Twitter odstránil 180 tisíc účtov, ktoré slúžili na manipuláciu Foto: Twitter

Twitter odstránil 180 tisíc účtov, ktoré slúžili na manipuláciu

12.06.2020 16:44 | Hoaxy | mk

Sociálna sieť Twitter dnes oznámila, že pomocou analytikov identifikovala a odstránila viac ako 180 000 účtov, ktoré slúžili na manipulácie v prospech Číny, Ruska a Turecka.

V prípade Číny šlo o manipuláciu pri témach protestov v Hongkongu, šírenie pochvalných statusov pre Čínu za zvládnutiu nákazy Covid-19 a kritike americkej vlády pri protestoch v súvislosti s Georgeom Floydom.

Podľa platformy v prípade Číny šlo o súbory dvoch skupín účtov: prvú tvorí 23 750 základných účtov a druhú 150 000 účtov, ktoré slúžili na podporu ako tzv. zosilňovače a boli navrhnuté tak, aby umelo nafukovali metriky zobrazení a spolupracovali s hlavnými účtami. 
Sieť zosilňovačov mala len málo alebo žiadnych sledovateľov, no vysokú úroveň angažovanosti.

Jednou z taktík, ktorú analytici zistili pri týchto kontroverzných účtoch, bolo, že vznikali aj z legitímnych starších účtov, ktoré boli napadnuté hackermi alebo boli zakúpené a potom použité ako súčasť siete.

Odporúčame aj: Čína sa snažila ovplyvniť Nemecko a ďalšie krajiny vo vzťahu ku koronavírusu (VIDEO)

Táto "čínska sieť" produkovala tweety prevažne v čínskom jazyku a šírila geopolitické témy priaznivé pre Komunistickú stranu Číny a podsúvala klamstvá o politickom dianí v Hongkongu. 

Vedci analyzovali medzi januárom 2018 a aprílom 2020 celkovo 348 608 tweetov a zistili, že väčšina tweetov bola zverejnená počas pracovných hodín v Pekingu od pondelka do piatku a cez víkendy skončili.

Odporúčame aj: Interná analýza MZV varuje pred Čínou

Stopli aj účty týkajúce sa Ruska a Turecka

Spoločnosť Twitter pozastavila aj sieť 1 152 účtov súvisiacich s mediálnou manipuláciou v prospech Ruska. Išlo o aktivity spojené s propagáciou strany Spojeného Ruska a útoky na politických disidentov.

Ďalšia odhalená sieť 7 340 účtov manipulatívnych účtov bola zameraná na publikum v Turecku. „Na základe našej analýzy technických ukazovateľov siete a správania sa účtov sa zber falošných a kompromitovaných účtov použil na zosilnenie politických diskusií priaznivých pre AK Parti a prejavoval sa silnou podporou prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoğanovi. 

Twitter uviedol, že má v pláne aj naďalej odstraňovať podobné účty a vo verejnej knižnici bude ponúkať aj dáta o ich činnosti, pokiaľ ide o počet zobrazení, a pokúsi sa ďalej zmerať hmatateľný vplyv informačných operácií na verejnú diskusiu.
Všetky pozastavené účty sú dostupné vo verejnom archíve Twitteru.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Poznáte knihy s hravými názvami ako Jeden musí z kola von, Na koho to slovo padne, Keď čert nespí, či Ľúbi ma, neľúbi ma?

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Kanadský hudobník Neil Young podal na americkom súde sťažnosť na volebnú kampaň prezidenta Donalda Trumpa za to, že prezident na svojich mítingoch opakovane používa Youngovu hudbu. Podľa kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorské práva, pretože Young s takým využitím svojich piesní nesúhlasil. Informovala o tom dnes BBC, podľa ktorej sa k tomu tím Trumpovej kampane zatiaľ nevyjadril.

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

Rozruch vyvolal v Španielsku televízny spot, v ktorom vedenie madridského regiónu nabáda najmä mladých ľudí k noseniu rúšok. Práve madridský región patril medzi najviac postihnuté pandémiou koronavírusu.

Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína nemieni akceptovať, aby Spojené štáty ukradli akúkoľvek čínsku technologickú firmu a je pripravená zakročiť aj vo veci čínskej firmy ByteDance a jej aplikácie TikTok. Napísal to dnes čínsky denník China Daily, ktorý patrí čínskej komunistickej strane.

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Viac ako pol roka od začatia najsledovanejšieho procesu v novodobých dejinách Slovenska má súd v stredu vyniesť rozsudky nad trojicou obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Novým riaditeľom odboru komunikácie na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie je od začiatku augusta Michal Dyttert.

Najčítanejšie