zimná móda. Vyhrať v nej mohli záujemcovia sedačku v približnej hodnote viac ako 1 000 eur. Súťaž stačilo komentovať, zverejniť a dať ich stránke lajk. Tým, ktorí naleteli, sa následne ozvali cez Messenger a žiadali číslo platobnej karty. V priebehu pár hodín rozšírili tento hoax tisícky ľudí aj napriek tomu, že stránka už na prvý pohľad pôsobila nedôveryhodne. Vznikla len pár dní pred súťažou, nemala takmer žiadne statusy, neboli na nej uvedené hodnoverné kontaktné údaje.

Podobných prípadov, ako ľudia naleteli na rôzne lákavé súťaže, je mnoho. Cieľom takýchto stránok je získať v krátkom čase čo najviac fanúšikov a následne ich speňažiť, resp. predať novému majiteľovi. V horšom prípade ešte vytiahnu z ľudí, ktorí naleteli, aj peniaze. Okrem súťaže o sedačku ste možno zachytili aj súťaž o Audi, kde ste opäť mohli „vyhrať“ za like a komentár. Samozrejme, aj v tomto prípade išlo o hoax. Administrátor stránku následne predal novému majiteľovi.

Ako sa z týchto nepekných príkladov nekalej súťaže poučiť?

Vždy, keď uvidíte „lákavú ponuku“, zbystrite pozornosť. Nezapájajte sa do takýchto súťaží, nezverejňujte ich vo svojich profiloch. Ak ich bude publikovať niekto z vašich známych, v dobrom ho upozornite, že ide o hoax, a šírte osvetu. Chráňte všetky svoje citlivé údaje (údaje o kreditnej karte, osobné údaje z občianskeho preukazu, dôležité heslá k vstupu do bankových aplikácií, platobných brán a pod.) a NIKDY ich nikomu neposielajte, nedávajte. Je tu totiž veľký predpoklad, že o svoje peniaze prídete. Pozrite sa na hodnotenia, skúsenosti ostatných používateľov – Google vám pritom pomôže.

Čo dodať na záver. Všetko, čo sa zlatom blyští, zvyčajne riadnym malérom sviští. V online svete to platí niekoľkonásobne. Preto trochu pozmeníme staré známe „dôveruj, ale preveruj“ na „nedôveruj, pokiaľ si dôkladne nepreveril“. Oplatí sa to.

pošli na vybrali.sme.sk


Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá (VIDEO)

Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá (VIDEO)

V utorok neskoro večer predseda Smeru Robert Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal predsedu parlamentu Andreja Danka, po tom, ako médiá zverejnili telefonáty predsedu parlamentu s Alenou Zsuzsovou, ktoré sa našli u Mariana Kočnera. Zároveň zaútočil na médiá.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

Humorista, dramatik, prozaik, herec Milan Lasica o pár dní oslávi okrúhle výročie. Pri tejto príležitosti pripravila RTVS špeciálne vysielanie.

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Predseda parlamentu Andrej Danko dlhodobo komunikoval s Alenou Zsuzsovou, ktorá je jedna z obžalovaných v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, žiadal od nej fotografie a chcel sa s ňou stretnúť.

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

O2 malo koncom minulého roka už takmer 2,15 mil. zákazníkov, čo je o 6% viac ako pred rokom. Výnosy operátora medziročne vzrástli o takmer 2% na 295 mil. eur. Jednou z najrastovejších zložiek sú dátové výnosy, ktoré sa medziročne zvýšili o takmer 27%. Zisk O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o 16% na 121 mil. eur.

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Najčítanejšie