Konšpirátori huckajú rodičov, aby deťom nedávali rúška, rodičom hrozí pokuta Ilustr. foto: Facebook Polícia SR

Konšpirátori huckajú rodičov, aby deťom nedávali rúška, rodičom hrozí pokuta

27.08.2020 18:19 | Hoaxy | mk

Blíži sa začiatok roka a s ním aj nové epidemilogické opatrenia na zamedzenie šírenie COVID-19 na školách. Deti budú prvé dva týždne nosiť rúška v priestoroch školy a aj počas vyučovania (platí to hlavne pre druhý stupeň a študentov stredných škôl).

 Na facebooku ale aj konšpiračných weboch pribúdajú výzvy, aby rodičia deťom rúška nedávali. Dokonca vznikla aj petícia a koluje vzor listu riaditeľovi, ako prejav vzdoru proti rúškam.

Zdroj: Hoaxy a podvody - Polícia SR

Polícia tvrdenia z tohto statusu dementuje. "Tvrdenia užívateľa pod prezývkou "Alexandra Kovacicova Purlantov" dementujeme. Nezakladajú sa na pravde. Povinnosť nosenia rúšok je riadne kontrolovaná a nie je možné ju obísť. Ak sa budete riadiť statusom tejto osoby, môžete si spôsobiť problémy," informuje polícia.

"V prípade, ak sa budete riadiť "radami" z uvedeného statusu a vďaka nim budete nevedome šíriť COVID-19, budete sa zodpovedať v trestnoprávnej rovine rovnako ako "Purlantov" (trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby)," dodáva polícia.

Nenosiť rúška a tým ohrozovať zdravie detí nabádajú aj konšpiračné weby

Šarlatánska stránka Bádateľ ponúka finty ako donútiť lekárku získať potvrdenie, hoci je dieťa zdravé, alebo ako nedodržiavať nariadenie, napríklad - nekvalitnými rúškami s dierami.

Stránka Badatel.net, ktorá už dlhodobo šíri medicínske bludy

Stránka dokonca pripravila vzor listu, ktorí majú rodičia ako znak vzdoru posielať riaditeľovi. "Ak však vaše dieťa nemá vážny, ale len mierny, prípadne zatiaľ nediagnostikovaný zdravotný problém, tak stále nie je nič stratené. Môžete napríklad lekárovi povedať, že vaše dieťa má nábeh na astmu, že sa mu z nosenia rúšok robia ekzémy alebo, že to naňho zle vplýva z psychického hľadiska. Vyskytnú sa ale samozrejme aj ustráchaní lekári, ktorí sa budú neodôvodnene obávať problémov úradov, ak by také potvrdenie vydali. V takom prípade odporúčame použiť túto fintu...“ radí, ako klamať web Badatel.net. 

Trestný zákon postihuje páchateľa, ktorý úmyselne, ale aj z nedbanlivosti, spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.
"Ďalej môže ísť aj o trestný čin porušovania povinností za krízovej situácie podľa a trestný čin vyhýbania sa výkonu povinností sa krízovej situácie. Upozorňujeme, že v prípade fyzických osôb, ktoré porušujú nariadenú povinnosť nosiť rúško alebo iný vhodný prostriedok na prekrytie nosa a úst na určených miestach, aj keď nie sú nakazené koronavírusom COVID-19, prichádza do úvahy postih za spáchanie priestupku na úseku verejného zdravotníctva (pokuta do 1 659 eur)," upozorňuje polícia.

 Od 4. júla platí opatrenie Úradu verejného zdravotníctva, ktoré zakazuje do odvolania vychádzať a pohybovať sa na verejnosti v priestoroch interiérov budov a v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest, pričom vyratáva aj výnimky, medzi ktoré patria detí do 3 rokov veku, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a osôb s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie rúška mohlo viesť k zhoršeniu stavu a ďalších.

„Nosenie rúšok prvé dva týždne (14 dní je inkubačná doba ochorenia COVID-19) má u detí veľký význam, keďže sú v prípade nákazy zväčša bezpríznakové, čo znamená, že ochorenie môžu nevedomky prenášať aj na iné osoby a aj na rizikové skupiny ľudí,“ zdôrazňuje ministerstvo zdravotníctva.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

Majstrovský rozbor rodinných vzťahov. Ako tvrdí sám J.D. Salinger, „je to amatérsky film, ktorý citlivo zobrazuje nežné vzťahy matky a dvoch najmladších detí rodiny Glassovcov.“

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

 Nadácia Orange v dôsledku pandemickej situácie prehodnotila svoje programové priority a zamerala svoju činnosť na digitálnu gramotnosť, duševné zdravie a komunitný rozvoj.

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Kláštorná Kalcia sa v stredu 21. októbra 2020 večer stala víťazom v kategórii BEST PET v súťaži balených vôd Global Water Drinks Awards 2020 a uspela v medzinárodnej konkurencii.

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Ruský premiér Michail Mišustin uvoľnil z funkcie námestníka ministra digitalizácie, spojov a masovej komunikácie Alexeja Volina.

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Ak učíte online a potrebujete sa pripojiť na internet cez mobil alebo ak komunikujete so žiakmi hlavne cez telefón, môžete cez riaditeľa požiadať o navýšenie dát a neobmedzené volania.

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

"Je len jedna Pumpa, na ktorej sa stretne taxikár Dano, pumpár Mišo, predsedníčka PS a minister obrany...

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

V sobotu budú známe mená víťazov 36. ročníka Košického zlatého pokladu.

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Český bulvárny denník Blesk dnes priniesol fotografie ako dôkaz, že český minister zdravotníctva, ktorý je hlasom pandemických zákazov, tieto opatrenia sám nedodržiava.

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu ČT3, jenž od března pomáhá starším lidem, kteří jsou nuceni zůstávat doma.

SND cez youtube odvysiela historicky prvú on-line premiéru – hru Sova (VIDEO)

SND cez youtube odvysiela historicky prvú on-line premiéru – hru Sova (VIDEO)

Dnes v piatok 23. októbra SND o 19:00 prostredníctvom youtube kanál prinesie historicky prvú premiéru hry v on-line priestore. Bude to premiéra novej hry Sova.

Najčítanejšie